Erdoğan'dan önemli anket yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 TV'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anketlerle ilgili soruya cevap veren Erdoğan, 'Evet oyları açık ara önde' dedi.

GİRİŞ 08.04.2017 21:34 GÜNCELLEME 09.04.2017 09:14
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

ANKETLERDE DURUM AÇIK ARA...

(Halk oylaması anketleri) Şu anda bir oran zikretmeyeyim. Ama açık ara diyebilirim ve bu açık ara gidiş daha da artarak devam edecek, bu onu gösteriyor. Bizim meselemiz şu anda öyle bir oran çıkmalı ki, bu bir defa bu ülkenin hizmetinde olan bütün insanlara öz güven kazandırmalı.

"YENİKAPI MİTİNGİNDEN MUTLU AYRILDIK"

Bu mitingden çok mutlu olarak ayrıldık. İletişimi halkımla orada gerçekten meydanların dilini biraz bilirim bunu da burada yakaladım. Bugüne kadar tabi bir çok büyükşehiri dolaştım ve bütün bu büyükşehirlerde de aynıheyecanı aynı coşkuyu gördük. Bu hafta içerisinde yine gideceğimiz büyükşehirler var. Mesela yarın İzmir'deyiz, İzmirle buluşacağız.

"16 NİSAN YATIRIMI FİŞEKLEYECEKTİR"

Evet oranı öyle bir oran olmalı ki insanlarımıza özgüven vermeli. Öyle olursa bu ülkede biiznillah terör olmaz, yatırımda sekme olmaz. Bir işadamının yatırımcının ülkeye bakışı nedir bu ülkede terör var mı diye bakar. Yatırımlarda sıçrama dönemine ulaşalım. 16 Nisan bunu fişekleyecektir. Bu bakımdan önemsiyorum, meydanları da bu bakımdan önemsiyorum ve inşallah bunu haftaya pazar akşamı göreceğiz.

İkili görüşmelerimizde heyetler arası görüşmelerde paylaşılan konular. Ben de kendileri ile yaptığım görüşmelerde bunu söylüyorlar. 16 Nisan'da neye evet dendiği zaman dikkat ederseniz bizim slogan başlıklarında bir de İstikrarlı bir Türkiye için evet mi diyoruz.

"CUMHURBAŞKANININ LOKANTA KAPATMAK GİBİ BİR GÖREVİ OLABİLİR Mİ?"

(CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) Sen hayatında neyi yönettin, kaç kişi yönettin  Önce bunu söyle. Onun hayatında böyle bir şey yok. Onun için de ne diyor  'Lokantayı bile icabında kapatabilecektir' Böyle bir şey olabilir mi, bir cumhurbaşkanının böyle bir görevi olabilir mi  Lokantayı kapatan kimdir  Bak onu da öğrenmesi lazım, ben ona söyleyeyim. Belediye başkanları lokanta kapatır.

"CHP'NİN İL BAŞKANLARI AYNI ZAMANDA BULUNDUKLARI İLLERİN VALİLERİYDİ"

CHP geçmişinde şöyle bir anlayış var, kuralları koyarlar ve koydukları kuralları da milli iradeyle değil, CHP eliyle yürütürler, mantık budur. Hatırlayın, 40'lı yıllarda CHP il başkanları aynı zamanda bulundukları illerin valisiydi. Bunu bu ülke gördü. Bu neyi getiriyor  Bunların demokrasi diye bir anlayışı yok. Bugün de taraf meselesinde söylediği gibi, 'Benim kurucu liderim Atatürk' diyor ama kurucu lideri Atatürk'ün aynı zamanda cumhurbaşkanı olduğunu da bilmiyor. İnönü'nün, aynı zamanda cumhurbaşkanı olduğunu bilmiyor. Önce bunları bir gör, demek ki olabiliyormuş. Bunlar bu ülkede yaşandı. Demokrasiye gelince CHP'nin geçmişinde bu noktada kirlilikler var, hiçbir zaman demokrat olmadılar.

