Deprem yüzünden köye dönen aile, akrabaları tarafından linç edildi

Diyarbakır'da, mal davası yüzünden dayısı ve dayısının eşi tarafından babasının öldürüldüğünü ileri süren Asiye Baran, depremden dolayı köydeki evlerine gittiklerinde, dayıları ve teyze çocukları tarafından darp edildiklerini iddia etti.

GİRİŞ 08.03.2023 18:34 GÜNCELLEME 08.03.2023 18:48
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Merkez Bağlar ilçesi Baran Küme evlerinde kalan Asiye Baran, annesi Sultan Baran ve 5 kardeşi, 2020 yılında mülk davası yüzünden emniyette teknik personel olarak çalışan babası Veysel Baran'ın, dayısı Abdurrahman Baran ve eşi Leyla Baran tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. Cinayet olayında şüpheli Abdurrahman B. firari duruma düşerken, eşi Leyla Baran'ın ise 28 günlük tutuklamadan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Diyarbakır'da deprem yüzünden köye dönen aileyi akrabaları feci şekilde darp etti.

Asiye Baran, annesi ve kardeşleriyle birlikte 2020’de yaşanan cinayetten sonra şehir merkezine taşındı. Aile, 'asrın felaketi' olarak nitelendirilen depremden ötürü köylerine geri döndü. Asiye Baran ve kardeşleri, depremin ikinci günü köylerine gittiklerinde iddiaya göre dayı ve teyze çocuklarının saldırısına uğrayıp darp edildi. Aile, babalarının cinayetinden dolayı bir davaları devam ederken, darp raporu ve darp edildiklerine dair görüntülerle ikinci davayı açmaya hazırlanıyor.

Babasının dayısı ve dayısının karısı tarafından öldürüldüğünü iddia eden depremzede Asiye Baran

"BABAM ÖLDÜRÜLDÜKTEN SONRA DAYILARIM BİZİ KÖYDEN KOVDULAR"

Babası Veysel Baran'ın dayısı ve dayısının eşi tarafından öldürüldüğünü öne süren Asiye Baran, "Babam öldürüldükten sonra öbür dayılarım kapıya gelip annemi darp ettiler, bizi köyden kovdular. Biz, üç yıl boyunca o köye gitmedik. Depremin ikinci günü, deprem dolayı zorunlu olarak Baran Küme evlerine gitmek zorunda kaldık. Köye giderken de dayılarım ve teyzemin çocukları tarafından şiddete maruz kaldık. Bize şiddet uygulayanlar; İ.B., R.B., B.B., M.B., E.B., Y.B., B.B. ve L.B. tarafından darp edildik" dedi.

Asiye Baran'ın darp edildikten sonraki hali

"BABAMIN KATİLİ FİRARİ OLMASINA RAĞMEN EŞİNİ HAMİLE BIRAKTI"

"Babamın katili şu an bile firari" diyen Asiye Baran, şöyle konuştu:

"Firari olmasına rağmen eşini hamile bıraktı. Şahsın yakalanmasını istiyoruz, 3 yıldır firari. Darp raporu aldım. Bu konu üzerinde daha hiç kimse tutuklanmadı ve darp raporlarım mevcut. Bütün vücuduma darbe yedim. Olay esnasında bayılmama rağmen darbe yedim."

Darp raporları

"3 YILDIR TEHDİTLERE MARUZ KALIYORUZ"

Bir yandan depremden mağdur kaldıklarını, bir yandan da şiddete maruz kaldıklarını ifade eden Asiye Baran, "O adamın hemen yakalanmasını istiyoruz. Bizi her gün tehdit ediyorlar. ‘Sizi öldürürüz’ diyorlar. Dışarı bile çıkamıyoruz. Bize şiddet uygulayanların da bir an önce yakalanmasını istiyoruz. 3 yıldır tehditlere maruz kalıyoruz. Biz böyle yaşayamıyoruz, sesimizi duymalarını istiyoruz" diye konuştu.

Akrabaları tarafından darp edilen depremzede Sultan Baran

"ALTI KARDEŞİZ DIŞARI ÇIKAMIYORUZ"

Babasının mal davası yüzünden öldürüldüğünü ileri süren Asiye Baran, "Şu anda malımızı alamıyoruz. Bizi tehdit ediyorlar. Hiçbir şey yapamıyoruz, sesimizi duymalarını istiyoruz. Babam emniyet personeliydi. Öldürüldüğü gün de işten çıkıp eve geliyordu. Onlar da köye mezarlığa gelmişlerdi. Geldiği gibi eşi balkona çıkıp eşini çağırıyor. Hızlıca köyden çıkıp babamın önünü kesip eşiyle birlikte babamı öldürüp eşi kaçıp, kadın da 28 gün tutuklu bulunup serbest bırakıldı. Daha sonra da hamile kaldı. Altı kardeşiz dışarı çıkamıyoruz" sözlerini kaydetti.

Cinayet şüphelisi Abdurrahman Baran

Mal davası yüzünden öldürüldüğü iddia edilen Veysel Baran

KAYNAK: İHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • berke 8 ay önce Şikayet Et
  Bu vahşilerin cezası verilmeyecek mi
  Cevapla
 • berke 8 ay önce Şikayet Et
  Bu vahşilerin cezası verilmeyecek mi
  Cevapla
 • berke 8 ay önce Şikayet Et
  Bu vahşilerin cezası verilmeyecek mi
  Cevapla
 • berke 8 ay önce Şikayet Et
  Bu vahşilerin cezası verilmeyecek mi
  Cevapla
 • berke 8 ay önce Şikayet Et
  Bu vahşilerin cezası verilmeyecek mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cihat Yaycı'dan dikkat çeken Filistin çıkışı! Türkiye bunu yaparsa oyun bozulacak
Harekete geçtiler! Netanyahu'yu darbe korkusu sardı!