Demirtaş'tan ilginç talep

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a soru önergesi veren Selahattin Demirtaş, içinde bulunduğu şartları incelemesi için Kahraman'ın kendilerini ziyaret etmesini istedi.

Demirtaş'tan ilginç talep
Demirtaş'tan ilginç talep
GİRİŞ 22.11.2016 19:41 GÜNCELLEME 22.11.2016 19:41
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve Edirne F Tipi Cezaevi'ne konulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "10 milletvekilinin halen F Tipi hücrelerde tek başına tecritte tutuluyor olmaları hakkında herhangi bir girişiminiz olacak mı?" diye sordu.

HDP Genel merkezinden yapılan açıklamada, Edirne F Tipi cezaevinde bulunan eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi gönderdi. Avukatları aracılığı ile HDP'ye oradan TBMM başkanlığına verilen sorularda Demirtaş, "Aşağıdaki sorularımın TBMM Başkanlığınca cevaplanmasını dilerim" diyerek sorularını şöyle sıraladı:

"İÇERDE OLMAM MECLİS SAYGINLIĞINA SALDIRI DEĞİL Mİ?"

"Başkanlığını yaptığınız TBMM'nin 10 milletvekilinin herhangi bir meclis kararı olmaksızın tutuklanmış olmaları hususunda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? 10 milletvekilinin halen F Tipi hücrelerde tek başına tecritte tutuluyor olmaları hakkında herhangi bir girişiminiz olacak mı? Milletvekillerinin hâlihazırda dokunulmazlıkları devam ediyor olmasına rağmen, bu soru önergesi dâhil, bütün yazışmaların denetime tabi tutulmasını Meclis içtüzüğü ve Anayasa'ya uygun görüyor musunuz? Meclis'in saygınlığına bir saldırı olarak değerlendirilebilecek bu uygulamaların HDP'li vekillere yapılıyor olması karşısında sessiz kalmanın parlamenter demokratik siyaseti ve parlamentomuzu hiçleştirdiğini düşünüyor musunuz?

"BİZİ ZİYARET EDECEK MİSİNİZ?"

Bizimle ilgili daha yargılamalar bile başlamadan kesin hüküm beyan ederek yargıyı tesir altına almaya çalışan Hükümet sözcüleri, Başbakan ve Cumhurbaşkanı beyanlarına karşı meclis başkanı olarak parlamentoya verilen adil yargılanma hakkını koruyacak tedbirler almayı düşünüyor musunuz? Başkanlığını yaptığınız parlamentonun 10 üyesinin cezaevinde hangi koşullarda tutulduğunu ve ne tür uygulamalarla karşılaştıklarını yerinde incelemeyi düşünüyor musunuz?"

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
ismail kahraman
YAZDIR
YORUMLAR 103
 • boş 3 yıl önce Şikayet Et
  Halkı çok kışkırtıcı hareketleriniz olmasaydı bu gün burda olmazdınız işte savaşın sonu
  Cevapla
 • yorgun 3 yıl önce Şikayet Et
  ya hu milletvekili değil misin? hani dokunulmazlığınız kaktı ya nerdeydin sen o sıra hebrin yok mu ? şimdi neden böyle soru soruyorsun ? yat zıbar
  Cevapla
 • yasargurbuz 3 yıl önce Şikayet Et
  "Yargılanacaksınız"dedikçe inadına aykırı davranıyordunuz "PKK İSTESE SİZİ TÜKRÜKLE BOĞAR"diyen "Zeydan'ı Kobane için 48 vatandaşın katledilmesine yol açan senin sokağa davetini cezasız mı bırakalım Demirtaş ! Polise tokat atan sizde sırtımızı şuraya buraya dayadık diyen sizde teröriste silah temin eden sizde.Çürüyün şimdi hapiste...
  Cevapla
 • Atakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne kuş tüyü yatak mı istiyorsun sen bittin oğlum selo Allah daha da beter etsin seni
  Cevapla
 • acaba 3 yıl önce Şikayet Et
  uslerinden haber gelmistir yeraltinda pilanlanmistir konusursa ne olacakmis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'dan dolu manzaraları!
TOKİ yüzlerce konut ve işyerini uygun fiyata satışa çıkardı