Ramazan anketi şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkardı! Ramazan davulcuları detayı dikkat çekti

Oruç tutan 15 yaş ve üzeri kişilerle yapılan bir anket şaşırtıcı gerçekleri ortaya koydu. Araştırma sonucunda kişilerin bayram ziyaretlerine, davulcuya ve iftar geleneklerine olan bakış açıları tespit edildi. İşte detaylar...

Ramazan anketi şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkardı! Ramazan davulcuları detayı dikkat çekti
Ramazan anketi şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkardı! Ramazan davulcuları detayı dikkat çekti
GİRİŞ 04.04.2023 15:20 GÜNCELLEME 04.04.2023 15:20
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ramazan ayı, sadece dini açıdan değil aynı zamanda kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip. Ramazan'ın yaşama olan etkisi ise oldukça merak uyandıran bir konu. 

NG Araştırma, Ramazan'ın günlük hayat etkisini öğrenmek için 22-27 Mart 2023 arasında, Türkiye genelinde 15 yaş ve üstü, oruç tutacağını belirten, 1577 kişinin katılımı ile bir kamuoyu araştırması yaptı. Ortaya ise şaşırtıcı sonuçlar çıktı.  İşte detaylar... 

Ramazan ayında mutfak harcamalarımız nasıl etkileniyor?

Ramazan ayında, oruçlu olan kişilerin tükettiği öğün sayısı iftar ve sahur olmak üzere 2 öğünde sınırlı kalıyor. Bu durum mutfak harcamalarımıza nasıl yansıyor?

 

Her 10 kişiden 6’sı Ramazan ayında mutfak harcamalarının arttığını belirtirken, 3’ü ise harcamalarında bir değişiklik olmadığını belirtiyor.
 
İftara misafir çağırmayı düşünüyor musun?

Ramazan ayı aynı zamanda paylaşma ayı. Bu nedenle iftar denildiğinde aklımıza misafir de geliyor. Peki, iftara davet etmeyi düşünüyor muyuz?

Katılımcıların %82’si iftara misafir çağıracağını, %18’i ise çağırmayacağını belirtti.
İftara misafir çağırmayacak kişilere nedenlerini sorduk. %40’ı misafir ağırlayacak ekonomik durumu olmadığından, %25’i davet etmeyi düşündüğü kişilerle aynı yerde yaşamadığından, %14’ü ise artık eski adetlerin kalmadığını düşündüğünden misafir çağırmayacak.
 
Dışarıda bir mekanda iftar yapacak mıyız?

Katılımcılara dışarda bir mekanda iftar yapıp yapmayacaklarını sorduk. Katılımcıların %44’ü dışarıda iftar yapacağını belirtirken, %56’sı ise dışarıda iftar düşünmüyor.

 

Dışarıda iftar yapmam diyenlerin nedenleri şu şekilde sıralandı:

Dışarıda iftar yapmayı tercih edenlerin nedenleri ise şu şekilde sıralandı:


Katılımcılarımızın yarısı aktif olarak bir işte çalışanların oruçlu olmanın iş hayatına olan etkisi ise şöyle:

Katılımcıların %21’i oruçlu çalışmanın, verimi düşüreceğini belirtirken, %32’si ise oruçlu olmanın çalışma verimine herhangi bir etkisi olacağını düşünmüyor.
Her 3 kişiden 1’i Ramazan ayına özel çalışma saatlerinde esnemeler yapıldığını belirtti.

İftar çadırına gitmeyi düşünüyor muyuz?

Ramazan ayının birlik beraberlik ayı olması nedeniyle yardım amaçlı bir çok iftar çadırı kuruluyor.
Her 10 kişiden 7’si iftar çadırlarına gitmeyi düşünmüyor. 3’ü ise gitmeyi planlıyor.
 
Ramazan pidesi fiyatlarından memnun muyuz?

Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmez ürünlerinden bir Ramazan pidesi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından 300 gram pidenin fiyatı 10 TL olarak açıklandı. Katılımcıların fiyat hakkındaki düşünceleri ise bir hayli olumsuz.

