Koruma altındaki 'insan yüzlü' balık, denize geri bırakıldı

Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği'nin (IUCN) nesli azalan türler arasında yer alan ve halk arasında 'insan yüzlü' olarak bilinen sapan balığı, Antalya'nın Manavgat ilçesi açıklarında bir balıkçının ağına takıldı.

Koruma altındaki 'insan yüzlü' balık, denize geri bırakıldı
Koruma altındaki 'insan yüzlü' balık, denize geri bırakıldı
GİRİŞ 23.11.2023 10:01 GÜNCELLEME 23.11.2023 10:01
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Halk arasında görüntüsü nedeniyle 'insan yüzlü' olarak bilinen sapan balığının (Alopias Vulpinus) aşırı av baskısı ve yavrulama sayısındaki düşüş nedeniyle popülasyonu azaldı. Özellikle Doğu Akdeniz'de gözüken bu tür, azalan popülasyonu nedeniyle Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği'nin Kırmızı Listesi'nde 'nesli azalan tür' olarak belirlendi.

Avlanması yasak olan balık türü, geçen günlerde Antalya'nın Manavgat ilçesi açıklarında balıkçıların ağına takıldı. Tekneye çıkarılan 170 santim boyundaki balığın kilosu da ölçülüp balıkçı tarafından tekrar denize bırakıldı.

Balığın avlanmasının yasak olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Balıkçılarımızın tuttuğu balık kırmızı listede kritik seviyede olan bir tür. Balık, balıkçının ağına takılıyor, kendisi de boyunu ve ağırlığını ölçüp denize hemen geri bırakıyor. Bu balığı yakalayıp satanlar da oluyor. Balıkçılarımız bu konularda her geçen gün bilinçleniyor. Bu balık, kemane balığı olarak bilinen, dipten beslenen bir tür. Sadece Doğu Akdeniz'de çıkmaya başladı. Çünkü Akdeniz'in diğer alanlarında yok oldu" dedi.

Türe çok rastlanmadığını belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Nesli azalan türler arasında olduğu için avlanması yasak. Bizim kıyılarımızda çok miktarda oluyordu bu tür. Özellikle yavruları dalgaya kadar çıkardı. Aşırı av baskısı ve az yavru verme nedeniyle tükenme aşamasına geldi. Avlanması tamamen yasak türler arasında yer alıyor. Çok ender olarak Türkiye sahillerinde gözüküyor sadece" diye konuştu

KAYNAK: DHA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Bumerang 7 ay önce Şikayet Et
  İskenderun körfezinde bu balıktan ben de çok yakaladım. İskenderunda bu balığa Kemani balığı diyorlar. Kuşbaşı doğrayıp arasına da arada bir kuyruk yağı kuşbaşısını şiş kebap yapınca güzel bir kebabı oluyor
  Cevapla
 • Zeki Amatersten 7 ay önce Şikayet Et
  Aynen devam et. Sonuncuyu da yakalayıp kökünü kuruttuğunda madalya takarlar. Vatanın toprağına, havasına, suyuna sahip çıkmak böyle olur.
  Cevapla
 • Karadenuz 7 ay önce Şikayet Et
  Bizim hamsilerin ne ekisiği var? Neticede inekler de insan yüzlü?
  Cevapla
 • Hamdoldu 7 ay önce Şikayet Et
  He çok iyi dedin , çok iyi oldu çokta güzel oldu, anlatmaya gerek yok görüyorsunuz
  Cevapla
 • Ömer 7 ay önce Şikayet Et
  Nasıl bi ifade şimdi bu
  Cevapla
 • Muvahhid 7 ay önce Şikayet Et
  bu insan yüzlüyse bütün balıklar insan yüzlü, insanlar da balık yüzlüdür:))
  Cevapla
 • Hamdi 7 ay önce Şikayet Et
  Acayip çok güsel fay be dedirtecek bir tesbit, bu ne zeka yahu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Real Madrid'de Arda Güler sevgisi sınır tanımadı! Mbappe ile yarışıyor
İşte Türkiye ile Yunanistan'ın askeri güç karşılaştırması