"KILIÇDAROĞLU ÜLKEYİ GENÇLERE EMANET EDEMİYOR"

Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugüne kadar gelmiş geçmiş genel başkanları içerisinde demokrasi noktasında hassasiyeti olanı ne yazık ki görmedim. Hiçbir zaman da yani 'genel başkan ayrı, cumhurbaşkanı ayrı' böyle bir dertleri de olmadı. Zaten bunlar çok partili hayata hiç tahammül edemediler. Mesela şimdi 'tek adamlık' vesaire... Tek adamlıksa tek parti dönemiyse bu sizde var zaten. Milli şeflik dönemini nereye koyacaksın? Bunlar yaşanan şeyler. Ama bunlar oraları unutturmak istiyorlar. Ben gençlere onun için şunu hatırlatmak istiyorum; Gazi Mustafa Kemal ne diyor? 'Ey gençler, Cumhuriyet'i sizlere emanet ediyorum.' diyor ama Gazi Mustafa Kemal'in emanet ettiği Cumhuriyet'i, şu anda Kılıçdaroğlu gençlere emanet edemiyor. Parlamentoya girmelerine tahammül edemiyor.

"DAHA BU KONUDA KONUŞMA"

18 yaş bir kırılma noktası değil mi? Bunları orada veriyorsun da, seçmeyi veriyorsun, seçilmeye gelince vermiyorsun. Zor olan seçmektir, seçilmek değildir. Hatırlayın bir zamanlar bir siyasi bir şey söylemişti; 'Ben 4 ayaklı merkebi Taksim Meydanı'na koyarım, onu seçtiririm.' demişti. Niye? Zor olan o değil. Zor olan seçmek, seçmek. Gelecek, ideal olanı, uygun olanı seçecek. Madem ki 18 yaşa seçmeyi veriyorsun, seçilme hakkını da ver. İşte şimdi bunu kazanıyoruz. Biz diyoruz ki, bizim gencimiz bu hakka sahip olmalı. Gençliğimize biz inanıyoruz, güveniyoruz. Siz de üstelik partimizin kurucusu diye iftihar ediyorsunuz, Gazi Mustafa Kemal de böyle söyledi; 'Gençler, Cumhuriyeti size emanet ediyorum.' Bitti. Daha bu konuda konuşma. Yola devam.

Bundan sonra halk karar verecek, halka gidecek ve halk inşallah Kasım 2019'dan sonra, hem iki sandıkta, bir tanesinde cumhurbaşkanını seçecek, bir diğerinde de parlamentoyu seçecek. İki sandık kuruluyor. Bundan rahatsız oluyorlar. Belki de şunu düşünüyorlar; acaba oralardan bize sıra gelecek mi gelmeyecek mi? Bu endişeye kapılıyor olabilirler. Parlamentoda bizim gücümüz, yerimiz ne olacak? Bunu düşünüyor olabilirler. Bu bir ön kesme harekatıdır.

YORUMLAR 26
 • Akil 3 yıl önce Şikayet Et
  Al benden de O kadar(60-65 arası İnşaallah). Aslında; Halkımızı tamamen özgür bıraksalar %70leri bulur fikrindeyim. Maalesef Çıkarcılar, Yalan-Dolancılar, Şantajcılar, Vatandaşlarımızı Korkutmaya ve Sindirmeye ÇALIŞANLAR etrafta kol geziyor. Ancak biz şunu biliyoruzki: TERÖR örgütleri/Yalan-Dolancı ve Çıkarcıların dediği değil; "Allah cc. Dediği Olur" HERZAMAN.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  hayır ve evet yarışmasında evet tarafı orantısız güç kullanıyor, evet demenin ülke yararına olacağı gün gibi aşikar olmanın yanında, diğer tarafın kampanyasını yürüten yani buna yürüten demek tabiki doğru değil apalatan vizyonu zayıf şahıslar, taraftarlarının bile güvenmediği şahıslar, evet tarafında ise doğuştan liderlik vasfı taşıyan karizma sahibleri yani diyeceğim şu ki Allahın izniyle evetin açık ara önde olduğunu anlamak çok kolay.
  Cevapla
 • üsame şen 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet oylari önde elbette ama vatndaşlarimiz bunun rehavetine kapilip, zaten evet onde ben vermezsem hayir cikacak degil ya diyerek ufak bir işi dolyisiyla oy vermeye gitmemezlik etmesin. Unutma ki senin oyun ne ise Tayyip Erdoğan'in oyu da o. Referandum şakaya gelmez, olmadi yeniden yapalim olmaz.
  Cevapla
 • erz 3 yıl önce Şikayet Et
  inşALLAH
  Cevapla
 • Şeyma 3 yıl önce Şikayet Et
  Peygamber efendimiz gayimüslimlere benzememek için onların yaptığının tam tersini yaparmış. Bizde öyle yapacağız.Onlar hayır diyor biz EVET diyeceğiz.Allah doğrunun yanındadır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Yunanistan'a çok sert tepki: Sahada da masada da göstereceğiz!
Beyrut'ta Macron'u şoke eden istek