Her 10 kişiden yaklaşık 8’i Ramazan pidesinin fiyatının pahalı olduğunu düşünürken, 2’si ise ne pahalı ne de ucuz olarak görüyor. Ucuz olduğunu düşünenler ise yok denecek kadar az.

Oruçluyken zamanımızı nasıl geçiriyoruz?

Katılımcılara oruçlu olduklarında boş vakitlerini nasıl değerlendirdiklerini sorduk. Sonuçlar şu şekilde sıralandı:,

 

Sahur vaktinde gelen davulculara bakış nasıl?

Çok eski bir gelenek olan sahur vakti davulcuları günümüzde nasıl karşılanıyor? Özellikle teknolojinin gelişmesiyle gece uyanıp sahur yapmak artık çok daha kolay. Peki, davulcular hakkında genel düşüncemiz nasıl?

Katılımcıların %70’i gece kendi uyanabilmesine rağmen, Ramazan davulcularının güzel bir gelenek olduğunu ve devam etmesi gerektiğini düşünüyor. %17’si ise günümüzde gerek olmadığını ve kaldırılması gerektiğini düşünüyor. Davul sesi sayesinde sahuru kaçırmadığını belirtenlerin oranı ise yalnızca %11.
 
Oruç tutmayanları görünce nasıl karşılıyoruz?

İslam dini hoşgörüyü her zaman ön planda tutar. Peki oruçlu olduğumuz zamanlarda, herkese açık alanlarda yemek yiyen veya su içen insanlar gördüğümüzde nasıl karşılıyoruz?

Katılımcıların %51’i bu durumun hoşuna gitmeyeceğini ama tepki de vermeyeceğini belirtti. %35’i önemsemeyeceğini belirtirken %14’lük kesim ise oruç tutanlara karşı daha hassas olunması adına uyaracağını söyledi.
 
Aile büyüklerini ziyaret etmek öncelikli!

Bayramda neler yapacağımızı bir çoğumuz çok önceden planlıyoruz. Uzun zamandır beklenen bu zamanı nasıl geçireceğiz?
 

Katılımcıların %53’ünün bu Ramazan Bayramı için planı aile büyüklerini ziyaret ederek, onlarla vakit geçirmek. Sonuçta bütün sene iş ve okul yoğunluğu yüzünden ailemizi, yakınlarımızı ihmal edebiliyoruz. Bu nedenle dini bayramlar çok güzel bir fırsat olabiliyor. Katılımcıların %3’ü sadece tatile gideceğini belirtse de %13’lük kesim hem tatil yapacağını hem de ailesini ziyaret edeceğini belirtti. %23’lük bir kesim ise kendi evinde zaman geçirip dinleneceğini belirtti. %8’lik bir kesim ise çalışacak. 

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR 4
 • ASLI 8 ay önce Şikayet Et
  çıt çıksa uyanırım davul senine uyanmıyorum nasıl duyuyorsunuz uyanıyorsunuz anlamıyorum zemin katta yaşıyorsunuz galiba ama neyse öyle yada böyle gereksiz bir uygulama kaldırılmalı
  Cevapla
 • Şinasi 8 ay önce Şikayet Et
  Namazda gözü yok ki ezanda kulağı olsun! Sahurdan sonra Sabah namazını da kılmak isteyen mecburen imsakten 1 saat falan önce kalkar. Davulcu ise 2-3 saat önce gelip uyutmuyor. Erken sahur yiyen tekrar yatınca NAMAZA kalkamıyor.. Özellikle Çalışanlar için bu büyük sorun. DAVULC ULAR KALDIRILMALI..!
  Cevapla
 • dertli 8 ay önce Şikayet Et
  bence şu davulcuları kaldıralım
  Cevapla
 • cadde 8 ay önce Şikayet Et
  tamam
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den İstanbul dahil 4 il için sarı kodlu alarm! Fırtına bekleniyor
Tevfik Göksu, İmamoğlu'nun maskesini indirdi! İBB'nin borcunu açıkladı!