Adaların simgesi faytonlar kaldırılıyor!

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi hazırladığı raporda, Adalar'ın simgesi haline dönüşmüş olan faytonların kaldırılmasına karar verirken, ulaşım için de yeni bir araç önerdi.

Adaların simgesi faytonlar kaldırılıyor!
Adaların simgesi faytonlar kaldırılıyor!
GİRİŞ 24.03.2012 11:35 GÜNCELLEME 24.03.2012 11:35
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul'un gözde yerlerinden Adalar'da artık atlı faytonlar kullanılmayacak. Her yıl binlerce turistin uğrak mekânı olan ve atlı faytonun hizmet verdiği Büyükada, Heybeliada ve Burgazada'da 40 tane elektrikli fayton boy gösterecek.

İstanbul'da toplu ulaşımı yönetmek ve yönlendirmek amacıyla toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Adalar'daki fayton taşımacılığının düzenlenmesiyle ilgili yeni kararlar aldı.

Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü'nün Adalar'daki atlı faytonlarla ilgili sorunları ele aldığı raporda turistik amaçlı ve nostaljik bir faaliyet olması gerekirken fayton taşımacılığının Adalar'da alternatifsiz toplu ulaşım aracı olarak kullanıldığı belirtildi. Yüksek fayton ücretleri nedeniyle ada halkının ulaşım talepleri yeteri kadar karşılanamadığı ve fayton başına 4-5 at kullanılması nedeniyle atların sağlık, bakım ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmadığı kaydedildi. Bunun üzerine UKOME, fazla faytona sahip olanların ellerindeki faytonların kamulaştırılmasında karar kıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Adem Baştürk başkanlığında geçtiğimiz aylarda yapılan Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün Adalar'da faaliyet gösteren fayton taşımacılığına dair hazırladığı rapor masaya yatırıldı. Raporda Adalar'a toplu ulaşımın 277 adet faytonla sağlandığı ve faytonların yüzde 30'unun (86 adet) barınaktan yoksun olduğu belirtildi. 140 faytonun İspark'a bağlı barınağı kullandığı ifade edildi. 86 fayton için yeni barınak yapılması durumunda yaklaşık 11-12 bin metrekarelik inşaat alanı ilave kapalı alana gereksinim duyuluyor. Adalar'da fayton taşımacılığının temel sorunlarının sıralandığı rapora göre, Büyükada'da fayton sayısının fazla olması nedeniyle At Meydanı'nda düzensiz depolama yapılıyor. Bunun yanı sıra faytonların kullandığı yol güzergâhları boyunca yüzde 15'ten yüksek eğimler bulunmakta. Bu da atları zorlamakta.

Müdürlüğün raporunu görüşen UKOME, fayton taşımacılığıyla ilgili kamulaştırma kararı aldı. Büyükada'da kayıtlı 226 adet faytondan 86'sının firma ya da şahsın birden fazla faytonu bulunduğu ve bu kişilerin sadece 1 fayton bulundurması durumunda 51 adet faytonun açığa çıkacağı sonucuna vardı. Kamulaştırmaya da öncelikle açığa çıkan bu 51 faytondan başlanılması gerektiği belirtilip, 86 adet faytonun geriye kalan 35 adedinin ise gönüllülük veya noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenmesine karar verildi. Uzun vadeli atlı fayton taşımacılığını sürdürülebilir hale getirmek için de elektrikli fayton taşımacılığına yönelik düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirten UKOME, ilk aşamada 40 akülü faytonun hizmete sokulması kararında anlaştı.

YORUMLAR 3
 • murat 12 yıl önce Şikayet Et
  mevhibe inal özellikler-güzellikler burda. bunları yapmalarının sebebi ihaleler ile parsa toplamak. önce kendi adamları ihaleleri 5 trilyona alır, taşeron firmalara 10 trilyona verir. oturduğu yerden 5 trilyon kazanırlar. bunların düzeni bu şekilde işliyor.ve belediyeye sürekli gelir. küçük esnaf ölmüş, vatandaşın para kazanma yolları elinden alınmış umurları değil.
  Cevapla
 • mevhibe inal 12 yıl önce Şikayet Et
  Özellikler-güzellikler... muhafaza edilmiyor. Herkes kendi zevkine göre çevreyi değiştirirse ne olur? Doğal ne varsa sizi rahatsız mı ediyor? Teknoloji diye ne olsa atlıyorsunuz. Adalılara sordunuz mu? Turistlere sordunuz mu? Akülü Faytonlara yapacağınız garajı, atlara barınak yapamaz mıydınız? Atlı faytonu düzene sokmak daha mı pahalı ve zordu? Düzeltecekseniz İskeleye giden güzelim yolda ortalara dökülmüş plastik sandalyeler, dükkanın dışına asılmış plastik torbalar, balonlar, ortalığa taşmış 3. sınıf yemek yerleri, bağıraşarak insanları taciz eden satıcıları düzeltin. O yolda saraylının zarif pastahanesi vardı....
  Cevapla
 • muzeyyen basak 12 yıl önce Şikayet Et
  evet faytonlar düzen altına alınmalı. Büyükadadaki fayton sürücüleri arabaları çok hoyrat kullanıyorlar.Eğer yaya iseniz heran fayton arabalarının üstünüze üstünüze geldiğini görebilirsiniz.Güya adalarda motorlu araçlar yok ama fayton trafiği var.Ayrıca adalar hakketikleri temizlikten çok yoksunlar.Hele o sahil tarafları yazın keskin at sidiği kokusundan geçılmiyor.Belediye gerçekten çok yetersiz.Hele camilerin tuvaletleri içler acısı.O kadar da çok turist girip çıkıyor.Berbat durumdalar.Gazeteler neden bu durumu yazmıyorlar.Ben geçen sene Büyükadaya gittim,gerçekten hayal kırıklığına uğradım.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika BM kararı! Terör örgütü ilan edildi
Atalay'dan Biden yorumu! 'Demokrat Parti iki durum arasında tercih yapmak zorunda'