Gönül: Bedelliyi kısıtlayan durumlar var

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, terörün, bedelli askerlikle ilgili olarak hükümetin hareket sahasını ''bir hayli kısıtladığını'' söyledi.

Gönül: Bedelliyi kısıtlayan durumlar var
Gönül: Bedelliyi kısıtlayan durumlar var
GİRİŞ 26.05.2011 14:35 GÜNCELLEME 26.05.2011 14:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gönül, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde ziyaretlerde bulundu. Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk'u makamında ziyaret eden Gönül, Kaymakam Pamuk'a, çini hediye etti. Kaymakam da Bakan'a, gravür tablo ve kadınların yaptığı el işi dokuma takdim etti.

Daha sonra partisinin seçim bürosuna giden Bakan Gönül, burada bulunanlara seslenirken, ''Siz ayrıcalıklısınız'' ifadesini kullandı. Bakan Gönül, ''Milli mücadele sırasında hiç Atatürk denmezdi. Hep Gazi Paşa denirdi. Bu sizin için bir ayrıcalık. Böyle başka bir ilçe yok'' diye konuştu.

Gazipaşa'ya yapılan yatırımları anlatan Bakan Gönül, ''8,5 yıl önce mi iyiydi şimdi mi daha iyi'' diye sordu. Gönül, şöyle konuştu:

''(8,5 sene önce daha iyiydi) diyorsanız o zaman da hükümette olan partilerden oy isteyenler var, bunlara oy verin. (8,5 sene boşa geçmedi. Her bakımdan ülkeye hizmet yapıldı) diyorsanız o zaman vicdanen herhalde 8,5 senenin takdirini yapmak gerekir. Bizden evvel 5 partili bir TBMM vardı. Bu partilerin bir tanesi solda, 4'ü sağdaydı. Sağın en büyük partisi MHP. Onun hükümet kurması beklenirdi. Ancak (Biz yeniyiz. Hükümet kuramayız) dediler, götürdüler sola teslim ettiler Başbakanlığı. Üç partili bir hükümet kuruldu. DSP, MHP ve ANAP. Bu üç partinin oy toplamı yüzde 52 idi. 2 kriz geçirdiler. 2000 krizi, 2001 krizi. Sonunda yüzde 11'e düştüler. 3,5 senede yüzde 52'lik oy yüzde 11'e düştü. Şu anda yapılan anketlere göre hükümetimizin alacağı oy onların çok üstünde görünüyor. En azından oyumuzu muhafaza ettiğimiz ve daha yukarılara çıkardığımız görülüyor.''

ANA MUHALEFET PARTİSİNİN VAATLERİ

AK Parti'nin hükümete geleceğinin bir başka işaretinin anamuhalefet partisinin yaptığı vaatler olduğunu belirten Bakan Gönül, iktidara gelecek bir partinin böyle vaatlerde bulunamayacağını anlattı. Gönül, ''Her ihtiyacı olana 600 lira verilir mi? O zaman asgari ücretle kim çalışacak'' diye sordu.

CHP'nin bedelli askerlik konusundaki yaklaşımını da eleştiren Gönül, ''Parası olan olan bedelli askerlik yapacakmış, olmayana devlet para verecekmiş. Yani (Ben askerliği kaldıracağım) diyor da tam söyleyemiyor. Askerlik kalkarsa bu memleket nasıl korunacak? Türkiye gibi çok kritik bir yerdeki ülke nasıl korunacak'' dedi.

Gönül, sekiz buçuk yıl önce faiz yüzde 63 iken bugün yüzde 4,5; sekiz buçuk yıl evvel ülkenin kalkınması eksi 9,4 iken şimdi artı 8,9 olduğunu vurgulayarak, ''Arada yüzde 17 fark var. Bu, sizlerin cebine giriyor'' diye konuştu.

ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET

Bakan Gönül, geçen yıl Batman'da şehit olan Astsubay Süleyman Gür'ün ailesini de ziyaret etti. Şehit astsubayın babası Ahmet Gür ile görüşen Bakan Gönül, baba Gür'e olayın nasıl olduğunu sordu. Soru üzerine ağlayan Baba Gür'ü, Bakan Gönül teselli etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vecdi Gönül, askerlikte kısalma olup olmayacağı ya da tek tip uygulamaya geçilip geçilmeyeceği sorusu üzerine, ''Şu anda alınmış bir karar yok. İleride bakalım ne olur'' karşılığını verdi.

ASKERLİK SÜRESİ VE TERÖR

Bakan Gönül, 12 Haziran'dan sonra terörle mücadele konusunda yeni bir yöntem uygulanıp uygulanmayacağı sorusu üzerine ise şunları söyledi:

''Terör, askerlik süresiyle ilgili çok önemli bir faktör. Terör bitse de Türkiye'nin güvenlik konusu, savunma konusu her zaman için önemini muhafaza edecektir. Bu sebeple meseleyi yalnızca teröre bağlamak doğru değildir. Türkiye'nin stratejik konumu da izin verir mi, vermez mi ona bakmak lazım ama terörün çok önemli bir faktör olduğu da muhakkak. Bilhassa bedelliyle ilgili konuda hareket sahamızı terör bir hayli kısıtlıyor. Ancak bugünlerde sözleşmeli erle ilgili çıkan kanunun yönetmeliğinin Sayıştay'dan çıkmasını bekliyoruz. Çıkar çıkmaz neşrolacak ve ilana çıkacağız, sözleşmeli er alma bakımından. Sözleşmeli erdeki başarı, diğer vatan görevinin yapılmasındaki şartlara tesir edecektir. Zannediyorum o zaman vatan hizmetinin değişik şartlarda yapılması daha kolay karara bağlanabilecektir. Bildiğiniz gibi vatandaş olmanın iki mecburiyeti var. Biri vergi vermek, diğeri askere gitmektir. Biri mali görev, biri bedeni görev. Anayasa'nın 72. maddesi her vatandaşımızın, (kadınlarımızı da ayırmamış haberiniz olsun) askerlik görevi ile mükellef olduğunu söylüyor. Binaenaleyh bu görevin yerine getirilmesi bir vatan görevi olduğu kadar hukuken de bir mecburiyet.''

Bakan Gönül, önümüzdeki dönemde kadınların da askere alınması gibi bir şeyin söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine ise, ''Bunu ben sırf şaka olsun diye söyledim. O biliyorsun türkü konusu. (Kadınları al askere, askerlik olsun kolay) diyor ya'' diye konuştu.

Bakan Gönül, sözleşmeli er uygulamasına geçildiğinde elde edilecek başarının askerlik konusunda alınacak kararları etkileyebileceğine işaret ederek, ''Sözleşmeli erin başarısı, askerlik konusunda TBMM'nin vereceği kararı daha kolaylaştıracaktır'' dedi.

Bakan Gönül, daha sonra E-BİKO 7. Uluslararası Bilişim Olimpiyatları'nda dünya dördüncülüğünü kazanan Özel Bilge İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Öğrenciler, kendilerine ödül kazandıran dijital destekli, parmak izli E-PRİZ projesi hakkında sunum yaptı.

Bakan Gönül sunumun ardından, öğrencilere madalya takarak altın verdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • MURAT UGUŞ 10 yıl önce Şikayet Et
    Uygun Bir teklifim Var Sayın Bakanım. yaşım 34 biraz da hantallaşmış artık bedenim iş güçten oluyor zamanla. kendi yerime daha genç üstelik askerlik deneyimi olan zıpkın gibi bir genci göndereyim askere. maaşını sigortasını ve bilimum vergilerini ben karşılayacağım.
    Cevapla
  • sadet oğuz 10 yıl önce Şikayet Et
    neymiş onlar. genelkurmay mı bedelliyi kısıtlayan durumlar sayın bakan
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ankara beyaza büründü! Yoğun kar yağışı
Sedef Kabaş'tan 'kelepçe' oyunu