Çalışmalar başladı! HDP'ye 'içi boş bakanlık'

Türkiye'yi seçime götürecek geçici hükümet ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı.

Çalışmalar başladı! HDP'ye 'içi boş bakanlık'
Çalışmalar başladı! HDP'ye 'içi boş bakanlık'
GİRİŞ 20.08.2015 02:46 GÜNCELLEME 20.08.2015 11:04
Bu Habere 125 Yorum Yapılmış

Geçici hükümette yer alacak HDP'li bakanların devletin gizli bilgilerine ulaşması, kadrolaşması, HDP'li belediyelerde olduğu gibi örgüte yakın isimleri kritik görevlere getirmesi ve MGK toplantılarına katılmasını önlemek için düğmeye basıldı.

Bu kapsamda, iki formül üzerinde duruldu. Bir süre önce uygulamadan kaldırılan "devlet bakanlığı"nın mevcut sistem içinde, yasaya gerek olmadan tekrar uygulanıp uygulanamayacağına bakıldı. Ancak 2011 yılında yapılan değişiklik ile devlet bakanlığı kaldırıldığı için bunun mümkün olmadığı görüldü.

SIZMALARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bunun üzerine ise "içi boşaltılmış bakanlık" yöntemi gündeme geldi. HDP'li bakanlıklara icracı bakanlık verilecek ancak bu bakanlığın görev ve yetkilerinin mümkün olduğu kadar başka bakanlıklara devredilmesi sağlanmaya çalışılacak. Seçim hükümeti döneminde HDP'li bakanların atama yaparak devlete sızmalarının da önüne geçilecek. Üçlü kararnamelerde Cumhurbaşkanı ve Başbakan imzası gerektiğini üst düzey atama yapılması mümkün olmayacak. Bu kararnamelere başbakan imza atmayacak. Ancak bakanın onayı ile yapılan atamalar için de önlem alınacak. Çıkartılacak bir genelge ile tüm atamalar başbakan onayına bağlanacak. 

TEZKERE SIKINTISI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Kuzey Irak ve Suriye'de operasyon yapmasına olanak tanıyan tezkeresinin süresi 2 Ekim 2015 tarihinde sona erecek. Geçici hükümette HDP'li bakanların tezkereye imza atmaması halinde ortada boşluk oluşacak. Bu engelin aşılması için geçici hükümet kurulana kadar tezkerenin mevcut Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması planlanıyor. 

1 KASIM'DA SEÇİM

Başbakan Davutoğlu MKYK toplantısında, "Ben seçimlerin 1 Kasım'da yapılmasını isterim" dedi. Seçimlerin 1 Kasım'da yapılması halinde milletvekili aday listelerini kongreden sonra yeni yönetim yapacak. Üç dönem kuralı ile ilgili kurulan komisyon hızla çalışmalarını tamamlayacak. Son karar kongreye ait olacak. Tüzük değişikliği oylanıp karara bağlanacak. 

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 125
 • MHPliler 6 yıl önce Şikayet Et
  Tanidigim birçok MHPli AK Partiye verecek, göreceksiniz. MHP eriyor.
  Cevapla
 • edep 6 yıl önce Şikayet Et
  hdp kapatılmıyor mu fezleke hazırlanmadı mı abi atın şunları meclisten artık bu kadar olmaz bu nasıl iş böyle ya anlamıyorum artık . teröriste bakanlık verecek tek ülke olacağız ağlanacak hale gülüyoruz .
  Cevapla
 • Turan 6 yıl önce Şikayet Et
  Bilader demokrasi bu dur eğer siz seçimle gel meclise gir dağda olmaz deyip alıyorsanız meclise bu durumada katlanacaksanız boş dolu bakanlıkmı olur boş bakanlık varsa o zaman o bakanlıklar niye var..
  Cevapla
 • Turan 6 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara düdük bakanlığı verelim. Panayırda düdük çalsınlar.
  Cevapla
 • ülkücü 6 yıl önce Şikayet Et
  Bizler mhp liyiz,ama bundan böyle akp diyecez taki bahçeli gidene kadar.Ah nerede eski mhp mehter marşı ile çıkıp sokakları bi inletse tamam da bahçeli izin vermiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gribi Korona virüsten ayırmanın tek yolu var
 Fransa'da en iyi fakültede doktora yaptı, köyüne dönüp tarıma başladı...