Erdoğan'ın Şah Fırat sırrı ortaya çıktı

Erdoğan 'Şah Fırat'a son şeklini vermek için Malatya'ya gitti. Operasyon öncesi hazırlıkları denetledi ve "Girin" talimatını verdi.

Erdoğan'ın Şah Fırat sırrı ortaya çıktı
Erdoğan'ın Şah Fırat sırrı ortaya çıktı
GİRİŞ 27.02.2015 06:25 GÜNCELLEME 27.02.2015 14:29
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Hazırlıkları büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen operasyon talimatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'dan verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da "saat gibi işledi" dediği Şah Fırat şöyle gerçekleşti:

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI SINIRDA

Türbenin taşınması kararı 1 ay önce verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, mutabık kalınca, hemen çalışmalara başlandı. Davutoğlu harekât için yazılı direktif verdi. Orgeneral Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ı yerinde hazırlık yapılması için sınıra gönderdi.

TARİH 2 HAFTA ÖNCE BELİRLENDİ

Harekat hazırlıkları sürerken, nasıl bir türbe yapılacağının tasarım çalışmaları da hızlı bir şekilde sürdü. Hazırlıklar belli bir aşamaya gelince de, operasyon için 2 hafta önceden tarih ve saat belirlendi. Cumartesi'yi pazara bağlayan gece 21.00 sıralarında zırhlı birliklerin Suriye'ye girmesi planlandı.

BİR HAFTA ÖNCE MALATYA'YA GİTTİ

Harekata 1 hafta kala hazırlıkların tamamlandığı bilgisi Ankara'ya ulaşınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Başkomutan" sıfatıyla hazırlıkları yerinde görmek istedi. Harekatın deşifre olmaması için de Malatya'ya bir ziyaret programı hazırlandı. Operasyonun yapıldığı Cumartesi günü Malatya'ya gelen Erdoğan, halka hitap etti, Valiliği ve akşam saatlerinde de 2. Ordu Komutanlığı'nı ziyaret etti. Erdoğan'ın yapacağı ziyareti önceden bilen Orgeneral Huduti, ziyaret öncesinde harekat merkezini hazırlattı. Milli Savunma Bakanı ile 2. Ordu'yu ziyaret eden Erdoğan burada askeri manga ile karşılandı. Erdoğan, içeride alacağı brifingin dikkat çekmemesi için de programın 1 saatten fazla olmamasını istedi. Bunun üzerine hızlandırılmış şekilde 40-45 dakika süren brifing hazırlandı.

BÖLGEDEKİ MEVZİLER GÖSTERİLDİ

2. Ordu'ya yapılan ziyaret öncesinde, sınır hattında bulunan İKU'lar, havada hazır beklemeye başladı. Erdoğan'ın 2. Ordu'ya gelişiyle de 30 bin feet'ten yani 10 kilometre yükseklikten 40 kilometre ötedeki Süleyman Şah Saygı Karakolu'na kilitlenen uçaklar, bölgeden full HD kalitede canlı görüntü aktarmaya başladı. Bu esnada da Orgeneral Huduti, Perşembe gece yarısı Özel Kuvvetlere bağlı bordo berelilerin, sivil ve silahlı olarak sınırdan Suriye'ye sızdığını ve bölgenin operasyona müsait olduğuna dair son bilgileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştı. Ayrıca sınır ötesinde bulunan MİT mensuplarından gelen son dakika istihbaratlar da yine Erdoğan'ın bulunduğu 2. Ordu'ya aktarıldı.

ERDOĞAN "GİRİN" TALİMATINI VERDİ

Erdoğan, havadan gelen canlı görüntülerle 4 koldan gerçekleşecek operasyonda askerlerin gireceği güzergahı ve bayrak dikilecek bölgeyi izledi. Aynı zamanda Kobani'den geçecek konvoyun izleyeceği güzergah ve YPG militanlarının bulunduğu noktalar, Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yakın noktada bulunan IŞİD mevzileri Erdoğan'a bizzat gösterildi. Orgeneral Adem Huduti, "Türk Silahlı Kuvvetleri bu gece Şah Fırat Operasyonu için hazırdır" deyince, Erdoğan da Başkomutan sıfatıyla, "Girin" talimatını verdi. 

