Dünya nüfusunun ne kadarı hangi dinden?

Dünya nüfusunun yüzde 32'sinin Hıristiyanlar, yüzde 23'ünün Müslümanlar, yüzde 15'inin Hindular, yüzde 7,1'inin Budistler ve yüzde 0,2'sinin Yahudilerden oluştuğu belirlendi. Herhangi bir dine inanmayanlar ise dünya nüfusunun yüzde 16,3'ünü oluşturuyor.

Dünya nüfusunun ne kadarı hangi dinden?
Dünya nüfusunun ne kadarı hangi dinden?
GİRİŞ 18.12.2012 16:23 GÜNCELLEME 18.12.2012 20:55
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

ABD'deki Pew Araştırma Merkezi'nin Din ve Kamu Yaşamı Forumu, "2010 Dünyanın En Önemli Dini Gruplarının Büyüklüğü ve Coğrafi Dağılımı" adlı raporunu yayımladı.

230 ülke ve bölgede yapılan anketler ve nüfus kaydı araştırmalarına göre hazırlanan rapora göre dünyada 10 kişiden 8'i bir dini grup içinde yer alıyor. Bu da 2010 yılında 6,9 milyar olan dünya nüfusunun yüzde 84'üne denk düşüyor.

YAHUDİ NÜFUSU YÜZDE 0.2

Rapora göre dünyada 2,2 milyar Hıristiyan (yüzde 32), 1,6 milyar Müslüman (yüzde 23), 1 milyar Hindu (yüzde 15), 500 milyon Budist (yüzde 7) ve 14 milyon Yahudi (yüzde 0,2) yaşıyor. Bunlara ek olarak Afrika, Amerika, Asya ve Avustralya'da geleneksel dinlere inanan 400 milyon kişi (yüzde 6) var.

58 milyon kişi (yüzde 1) ise Jainizm, Sihizm, Şintoizm, Taoizm, Tenrikyo ve Zerdüştlük gibi diğer dünya dinlerine inanıyor.

DİNSİZLER EN BÜYÜK 3. GRUP

Herhangi bir dini gruba ait olmayanların sayısı ise 1,1 milyar (yüzde 16) olarak belirlendi. Dinsizler, Hıristiyanlar ve Müslümanların ardından en büyük üçüncü grubu oluşturuyor. Bu grupta Tanrı'ya ya da evrensel bir ruha inanan, ancak kendisini belirli herhangi bir dini grubun üyesi olarak tanımlamayan kişiler de yer alıyor.

Dini grupların coğrafi dağılımına bakıldığında Asya-Pasifik bölgesinde toplanan Hindular ve Budistler, yüzde 99 ile başta geliyor.

ÇİN'DE 700 MİLYON DİNSİZ VAR

Dünya nüfusunun yüzde 58,8'inin Asya-Pasifik, 11,9'unun Sahraaltı Afrika bölgesi, yüzde 10,8'inin Avrupa, yüzde 8,6'sının Latin Amerika, yüzde 5'inin Kuzey Amerika ve yüzde 4,9'unun da Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşadığına işaret eden rapora göre geleneksel dinlerin yüzde 90'ı ile diğer dünya dinlerinin yüzde 89'u da Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor.

Herhangi bir dini gruba üye olmayanların üçte biri de (yüzde 76) Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor. Sadece Çin'de 700 milyon dinsiz bulunuyor.

AVRUPA'DAKİ MÜSLÜMAN NÜFUS YÜZDE 2

Asya-Pasifik bölgesi, Müslüman nüfusun yüzde 62'sine de ev sahipliği yapıyor. Müslümanların yüzde 20'si Ortadoğu ve Kuzey Amerika'da, yüzde 16'sı ise Sahraaltı Afrika bölgesinde yaşıyor. Avrupa'daki Müslüman nüfusu ise sadece yüzde 2.

TÜRKİYE EN ÇOK MÜSLÜMAN'IN YAŞADIĞI 8. ÜLKE

Türkiye'de 320 bin Hıristiyan, 71 milyon 330 bin Müslüman, 860 bin dinsiz bulunuyor. Türkiye en çok Müslüman'ın yaşadığı sekizinci ülke. Türkiye ve Kuzey Afrika'dan daha fazla göçmen gelmesiyle son 10 yılda Batı Avrupa'da Müslümanların oranının arttığı da raporda belirtildi.

Hıristiyanlar ve Yahudilerin dünyanın dört bir yanına dağıldığını gözler önüne seren rapora göre Hıristiyanların yüzde 26'sı Avrupa, yüzde 24'ü Latin Amerika ve Karayipler, yüzde 24'ü Sahraaltı Afrika bölgesinde yaşıyor. Kuzey Amerika'daki Hristiyan nüfusu ise yüzde 20.

Yahudilerin neredeyse yarısı (yüzde 44) Kuzey Amerika'da ikamet ederken diğer yarısı da (yüzde 41) İsrail'de yaşıyor.

DİNİ GRUPLAR TOPLUM İÇİNDE AZINLIK MI ÇOĞUNLUK MU?

Rapor, dini grupları toplum içinde azınlık olarak mı, yoksa çoğunluk olarak mı yaşadıklarına göre de sınıflıyor.

Dini grup üyelerinin yüzde 73'ünün yaşadıkları toplum içinde çoğunluğu oluşturduğuna dikkat çeken rapor, kalan yüzde 27'nin ise azınlık olarak yaşadığını gösteriyor.

