Yeni kabine nasıl olacak?

AK Parti'de gözler, 64. Hükümet'in Bakanlar Kurulu'na çevrildi.

Yeni kabine nasıl olacak?
Yeni kabine nasıl olacak?
GİRİŞ 18.11.2015 05:05 GÜNCELLEME 18.11.2015 11:51
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldı. Kabinenin bugün ya da en geç yarın açıklanması bekleniyordu.

Ancak dünkü Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinin ardından yeni bir görüşmeye de ihtiyaç olabileceği bu nedenle kabinenin de açıklanmasının cuma gününe sarkabileceği ifade edildi.

Kabinede en fazla merak edilen soru makam ekonominin patronunun kim olacağı... Dört olan başbakan yardımcılığı sayısının beş olacağı ifade edilirken Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş ve Tuğrul Türkeş’in görevlerine devam etmesi bekleniyor. Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı için Nihat Zeybekci ve Ali Babacan isimleri geçmesine karşın kulislerde sürpriz bir isim olacağı beklentisi hakim.

Babacan'ın Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesinin gündemde olduğu da kulislerde konuşuluyor. Oluşturulacak, ''reformlardan sorumlu'' başbakan yardımcılığına ise Lütfi Elvan’ın getirilebileceği ifade ediliyor.

'ESKİ-YENİ' DENGESİ

Davutoğlu’nun kabineyi yaparken il dengesinin yanı sıra ''eski-yeni'' dengesini de koruyacağı ifade ediliyor. Bekir Bozdağ'ı Adalet Bakanlığı'na getirmesi beklenen Davutoğlu'nun aynı ilden iki bakana yer vermeyeceği kaydediliyor.

MÜEZZİNOĞLU, RECEP AKDAĞ'A BIRAKABİLİR

Bursa'dan Efkan Ala'nın kabineye girmesi durumunda Mehmet Müüezzinoğlu'nun sağlık Bakanlığı'nı Recep Akdağ'a bırakabileceği de konuşuluyor.

Cevdet Yılmaz’ın Kalkınma Bakanlığı'na, Faruk Çelik'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Taner Yıldız'ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, Mehdi Eker'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na, Fikri Işık'ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Nabi Avcı’nın Milli eğitim Bakanlığı’na, Akif Çağatay Kılıç'ın Gençlik ve spor Bakanlığı'na, Veysel Eroğlu'nun Orman ve Su İçişleri Bakanlığı’na getirilmesi bekleniyor. Binali Yıldırım’ın yeniden Ulaştırma Bakanlığı’na getirilebileceği kaydediliyor. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın da kabineye girebileceği ifade edilliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için de Hayati Yazıcı, Erol Kaya gibi isimler konuşuluyor.

AK Parti'nin Meclis Başkan adayının İsmet Yılmaz yerine AK Parti hareketinin önde gelen isimlerinden İsmail Kahraman olabileceği konuşuluyor.

KABİNEYE İKİ KADIN

Uzun dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dışında kadın bakanın kabinede yer almadığı AK Parti'nin kabinede ikinci bir kadın bakana yer verebileceği belirtiliyor. Kabineye girecek kadınlar arasında Öznur Çalık, Ayşe Keşir gibi isimler gösteriliyor. 

Kıvanç El'in haberi / Milliyet

YORUMLAR 63
 • Akaygın 6 yıl önce Şikayet Et
  Her ilin oyuna göre bakan atamaları olacaksa aksarayın kesin bir bakanı olması gerekir Binali bey ulaştırma bakanlığına gelmesi uygun
  Cevapla
 • ulastirma bakani 6 yıl önce Şikayet Et
  Lutfi Elvan olsun . Yarim kalan bir suru isi var . Ayrica Lutfi Bey rant adami degil dava adami
  Cevapla
 • Özcan özdemir 6 yıl önce Şikayet Et
  Hasan turani gumruk ve ticaret bakani olarak görmek istiyoz
  Cevapla
 • murat şen 6 yıl önce Şikayet Et
  ali babacandan başkası olursa piyasa çöker akp büyük yara alır o zaman başbakan seçim öncesi dediğini yalanlamış olur ve hemen istifa etmesi gerekkir
  Cevapla
 • murat 6 yıl önce Şikayet Et
  Bir tokatlı olarak AKP tokatta bu parti kuruldu kurulalı oylarında böyle artış olmamıştı bu da gösteriyorki bu il bir bakanlık hak etmedimi bir ile 2 bakanlık verilip oyları bile artırmayanla tokat aynı kefeye konurmu bu oy artışın bir mükafatı olması gerekmezmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
28 Ocak 2022 gazete manşetleri
Kılıçdaroğlu'nu fena oyuna getirmişler! Sunucu bile şaşkına döndü!