Sağdıç'a iki kez müebbet hapis talebi

Mahkeme, Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirilen belgelere ilişkin Koramiral Kadir Sağdıç'ın da bulunduğu 10 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Sağdıç'a iki kez müebbet hapis talebi
Sağdıç'a iki kez müebbet hapis talebi
GİRİŞ 27.05.2011 15:41 GÜNCELLEME 27.05.2011 15:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalar sonucu ele geçirilen belgelerle ilgili iddianame kabul edildi.Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, Albay Hüseyin Hançer hakkında da yakalama emri çıkardı. İddianamede Koramiral Kadir Sağdıç hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelere ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan ilk iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç'ın da sanıkları arasında olduğu davanın Poyrazköy davası ile birleştirilmesi talebi ise duruşmada değerlendirilecek. Davanın ilk duruşması 23 ve 26 Ağustos'ta yapılacak.

Mahkeme, tutuklu sanıklar Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, bunların halen devam ediyor olması, tutuklu kaldıkları süre, alternatif koruma tedbirlerinin uygulanmasının sanıklara isnat edilen suçların kapsamı açısından yetersiz kalacağıgerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Tutuksuz sanık Albay Hüseyin Hançer hakkında bulunduğu konum ve görev itibariyle elde edilen deliller ve bunlara dayanak teşkil edebilecek işlemlerin araştırılması açısından delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme durumunda olup bu tehlikenin halen devam ettiği gerekçesiyle yakalama emri çıkarıldı.

Duruşmanın görüntülü ve sesli kayıt sistemi kullanılarak yapılmasına hükmeden mahkeme, davanın 4 tutuklu sanığı ile Balyoz davası kapsamında tutuklu olan 2 sanığın duruşmalara getirilmeleri sırasında ve duruşma sırasında tüm sanıkların güvenliklerini tehlikeye sokabilecek hareketlere karşı ve yine adliye çevresinde bazı gösterilere ve taşkınlıklara karşı çok sıkı güvenlik önlemlerinin aldırılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasını kararlaştırdı.

İddianamedeki tutuklu sanıklar, Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız. Tutuksuz sanıklar ise Poyrazköy davasının tutuksuz, Balyoz davasının tutuklu sanıkları Koramiral Kadir Sağdıç, Albay Ali Türkşen, Albay Hüseyin Hançer, Astsubay Halil Cura, Başçavuş İsmail Bak, işçi Tanju Veli Aydın.

CİHAN

YORUMLAR 5
 • adamın biri 13 yıl önce Şikayet Et
  recep pulat bey. recep bey korkunun ecele faydası yoktur. bunları içeri atsanda atmasanda imkan bulduğunda yapacaklarını yaparlar,onların gözünde değerin aynı. çeksinler cezalarını, devletin maaşıyla devlete darbe ne demek oluyor ögrensinler
  Cevapla
 • Abidin Doğru 13 yıl önce Şikayet Et
  İdam. bu vatanın asli sahibi olan milletimden 1000 yıllık şerefli tarihimizi lekedar eden bu vatan hainlerini 27 mayısın yıldönümünde o vahşetleri de hatırlayarak bu hainlerini hıyaneti vataniyeden idam ettirmelerini istiyorum.
  Cevapla
 • ATAMAN 13 yıl önce Şikayet Et
  mazlumun hakkını Allah savunur. Kimse makamına ve mevkisine güvenmesin.Garibanın sırtından geçinerek yine garibana vuranlar Dinleriyle alay eden seçkin ateistlerin de bir gün hesabı görülecektir.Yeryüzünün hakimiyim diyen firavunu bir sivrisinekle kahreden yüce yaradan elbette çok büyüktür.Bu ülkeyi karıştırmak isteyenler-din ile alay edenler Allah katında elbette hesap vereceklerdir.
  Cevapla
 • KıLıçBeY 13 yıl önce Şikayet Et
  ADALET,ADALET,ADALET. Adalet Tecelli Edecek inşALLAH.
  Cevapla
 • Recep PULAT 13 yıl önce Şikayet Et
  Hiç iyi değil. Bu omuzu kalabalıkları böyle tek tek içeri atmanın sonu pek hayra alamet gözükmüyor ama Allah hakkımızda hayırlısını versin. bunlar bi şekilde çıkarlarsa kan ağlatırlar ortalığa...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan son dakika başıboş sokak köpeği açıklaması! 'Zorunluluk' deyip duyurdu
Akşener'den İYİ Parti'ye soğuk duş: Kaldırın!