Zorla kepenk kapattırmaya 6 delil

Güneydoğu'da yaşanan olaylar Demirtaş'ı doğrulamıyor. Son 1 yıl içinde sadece Diyarbakır'da 'zorla kepenk kapattırmak'la ilgili 6 hadise adliyeye intikal etti.

Zorla kepenk kapattırmaya 6 delil
Zorla kepenk kapattırmaya 6 delil
GİRİŞ 27.05.2011 16:06 GÜNCELLEME 27.05.2011 16:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Aziz İstegün'ün haberi

Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, esnafa zorla kepenk kapattırıldığını belirten Başbakan Tayyip Erdoğan'ı yalan söylemekle itham etti ve "Tehditle, şantajla kepenkler kapatılıyormuş. Tek birini ispatlayın, özür dileriz." dedi.

Ancak Güneydoğu'da yaşanan olaylar Demirtaş'ı doğrulamıyor. Son 1 yıl içinde sadece Diyarbakır'da 'zorla kepenk kapattırmak'la ilgili 6 hadise adliyeye intikal etti. Esnafın şikâyeti ve güvenlik görevlilerinin tespiti üzerine yakalanan 5 kişi, 'tehdit ve şantajla kepenk kapattırdıkları' gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. En son hadise 10 gün önce yaşandı. Şırnak'ın Uludere ilçesinde 12 PKK'lının öldürülmesi üzerine 16 Mayıs 2011 günü Diyarbakır Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi Yeni Hal Kiptaş Lisesi etrafında esnafı dolaşarak kepenk kapattıran Ö.A. şikâyet üzerine gözaltına alındı. Tahkikatın ardından adliyeye sevk edilen sanık, cezaevine gönderildi. Aynı gün, Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi üzerinde esnafı dolaşarak kepenk kapattıran F.K. tutuklandı.

Zorla kepenk kapattırma konusunda son bir yılda yaşanan olaylardan bazıları şöyle:

2 Haziran 2010 günü Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Medine Bulvarı üzerinde kepenk kapattırma eyleminde bulunan B.T. ve R.B., esnafın şikâyeti üzerine yakalanarak gözaltına alındı. Mağdurların ifadesi ve tahkikatın ardından adliyeye sevk edilen sanıklar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

20 Nisan 2011 tarihinde Diyarbakır Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi Medine Bulvarı üzerinde esnafı dolaşarak zorla kepenk kapattırdıkları tespit edilen M.Y.K., S.Ç. ve N.B., polis tarafından yakalandı.

20 Nisan 2011 günü Diyarbakır Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi Musa Anter Caddesi üzerinde esnafları dolaşarak kepenk kapattıran B.A., şikayet üzerine yakalanarak gözaltına alındı. İfadelerin ardından mahkemeye sevk edilen zanlı, tutuklanarak cezaevine konuldu.

16 Mayıs 2011 günü Diyarbakır Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi Gevran Caddesi üzerinde işyerlerini dolaşarak kepenk kapattıran F.K., esnafın şikâyeti üzerine gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen sanık, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

16 Mayıs 2011 günü Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi Diclekent Bulvarı City Park karşısında esnafı dolaşarak kepenk kapatıran H.G., güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

16 Mayıs 2011 günü Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi Yeni Hal Kiptaş Lisesi etrafında esnafı dolaşarak kepenk kapattıran Ö.A., esnafın şikâyeti üzerine gözaltına alındı. Tahkikatın ardından adliyeye sevk edilen sanık tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ZAMAN

YORUMLAR 1
  • turgut acer 13 yıl önce Şikayet Et
    Burada Devlet acziyet göstermemelidir, ve halkin güvenligi. konusunda acilen adimlar atilmali. Hatta gec bile kalinmi$tir. Burada Hükümetin daha kapsamli ve daha dikkatli olmasi gerekiyordu. Sayin Ba$bakanim Devlet reisi olarak sizin $ikayet degil önlem almanizi bekliyor ve diliyorum. Bilhassa dogu ve güneydogu bölgelerindeki halkin devlet güvencesi zayif oldugundan, BDPKK tarafindan, halka yapilan baskilar kar$isinda $ikayetini dile getirememesi'nin sebebi, Devletin o bölgelerde güclü olmadigini gösterirki buda vahim bir durumdur. Dolayisila sayin Ba$bakanim $ikayet etmeyi birakin ve acilen O bölgelerin güvenligini saglayin. Bu $erefsiz terör güruhuna kar$i Devletin daha güclü ve azimle bunlara gereken tavrini koymasi ve cezalarini ve hadlerini bildirmesini bekliyoruz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Piyasaların beklediği haber! FED faiz kararını açıkladı
El Salvador'un devasa hapishanesine yeni binlerce çete üyesi nakledildi