Yazı yazmak zayıflatıyor!

Kanada'nın Waterloo Üniversitesi'nden Christine Logel ve ekibinin yaptığı araştırmaya katılan üniversite öğrencileri, olumlu ve sevilen konu hakkında yazı yazarak "farkında olmadan" zayıfladı.

Yazı yazmak zayıflatıyor!
Yazı yazmak zayıflatıyor!
GİRİŞ 12.01.2012 12:59 GÜNCELLEME 12.01.2012 12:59

Bilimadamlarının yaptığı araştırmaya vücut kitle indeksi 23 ya da daha fazla olan, yarısından biraz fazlası aşırı kilolu ya da obez olan 45 kız üniversite öğrencisi katıldı. Araştırmanın başında katılımcılar tartıldı.

Öğrencilerden insani, sosyal değerler, yaratıcılık, müzik, siyaset, aile ve arkadaşlar ile ilişkiler gibi konuların yer aldığı bir listeden bu konu maddelerini en çok sevdikleri ve önemli bulduklarından, en az sevdikleri ve önemli bulduklarına göre sıralamaları istendi.

Grubun yarısı 15 dakika boyunca kendilerine en önemli gelen ve en çok sevdikleri, diğer yarısı en önemsiz buldukları konu hakkında duygularını kağıda döktü.

4 ay boyunca öğrencilerin kilosu ölçüldü. İlk gruptakilerin ortalama 1,5 kilogram verdiği, ikinci gruptakilerin ise 1,25 kilogram aldığı görüldü.

Logel, "Psychological Science" dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarının insanın kendisiyle ilgili düşüncelerinin davranışlarına ve bedenine büyük etkileri olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Katılımcıların araştırmanın beden ölçülerini iyileştirmeye yardım ettiğini bilmediğini vurgulayan Logel, bu yöntemi rejim olarak genellemenin çok mümkün olmadığına da dikkati çekti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CHP’li vekilin torpil yalanı elinde patladı... Canlı yayında belgeyi görünce yüzü düştü
Kandil uzlaşısı CHP listesinde yer aldı! Öcalan sloganı atan isim ilk sırada...