Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan uluslararası 'Filistin ve Gazze' toplantısı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 92 ülkeden 131 katılımcıyla 'Filistin ve Gazze' konulu uluslararası toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Filistinlilerin topyekun bir soykırıma maruz bırakıldığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan uluslararası 'Filistin ve Gazze' toplantısı
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan uluslararası 'Filistin ve Gazze' toplantısı
GİRİŞ 30.10.2023 16:53 GÜNCELLEME 30.10.2023 17:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Dünya Müslüman Dini Liderleri ile 'Filistin ve Gazze' gündemiyle çevrim içi 'Acil Gazze Toplantısı' düzenlendi. Toplantıda, İsrail'in Gazze'ye ve Filistinlilere yönelik saldırıları karşısında yaşananlarla ilgili yapılabilecekler konusunda istişarelerde bulunuldu. Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kudüs'ü konuşmanın, sadece bir şehri konuşmak olmadığını belirterek, Kudüs'ü konuşmanın, İslam ümmetinin izzetini, insanlığın geleceğini konuşmak olduğunu söyledi. Filistinlilerin, soykırıma maruz bırakıldığını vurgulayan Erbaş, böyle bir vahşetin açıkça destek bulduğu bir dünyada, insanlığa huzur, barış ve refah getirme iddiasıyla ortaya çıkan bütün ideolojilerin, politikaların inandırıcılığını kaybettiğini ifade etti.

'VİCDAN, MERHAMET GİBİ KAVRAMLAR, ONLAR İÇİN ANLAM İFADE ETMİYOR'

İşgalci İsrail'in Filistin'de uyguladığı vahşetin sadece zalimce bir siyasetin neticesi olmadığına dikkat çeken Erbaş, "Bu insanlık dışı davranışlarının altında kirli ve sapkın bir inanç vardır. Bu inanca göre onlar, kendilerini dünyanın efendisi görüyorlar. Yeryüzünü kendi özel mülkleri kabul ediyorlar. İslam coğrafyasında, kendi lisanlarınca tanrının kendilerine vadettiğine inandıkları ve 'arz-ı mev'ud' kavramıyla ifade edilen bir coğrafyayı ele geçirip orada cenneti yaşayacaklarına inanıyorlar. Siyonistler, işte bu batıl inancın peşinde Filistin'i kan gölüne çeviriyorlar. Kendilerine tam destek veren bazı güç merkezlerinin önde gelenleri de aynı batıl inanca mensuplar. Bunun için hak, hukuk, ahlak, vicdan, merhamet gibi kavramlar, onlar için bir anlam ifade etmiyor" dedi.

'ORTAK BİR TAVIRLA BİR AN ÖNCE HAREKETE GEÇMELİYİZ'

Gazze'yi, Filistin'i işgal edenlerin, İslam toplumlarını dağınık ve zayıf gördüklerinden dolayı kendilerinde bu cesareti bulduklarını kaydeden Erbaş, "Mazlumların feryadı arşa uzanırken, yegane çözüm ümmet-i Muhammed'in bir araya gelerek zulme ve işgale engel olmasıdır. Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor. Her alanda birlikte çalışmaya davet ediyor. Bu sebeple Kudüs bilincini güçlendirmeli ve İslam dünyasını birleştirecek çalışmalara hız vermeliyiz. Yüreklerimizi ve dualarımızı birleştirdiğimiz gibi, gücümüzü ve imkanlarımızı da Filistin ve Kudüs için birleştirmeliyiz. Ortak bir tavır ve kararlılıkla bir an önce harekete geçmeliyiz" diye konuştu.

Kudüs'ün, tam anlamıyla tekrar darusselam'a dönünceye kadar hiçbir çalışmanın yeterli olmayacağının altını çizen Erbaş, "İnanıyorum ki, vahdet şuuruyla birbirimize kenetlendiğimiz gün, başta Gazze olmak üzere ümmet coğrafyasının asırlardır beklediği huzur ve barış kendiliğinden gelecek; İslam'ın hayat veren ilke ve değerleri yeryüzüne yeniden nizam verecektir. Bizlere düşen, bu ideal uğrunda var gücümüzle çalışmaktır" ifadelerini kullandı.

Sözlerinin sonunda katılımcılara teşekkür eden Başkan Erbaş, "Yaşadığımız dünyayı yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in evrensel hakikatleriyle mamur etmek için bizlere azim, irade, basiret ve feraset vermesini Yüce Allah'tan niyaz ediyorum" dedi. Aralarında, Türkmenistan, Kamerun, Somali, Moritanya, Azerbaycan, Tacikistan ve Afganistan'ın da bulunduğu 92 ülkeden 131 kişinin katıldığı toplantının ardından  sonuç bildirgesi yayımlanacak.

KAYNAK: DHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 6
 • HIDIR BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  ÖZELEŞTİRİ ; Bu millet Tv de ABD'de TÜRKEVİ önünde "bukle bukle sakallı" YAHUDİLERi görürse, Emeklı askerler tv de " İsraile barış suyu verme tam zamanı, S-400 işe yaramaz, İsrailden DEMİR KUBBE alalım derse, "Büyük TÜRK birliğini kuracağız LİDERLİK bizde (Para Yahudilerden) olacak diye yorumlayanlar varsa!...işimiz zor!!
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Ne konuşuldu, biz kınıyoruz siz de kınayın mı denildi, başka bir şey yok
  Cevapla
 • Vatandaş! 7 ay önce Şikayet Et
  (IRK ve Renk bağımsız) Müslümanların devleti "DARÜL İSLAMDIR ! " İngilizlerin sınırlarını çizdiği "Ulus Devletler " Müslümanı Bağlamaz ! Dünya, "Müslümanların temsilcilerini" dinlemek,haklarını ve Taleplerin dikkate almak ZORUNDA !
  Cevapla
 • Vatandaş! 7 ay önce Şikayet Et
  (Irk ve Renk bağımsız ) Müslümanların Devleti "Darül islam" dır! Sınırlarını ingilizlerin çizdiği "Ulus Devletler" Müslümanı ilgilendirmez ! Bu ulus devletlerin yönetim şeklide Müslümanı ilgilendirmez ! Müslümanlar büyük bir topluluktur ve Dünya İdarecileri Müslümanların HAKLARINI vermek ve TALEPLERİNİ DİNLEMEK ZORUNDADIR !
  Cevapla
 • Angaralı 7 ay önce Şikayet Et
  Peki şunu söyleyebildikmi cihad etmeliyiz. Tüm müslümanlar bu soykrıma karşı cihad etmeli. Diyanetteki hocalar da katılmalı cihada. Türkiyedeki tüm müslümanlarda diyebildimi? İzlemekle bir olsaydı şimdiye olurdu
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Kardeş üç aşama vardır. 1- Devlet karar alır cihad vb. konularda o uygulanır 2- Zenginler başta olmak üzere maddi yardımlar yapılır 3- Herkes dua eder veliler, salihler... Tek başına karar alma merci değiliz, Devlet aklı gerekeni yapacaktır, bizler duaya sarılalım...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TRT 1'de milli heyecan! Türkiye Gürcistan: Muhtemel 11'ler
Baklavacının fıstık isyanı: Durup dururken fiyatı arttı