Alman bilim insanlarından sera gazı emisyonu için ineklere tuvalet eğitimi

Almanya’da bilim insanları, sera gazı emisyonlarını azaltarak iklime faydası olması amacıyla ineklere tuvalet eğitimi verdi.

Alman bilim insanlarından sera gazı emisyonu için ineklere tuvalet eğitimi
Alman bilim insanlarından sera gazı emisyonu için ineklere tuvalet eğitimi
GİRİŞ 14.09.2021 18:15 GÜNCELLEME 14.09.2021 18:15
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Almanya’da Çiftlik Hayvanları Biyolojisi Araştırma Enstitüsü (FBN) ve Auckland Üniversitesinin ineklerin tuvalet eğitimine yönelik ortak çalışması "Current Biology" dergisinde yayımlandı.

Araştırmacılar, Almanya’da FBN’ye bağlı bir çiftlikte 16 buzağıya tuvaletlerini ahırın sadece belirli yerlerinde yapmalarını ödül-ceza yöntemiyle eğitmeye çalıştı.

Buzağılar idrarlarını özel olarak çimden yapılmış alanlarda yapmadıkları zaman "üç saniye boyunca su püskürtülme" cezası verilirken bu alanlarda idrarlarını yaptıkları zaman da yiyeceklerle ödüllendirildiler.

Birkaç hafta boyunca devam eden araştırmada, hayvan davranışlarında uzmanlarından oluşan ekipler 16 buzağıdan 11'ini tuvaletini belli alanlarda yapma konusunda başarıyla eğitti.

FBN araştırmacılarından Dr. Jan Langbein, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Normalde ineklerin dışkılarını veya idrara çıkmalarını kontrol edemeyecekleri sanılır. İnek, diğer birçok hayvan veya çiftlik hayvanı gibi oldukça zeki ve öğrenme yeteneğine sahip. Tuvalet kullanmayı da neden öğrenemesinler?" ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, ineklerin idrarının yüzde 80'inin tutulması durumunda ahırlarda ve çiftliklerde idrarın fermente olmasıyla açığa çıkan amonyak gazda yüzde 56'lık azalma olacağını savundu.

Ayrıca hayvanların yaşam alanlarındaki idrar seviyelerinin azaltılmasının enfeksiyon riskini azaltacağını belirten araştırmacılar, azalışın hayvanların hijyen ve refahlarını iyileştireceğini de belirtti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • Avni Aladağ 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazı bilim adamları(!) bilime değil büyük sermaye sahiplerinin ideolojilerine hizmet ediyor.iblis komitesi bunlar...
  Cevapla
 • yasin 2 yıl önce Şikayet Et
  bil gates projesi inekleri ortadan kaldırıp yapay et üretimine geçip kartel oluşumuna geçmek istiyorlar.
  Cevapla
 • nimet 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlara öğretemediğinizi, hayvanlara mı öğreteceksiniz..
  Cevapla
 • Z KUŞAĞI 2 yıl önce Şikayet Et
  Kuş gribi: tavukları öldürdüler Domuz gribi: Zemini hazırladılar Cavid-19: İnsanlar Sera gazı: Sığırlar..... Birileri Firavunluk peşinde , Biz de Musa yı bekliyoruz
  Cevapla
 • Ebu Zer 2 yıl önce Şikayet Et
  Biyolojik insanın sonu bunları kabullene kabullene gelecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Seçil Erzan'ın konuşmalarının kayıtları çıktı! "Tefeciye gideyim", "Muslera inanmıyor"
 Türkiye tarihinin en büyük rüşvet operasyonu