Dışişleri Bakanlığı'ndan Venezuela açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, son günlerde Türkiye-Venezuela ilişkileriyle ilgili çıkan haberlere yönelik yaptığı açıklamada "Türkiye'nin Venezuela’yla ilişkileri, içişlerine karışmama, devletlerin egemenlik haklarına, halk iradesine ve demokrasiye saygı ilkeleri ile karşılıklı çıkarlara dayanmaktadır." dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Venezuela açıklaması
Dışişleri Bakanlığı'ndan Venezuela açıklaması
GİRİŞ 19.08.2019 23:00 GÜNCELLEME 19.08.2019 23:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye-Venezuela ilişkileri hakkında son günlerde çıkan bazı haberlerle ilgili soruya cevap verdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinden yazılı olarak yapılan açıklamada "Türkiye'nin Venezuela’yla ilişkileri, içişlerine karışmama, devletlerin egemenlik haklarına, halk iradesine ve demokrasiye saygı ilkeleri ile karşılıklı çıkarlara dayanmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Bakanlık açıklamasına "Meşru hükümetleri ve anayasal rejimleri devirmek için dış müdahaleye, demokratik olmayan yöntemlere başvurulmasına ve tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına karşı olduğumuzu; diğer taraftan, Venezuela ile ilgili sorunlara kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme giden tek yolun anlamlı ve kapsayıcı diyalogdan geçtiğini bugüne kadar hep vurguladık." şeklinde devam etti.

"İLKELİ DURUŞTAN DEĞİŞİKLİK SÖZKONUSU DEĞİLDİR"


"Öte yandan, özellikle ABD’nin Venezuela’ya yönelik tek taraflı kapsamlı yaptırımları nedeniyle, özel sektör ve kurumlarca alınan bazı kararlar ticari tercihler olup, bunlar Türkiye-Venezuela ikili resmi ilişkilerinden bağımsızdır." denilen açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

"Türkiye’nin Venezuela’ya yönelik ilkeli duruşunda herhangi bir değişiklik sözkonusu değildir. Venezuela’daki mevcut uyuşmazlıklara kalıcı çözüm bulunmasını arzu eden tüm tarafların siyasi diyalog sürecine destek sunmaya devam etmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çabalar, iç siyasi tartışmalar ve günlük çıkarlar uğruna heba edilmemelidir."

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
Hamdi Aksoy
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Benzine 58 kuruş indirim! Akaryakıta 2 TL'yi bulacak indirim yolda
Son dakika... Erdoğan'ın açıkladığı 20 milyarlık müjdenin detayları belli oldu!