Kentsel dönüşüm yasası Meclis'ten geçti

Kamuoyunda Kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda onaylandı

Kentsel dönüşüm yasası Meclis'ten geçti
Kentsel dönüşüm yasası Meclis'ten geçti
GİRİŞ 16.05.2012 20:36 GÜNCELLEME 16.05.2012 21:39
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Afet Risk Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a göre, gecekondu sahibine konut verilinceye ve konut yapmak üzere arsa tahsisi yapılıncaya kadar gecekondusu yıktırılamayacak.

Belediyelerin, kamunun mülkiyetinde ve kullanımında olan yerler için kentsel dönüşüm kararları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca alınacak.

Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu kapsamında bulunan yerler de Bakanlar Kurulu kararıyla bakanlığa veya TOKİ'ye bedelsiz devredilebilecek.

Afet riski taşıyan yerleşim merkezlerindeki aileler, orman veya mera vasıflı alanlara ve Hazine'nin özel mülkiyetinde olan yeni yerleşim yerlerine yerleştirilecek .

Yenileme projelerinin gerektirdiği uygulamalar, verilen süre içinde yapı malikince yapılmadığı takdirde il özel idaresi veya belediye tarafından yapılarak masrafı yapı malikinden tahsil edilecek.

Boğaziçi Kanunu kapsamında kalan geri görünüm ve etkilenme bölgelerindeki alanlarda da dönüştürme kapsamına alınacak.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Kentsel Döüşüm
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ayhan Tüzün 8 yıl önce Şikayet Et
    ne ala. askeri güvenlik bölgeleri lüks konutlar yapılmak üzere toki ye yada herkesin bildiği bir inşaat ağasına verilecek. fakir fukarayı düşüneni görmedim zaten. her şey zenginlere göre ayarlanıyor....
    Cevapla
  • recepcabuk 8 yıl önce Şikayet Et
    mülkiyet hakkı. tüm dünyada mülkiyet hakkı kutsaldır ve dokunulamaz.. malesef tüm türkiye eski alışkanlıklardan olacak devlete aitmiş gibi devranılıyor. oysa atatürk toprakları padişahtan alarak halka vermişti. şimdi yine padişaha teslim ediliyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hakan Çalhanoğlu: Şenol hocaya kırgınlığım oldu!
Selvi'den çok çarpıcı Muharrem İnce anekdoktları: Anket bile yaptırmış