ŞİFRELİ OLARAK ANKARA'YA AKTARILDI

Erdoğan'ın talimatı verdiği bilgisi şifreli şekilde Ankara'ya aktarılınca, daha önceden planlandığı gibi Genelkurmay Başkanı Özel ve kuvvet komutanları, karargahta Başbakan Davutoğlu'nu beklemeye başladı. Davutoğlu'nun gelmesiyle de operasyon bizzat harekat merkezinden yönetildi. Hava araçları da, görüntü ve iletişim aktarımı yaparak sınırda nöbet uçuşu gerçekleştirdi.

TALİMATLAR EŞZAMANLI OLARAK ASKERE ULAŞTI

Davutoğlu ve Özel'in talimatları, canlı olarak harekatı gerçekleştiren askerlere iletildi. Aynı şekilde yerdeki askerler de, anlık gelişmeleri İK U'lar üzerinden canlı olarak 2. Ordu'ya aktardı. 2. Ordu'ya gelen bilgiler eş zamanlı olarak karargaha da ulaştı. Genelkurmay Başkanı da böylece sık sık talimat verdiği operasyonu bizzat yönetmiş oldu.

GİZLİLİK İÇİN PAŞALAR SINIRA GİTMEDİ

Daha önceden büyük titizlikle belirlenen harekâtın deşifre olmamasına büyük özen gösterildi. Bunun için de harekâtın karargâhtan yönetilmesine karar verildi. Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün bölgeye gitmesini istemedi. Bölgede operasyonu 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti yönetti. 

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 49
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Tek kelime ile Helal olsun. Sizleri tebrik ediyorum.Allah Yar ve Yardımcınız olsun.
  Cevapla
 • Hafız 61 5 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlı geri geliyor
  Cevapla
 • sami 5 yıl önce Şikayet Et
  bahçeli ve avanesi bu seçimde kesin baraja takılır pkk lı kardeşleriyle beraber dışarıdan particilik oynarlar artık.kan durdu mhp bitti,kanla beslenenlere ekmek yok artık bu ülkede.
  Cevapla
 • malkoçoğlu 5 yıl önce Şikayet Et
  eğer gerçek malkoçoğlu bugün hayatta olsaydı oyunu rahşan'ın kapıcısı bahçeli ve onun temsil ettiği zihniyete değil gerçek vatansever ve hem gerçek ülkücü hem de gerçek ümmetçi olan recep tayyip erdoğan ve onun temsil ettiği ak partiye verirdi oyunu.halkın en az %50 sinin verdiği gibi.ırkçılık ve kafatasçılık yapan %13 lüklerin yüzüne ise asla bakmazdı.
  Cevapla
 • malkoçoğlu 5 yıl önce Şikayet Et
  ey ülkücüler!biraz özeleştiri yapın ve biz nerede hata yapıyoruz deyin.tüm dünyada iktidarlar yıpranıp muhalefet prim yapıyorken niçin bizde hep tersi oluyor.ak partiyi ve erdoğan'ı niye mağlup edemiyorsunuz bir düşünün.askere sığındınız olmadı,yargıya sığındınız gezi'ye sığındınız,17-25 aralık kalleş paralel operasyonuna sığındınız yine de olmadı ve olmayacak rabbimizin c.c. izniyle.çünkü sizin kalbinizde fitne ve fesat var.siz bu ülkenin iyiliğini ve kalkınmasını istemiyorsunuz.eşref kardeşimin tespitlerinin hepsine de katılıyorum.
  Cevapla
 • Yörük KURT 5 yıl önce Şikayet Et
  Reis ! Ülkücülüğü partiyle sınırlayamazsın ! Ülkücü'nün Kızılelması vardır ! Sonsuza kadar o'nu takip eder ! Bu ülkenin her konumunda ; insanında "Ülkücü Ruh" mutlaka var ! Bu ülkenin sigortası ÜLKÜCÜ ANLAYIŞTIR ; MALKAÇOĞLU da bir ÜLKÜCÜDÜR .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
68 ilde son dakika karantina kararı! Bakanlıktan açıklama
İşinize yarayacak ilginç tasarım fikirleri