Kars'ta tüfekle vurulmuş boz ayı bulundu

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde tüfekle vurularak telef edilmiş boz bir ayı bulundu. Ayı inceleme yapılmak üzere Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine götürüldü.

GİRİŞ 01.10.2011 20:00 GÜNCELLEME 01.10.2011 20:00
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Acısu mevkisinde bir boz ayının vurularak telef olduğu ihbarı üzerine bölgeye giden ekipler, yaptıkları çalışmalarda, 15-20 yaşlarında olduğu tahmin edilen yaklaşık 300 kilogram ağırlığında vurularak telef olduğu belirlenen boz bir ayı buldu.

Sarıkamış Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, ayının bulunduğu bölgede inceleme yaptıktan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, telef edilmiş ayı ihbarı üzerine bölgeye inceleme yapılması için ekip gönderdiklerini söyledi.

Ermiş, ''Bildiğiniz gibi ayı vurmanın para cezası, hapis cezası var. Şu anda Çevre Orman İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, jandarma ekipleri buradalar. Gerekli inceleme ve araştırmalar yaptıktan sonra ayının vurularak telef edildiği tespit edildi. Faillerinin bulunması için gerekli çalışma başlatıldı'' dedi.

Bir ayının vurularak telef edilmesinin kendisini üzdüğünü dile getiren Ermiş, yaban hayatına sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

''ÇÖPLÜK YABAN HAYATA BÜYÜK ZARAR VERİYOR''

Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Şekercioğlu da Sarıkamış şehir çöplüğünde yaklaşık 15 ayı gördüklerini ifade ederek, başkalarının da bölgede ayıları izlediğini söyledi.

Bölgeden ayrıldıktan sonra ayıyı izleyenlerden birisinin av tüfeğiyle çöplükteki ayıyı vurmuş olabileceğini savunan Şekercioğlu, ''Yaralı hayvan sürünerek orman kenarına gelmiş ve burada ölmüş. Tabii bu av değil katliamdır. Hiçbir şerefli avcı, çöplüğe gelen 5-10 metre uzaklıkta beslenen ayıyı vurmaz. Buradaki şehir çöplüğü için mutlaka önlem alınmalı. Yaban hayatına büyük zarar veriyor'' diye konuştu.

Kuzey Doğa Derneği üyeleri ile birlikte Sarıkamış'a gelen kurt uzmanı Hırvatistan Zagrep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Josep Kusak ise bölgede yaban hayatının çok zengin olduğunu ifade ederek, kurt ve bölgede yaşayan boz ayıların dünyanın çok az yerinde bulunduğunu söyledi.

Kusak, yaban hayatına büyük zarar veren çöplüğün hayvanları yaşatmadığını aksine öldürdüğünü belirterek, çöplüğün bölgeden kaldırılması gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
tüfek vuruldu
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • mubinkoçal 8 yıl önce Şikayet Et
    ceza. ayı vurmanın cezası var vurana ceza verılıyor tamam da rizede ayı adamı evinin kapısında öldürdu ayıya ne cezası verıldı bilen varmı ayı vurana ceza verılsın ama herkes ayılarınada sahip çıksın insanlara zarar vermesınler insan hayatı herşeyden ustundur allah endeğerli canlı olarak insanı yaratmıştır yeryuzundeki tum canlı ve yeraltı yerustu madenlerını insanların hizmetıne sunmuştur hayvanlarıda koruyacaksın ama insan hayatına zarar verıyorsa çağresinede bakacaksın mesela hepimiz bal yıyoruz balıda arı yapar arıcılık yapan bir insan veya evinin onunde çalışan biri ayının saldırısına uğrarsa ayıyı vurursa ceza yıyecek cezayıu odeyecek parasıda yok vurmazsa ayı onu öldürecek bu adam ne yapacak rizede iki kişiyi öldüren ayı bulunup cezası verıldimi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dikkat çeken araştırma! İbre tersine döndü, Türkiye ilk halkada yer alacak
En ilginç ama gerçek bilgiler! Öğrenince şaşıracaksınız!