TBMM yeni başkanı belli oldu

Ak Parti’den Kahraman, CHP’den Bilgehan, MHP’den Halaçoğlu ve HDP’den Fırat’ın aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimi sonuçlandı.

TBMM yeni başkanı belli oldu
TBMM yeni başkanı belli oldu
GİRİŞ 22.11.2015 15:04 GÜNCELLEME 22.11.2015 19:22
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

TBMM, 1 Kasım seçimlerinin ardından yeni başkanını seçmek için toplandı. Birinci ve ikinci turda hiçbir aday başkan seçilebilmek için yeterli çoğunluğa ulaşamadı.

3. turda AK Parti'nin adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 316 oyla yeni TBMM Başkanı seçildi.

KAHRAMAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Teşekkür konuşması için söz isteyen İsmail Kahraman, “TBMM’nin başkanlığı gibi yüce bir görevi vererek şahsıma gösterdiğiniz güvene şükranlarımız sunuyorum. Bu dönemde yapacağımız çalışmaların milletimizin huzuruna, mutluluğuna, devletimizin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum. Gerçekleştireceğimiz yasama ve denetim faaliyetleri anayasa, mevzuat ve İçtüzüğe uygun olarak tarafsızlık içinde yürütülecektir. Partilerimiz Meclisimizin çalışmasında, saygınlığının korunmasında gereken hassasiyeti gösterecektir” dedi.

Kürsüden indikten sonra Deniz Baykal’ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun elini sıkan Kahraman, önce AK Parti, daha sonra CHP’nin ön sıralarında oturan vekillerin elini sıktı. Kahraman, ardından da MHP Lideri Bahçeli’nin elini sıktı.

Meclis Başkanlığı seçimlerini Kahraman’ın eşi, çocukları ve torunlarının yanı sıra akrabaları da izledi.

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR

İsmail Kahraman 1940'da Rize'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği, XX. ve XXI. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile Kültür Bakanlığı yaptı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmaktadır.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak seçimleri kazandı.  Evli ve dört çocuk babasıdır.

YORUMLAR 45
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcısı olsun.Türkiyemize hayırlı hizmetler nasip etsin inşallah.
  Cevapla
 • Fedai 6 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun
  Cevapla
 • efrail Zengin 6 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemize, hayırlı olsun. Başarılar dilerim. Saygılarımla.
  Cevapla
 • baskentli 6 yıl önce Şikayet Et
  Süper bir adam...
  Cevapla
 • Misafir Sanatçı 6 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun,ama bu güzel ülkem 80 li yaşlara yanaşmış milletvekilleri ile yönetilmek birazcık riskli ve sıkıntılı olmaz mı? Ben bu görüşler doğrultusunda şerh koyuyorum, AK Parti kadrolarının büyük çoğunluğu genç,dinamik,bal arısı, ve atom karınca gibi olmalı diyorum,tıpkı cumhur gibi,tıpkı başbakan gibi. Yaşlı vekillerin tercübelerinden vekillik dışında istifade edilmelidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NASA'nın DART uzay aracı 11 milyon km uzaklıktaki Dimorphos asteroidine çarpmayı başardı!
Mersin'de polisevine silahlı saldırı: 1 polis şehit oldu, 1 polis yaralandı