TBMM'de 6'ncı madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin altıncı maddesine 343 kabul, 137 ret oyu verildi.

TBMM'de 6'ncı madde kabul edildi
TBMM'de 6'ncı madde kabul edildi
GİRİŞ 12.01.2017 21:29 GÜNCELLEME 12.01.2017 22:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin, Meclisin denetim yetkisiyle ilgili düzenlemeleri içeren 6. maddesine, 343 kabul, 137 ret oyu çıktı.

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 483 milletvekili katıldı. Oylamada 343 kabul, 137 ret oyu kullanıldı. Oylamada 2 boş, 1 geçersiz oy çıktı.

YENİDEN DÜZENLENECEK

TBMM'nin bilgi edinme ve denetim yollarına ilişkin maddesindeki değişiklik ile yasamanın belli bir konuda Meclis Araştırması yapması, Genel Görüşme açarak Genel Kurulda görüşmesi ve milletvekillerinin, cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanların cevaplaması istemiyle yazılı soru sorması yeniden düzenleniyor.

GENSORU, DENETLEME YETKİSİNDEN ÇIKARILACAK

Buna göre, TBMM, Meclis Araştırması, Genel Görüşme, Meclis Soruşturması ve Yazılı Soru yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak. Gensoru, denetleme yetkisinden çıkarılacak.Meclis Araştırması, belli bir konuda bilgi edinmek için yapılan incelemeden ibaret olacak.

EN GEÇ 15 GÜN İÇİNDE CEVAPLANACAK

Genel Görüşme, toplumu ve devlet faaliyetlerini ilgilendiren belli bir konunun TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi şeklinde gerçekleştirilecek.Yazılı Soru, en geç 15 gün içinde cevaplanacak.

Milletvekilleri, yazılı soruları bakanların yanı sıra cumhurbaşkanı yardımcılarına da yöneltebilecek.Meclis Araştırması, Genel Görüşme ve Yazılı Soru önergelerinin verilme şekli, içeriği ve kapsamı ile araştırma usulleri Meclis İçtüzüğü ile düzenlenecek.

ETİKETLER
yeni anayasa 6 madde
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ekrem 4 yıl önce Şikayet Et
    geçersiz oylar Kılıçdaroğlu nun galiba
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi
Yangın bölgesinde hasar ödemeleri yarından itibaren başlıyor