Selam-tevhid davasında 251 kişiye takipsizlik

"Sözde Selam-Tevhid" adlı örgüt kurulduğuyla 251 kişi hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Selam-tevhid davasında 251 kişiye takipsizlik
Selam-tevhid davasında 251 kişiye takipsizlik
GİRİŞ 22.07.2014 17:04 GÜNCELLEME 22.07.2014 17:05
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "sözde Selam-Tevhid" adlı örgüt kurulduğu iddiasına 251 kişi hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin inceleme ve araştırmanın tamamlandığı belirtilerek, 251 kişi hakkında takipsizlik kararı verildiği kaydedildi. Savcılık, Selam-tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan, gerçekte amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 52 emniyet görevlisinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

251 kişi hakkında takipsizlik

Açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, kapatılan Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili bölümünde 2010 yılından beri yürütülen, daha önce konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca açıklama yapılan, "sözde Selam-Tevhid" adlı örgüt kurulduğu iddiasıyla 251 kişi hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin inceleme ve araştırmanın tamamlandığı belirtilerek, 251 kişi hakkında takipsizlik kararı verildiği kaydedildi.

Başbakan, bakanlar ve Fidan'ı dinlediler

Karar gerekçesinde de belirtildiği üzere "ortada terör örgütü kurulduğu yönünde delil olmadığı halde" bir kurgu oluşturulduğu ve 2010 yılında soruşturmaya başlandığı, yaklaşık 3 yıl süreyle 251 hedef kişi, toplamda da 2 bin 280 kişinin dinlenildiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve bakanlarının, diğer ülke yetkilileri ile görüşmelerinin kaydedildiği, MİT Müsteşarı'nın kod adıyla örgüt üyesi olarak dinlenilip kaydedildiği, özetle casusluk yapıldığının tespiti üzerine 21 Temmuz tarihli talimatımızla söz konusu Selam-Tevhid adlı örgüt adıyla soruşturma yapan gerçekte amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 76 emniyet görevlisi hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verilmiş olup, şu an itibariyle 52 şüphelimiz alınmış, diğer şahısların yakalanmaları ve gözaltına alınmaları devam etmektedir."

Savcı İrfan Fidan

Bu arada 76 emniyet görevlisi hakkında yakalama kararı çıkartılan "casusluk" soruşturmasını İstanbul Cumhuriyet Savcısı İrfan Fidan'ın yürüttüğü öğrenildi.

YORUMLAR 6
 • UFUK AKIN 7 yıl önce Şikayet Et
  YENİ TÜRKİYE . dokun bayrağıma dokun toprağıma çal kamu malını delik deşik et sınırlarımı ama benin hırsızıma benin terör örgütüme dokunma yedirmem.yemek isteyen dokunmak isteyen namuslu insanların başına ne geldiğini görün sizinde başınıza gelebilir akıllı olun. devir zulmetme devri bizden iyi zulmedebilecek varsa gelsin sandıkta hesaplaşalım diyorlar bazılarıda yok yok yok diye üç kere bağırıyor.
  Cevapla
 • ali uzun 7 yıl önce Şikayet Et
  Selam-Tevhid örgütü memleketin içini oyan bir kurt. Selam-Tevhid örgütü memleketin içini oyan bir kurt... memleketin her köşe başını tutmuşlar... baksanıza davayı nasıl da sulandırıp temize çıkardılar... birde günah keçisi olan paralele bağladılar ya...
  Cevapla
 • mehmet ugur 7 yıl önce Şikayet Et
  işinize gelmezse. işinize gelmezse uydurma. nerden biliyorsun. bulunan o silahlar neydi peki. pardon iran sizin 2. evinizdi......
  Cevapla
 • ali aksan 7 yıl önce Şikayet Et
  uydurma değil bence faliyetleri ortada.. 1999 dan beri faliyeti olan bir örgüt başbakanı bitirmek olsa akp döneminde başlardı.bir dönem irandan hemşire alımı olacaktı bir çogu iran ajanı olduğu ortaya çıktı bunlar unutuldu.şu dönemde tutuklananlar sütten çıkma ak kaşık olsalarda farketmez suçlu denilecek
  Cevapla
 • ertan tan 7 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'yi mezhebi kavgalara sürüklemek isteyenler kendi kazdıkları kuyuya düştüler. Sn Başbakan belki bunu kendi iktidarını sağlamlaştırmak için yaptı ama Pensilvanya güdümlü insanları perişan hale getirerek Türkiye'ye hiç kimsenin yapmadığı büyük bir iyilik yaptı. Bu insanların planı tutsaydı şimdi İranla-Irakla askeri savaş halinde olacaktık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir ülkenin başkenti değişiyor! İşte yeni ismi (18 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)
ATAK helikopterine yeni özellik! Dünyanın en iyileri arasında