Hinduların yüzde 97'si, Hindistan, Moritus ve Nepal'de, Hıristiyanların yüzde 87'si ise Hristiyanların çoğunlukta olduğu 157 ülkede yaşıyor.

Budizm'in yanı sıra geleneksel dinlerle diğer dünya dinlerinin üyeleri, en büyük azınlık grupları oldu. Budistlerin yüzde 72'si yaşandıkları toplumda azınlıkken yüzde 28'i, Budistlerin çoğunlukta olduğu Bhutan, Myanmar, Kamboçya, Laos, Moğolistan, Sri Lanka ve Tayland'da yaşıyor.

Yahudilerin yüzde 41'i İsrail'de mutlak çoğunluk olarak yaşarken, yüzde 59'u azınlık olarak diğer ülkelere dağılmış.

DİNİ GRUPLARDA GENÇ NÜFUS

Rapor, bazı dini grupların diğer gruplara oranla daha fazla genç nüfusa sahip olduğunu gösterdi. Gelişmekte olan ülkelerdeki dini grupların üyelerinin daha genç olduğu, sanayileşmiş ülkelerdeki dini grup üyelerinin ise daha yaşlı olduğu belirlendi.

EN YAŞLI GRUP YAHUDİLER

Dini grup üyelerinin ortalama yaşlarına bakıldığında 23 yaş ortalaması ile Müslümanlar ilk sırada, 26 yaş ortalaması ile Hindular ikinci sırada yer alıyor. Dünya nüfusunun ortalama yaşının 28 olarak belirlendiği raporda Hıristiyanların yaş ortalaması 30, diğer dünya dinleri üyelerinin yaş ortalaması 32, geleneksel dinlerin üyelerinin yaş ortalaması 33, dinsizler ile Budistlerin yaş ortalaması ise 34 olarak hesaplandı. Yahudiler ise 36 yaş ortalaması ile en yaşlı grup oldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 30
 • Hak Din Islamdir 3 yıl önce Şikayet Et
  Islam dininden baska hak din yoktur. Eger size gercekleri soyleyecek olursam 2030 'a kadar muslumanlarin sayisi hristiyanlari gececek
  Cevapla
 • Kral 7 ay önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
 • öldüm 11 ay önce Şikayet Et
  sanmıyorum çünkü gün geçtikçe türkiyede vb yerlerde müslüman azalıyor allaha inanmayan insanlarımız tiktok gibi yerlerde çocukların beynini yıkıyor tabi doğrusunu allah bilir
  Cevapla
 • islam 4 yıl önce Şikayet Et
  en doğru din islam dini elhamdülillah allah doğru yoldan ayırmasın
  Cevapla
 • Ayşe inal 4 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada İslam dininden başka din yoktur ve her insan doğduğunda musluman doğar ama anne babası onu farklı uydurmaci dinde yetiştirdiği için muslumanliktan çıkarlar elhamdülillah muslumanim ahiret gününde dinsizlere ne olacak Allah onlari bildiğini yapsin
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Deist arkadaşa; Allah'a iman eden de vakti gelince ölüyor iman etmeyende sen beyninle düşünsen düşünsen 60 sene 70 sene düşünürsün ondan sonra sen istesende istemesende o övündüğün beynin işlevini yitiriyor. Sonrası biz biliyoruz bilmiyorsan senin de hidayete ulaşmana vesile olur inşallah iyi oku; Onlara karşı apaçık olan ayetlerimiz okunduğu zaman, sen o inkâr edenlerin yüzlerindeki ‘red ve inkarı’ tanıyabilirsin. Neredeyse, kendilerine karşı ayetlerimizi okuyanın üzerine çullanıverecekler. De ki: “Size, bundan daha kötü olanını haber vereyim mi? Ateş… Allah, onu inkâr edenlere va’detmiş bulunmaktadır; ne kötü bir duraktır.” (Hac Suresi, 72)
  Cevapla
 • Deist 3 yıl önce Şikayet Et
  Hep aynı klasik söz çocuk doğunca neden müslüman olarak dogsun aklın ve beyninle düşün dogmalarınla düşünme bir bu dünyada tek dogru din herkeze göre kendisininki zaten ahöröt gönönde dönsözlörö nölöcök ne anlatsana biraz çok mu gördün yazık sizin gibilere müslüman bir ailede dogmasan yahudi olacaktın 3 yaşından beri eğitim alıcaktın dünyadan haberin yok at gözlügünü çıkar artık
  Cevapla
 • elif nur 4 yıl önce Şikayet Et
  dinsiz insan olmaz ki diyoruz biz ömer taha nur pare ve ben keçecilerdeniz dinnimiz islam
  Cevapla
 • SGÖRKEM 4 yıl önce Şikayet Et
  Nede bizim dinimiz islam değilmii??? KIZIM..
  Cevapla
 • Nurpare 4 yıl önce Şikayet Et
  elif nur ömer taha ve ben kararlaştırdık Müslümanlar için iyi şeyler yapıcaz ama onlara söylemedim haber 7 .com mu çok seviyoruz din lere bakıyoruz hep birbirimize anlatıyoruz çin lile bizi etkiledi nasıl dinsiz insn olur anlamadım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a anlamlı hediye
KDV için yeni çalışma! Bakanlık düğmeye bastı