Türkiye'yi karıştıran ağır petrol mü?

Bugüne dek Ortadoğu'nun başına gelenlere, oynanan uluslararası oyunlara bakıp, "iyi ki onlar gibi petrol zengini değiliz" demedik mi? Şimdi tehlike kapımızda ve petrolümüz başa bela!

Türkiye'yi karıştıran ağır petrol mü?
Türkiye'yi karıştıran ağır petrol mü?
GİRİŞ 27.05.2011 06:16 GÜNCELLEME 27.05.2011 06:16
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Süleyman Yaşar'ın köşe yazısı

Petrol uzmanları, yeraltından kolayca çıkarılan petrolün artık sonuna gelindiğini, bundan sonra "ağır petrolün" çıkarılmaya başlanacağını belirtiyorlar. Tabii bunun da bir koşulu var... Ham petrolün varil fiyati 60 doların üzerinde kaldığı sürece, yeraltındaki ağır petrolü çıkarmak ekonomik oluyor.
Peki ağır petrol nasıl çıkarılıyor? Hafif petrol kuyudan kendiliğinden çıkarken, ağır petrolü çıkarmak için 600 fahrenheit derecelik buhar, ağır petrolün bulunduğu alana basınçla veriliyor. Böylece hafifleyen petrol yüzeye hızla çıkıyor. Bu yeni tekniği firmalar 1960 yılından beri biliyorlar. Ama ekonomik olmadığı için pek kullanmıyorlar. Yalnız bu teknik artık ekonomik hale geldi. Chevron, Exxon, Mobil, BP ve diğer büyük uluslararası firmalar, ağır petrol yataklarını da ele almaya başladılar. Hatta Chevron firması 2010'da Türkiye'yi de kendi petrol arama alanına dahil etti.
Önceki gün The Wall Street Journal'da yayınlanan bir haberde, ağır petrol'ün hangi coğrafyada yoğunlaştığını gösteren bir harita yayınlandı. Bu haritaya göre, Türkiye ve Ortadoğu'da toplam 971 milyar varil ağır petrol bulunuyor. Dünyadaki ağır petrol rezervi ise 3 trilyon varil olarak tahmin ediliyor.
Bu miktar petrolün dünya tüketimine 100 yıl yeteceği belirtiliyor. Ağır petrolü, halen İran Körfezi'nden 30 km içeride Kuveyt ve Suudi Arabistan, Wafra bölgesinde buhar yöntemiyle çıkarıyor. Ama çölde su bulmak sorun olduğu için petrol rezervinin yanında bulunan tuzlu su dışarıya alınıp buharlaştırılıp tekrar yeraltına pompalanıyor. Bu da tabii maliyeti çoğaltıyor.
Gelelim ağır petrolün Türkiye'deki önemine… Türkiye'nin Güneydoğu'sunda ağır petrol yatakları fazla miktarda mevcut. Üstelik dünyanın diğer bölgelerine göre, Türkiye 'de bu ağır petrolü çıkarmak göreli olarak kârlı. Çünkü Fırat ve Dicle nehirleri havzasında bol su var. Çöldeki gibi tuzlu suyu, önce çıkart buharlaştır sonra tekrar yeraltına pompala türünden bir maliyeti yok. Suyu hemen buharlaştırıp ağır rezervi yer üstüne almak mümkün.
İşte bu nedenle Türkiye, şimdi ağır petrol yatakları bakımından dünyada çok cazip bir ülke haline geldi. Türkiye özellikle enerji ham maddesi ithaline bağlı cari açığını, önümüzdeki dönemde bu yolla çok rahat kapatabilir.
Gelelim bir başka soruya… Son dönemde Türkiye'de yaşanan siyasi gelişmeler sakın bu ağır petrolün paylaşılmasına bağlı olmasın? Çünkü tuhaf sesler yükselmeye başladı.
İktidardaki AK Parti'ye karşı, içinde derin devletin de yer aldığı bir cephe oluşturulmaya çalışılıyor. Genel seçimlerin ardından eğer AK Parti tekrar güçlü bir şekilde iktidar olursa, kaotik bir ortamın yaratılacağı tehditleri savruluyor.
Anlayacağınız güçlü bir hükümet istenmiyor. Konuya bu açıdan bakınca,Türkiye'deki ağır petrolün paylaşılması oyunlarını, belki Lenin'in ileri sürdüğü gibi "siyaset, ekonominin özetlenmiş halidir" diyerek açıklayabiliriz.
Bu değerlendirmeye, "ekonomizm" diye karşı çıkanlar olabilir ama unutmayalım, ekonomi her şeyi belirleyemez ama çok şeyi belirler! Bugüne dek Ortadoğu'nun başına gelenlere, orada oynanan uluslararası oyunlara bakıp, hep " iyi ki onlar gibi petrol zengini değiliz" demedik mi? Şimdi de Türkiye'de yaşananları ve yaşanacak olanları değerlendirirken, petrol faktörünü de eklemekte artık yarar var.

Sabah

YORUMLAR 12
 • Mütebessim 13 yıl önce Şikayet Et
  Sadece petrol değildir herhalde. Arz-ı mevud ve verimli ovaları da unutmayalım. Hepsini bir araya getirince adamların boşuna kürek sallamadıkları anlaşılıyor. İşlerini maşa ile hallediyorlar. Elleri ne görünüyor ne de kirleniyor. Oralarda insanlar sefalet içinde imiş, ölmüşmüş,.. elbette ki umurlarında değil.
  Cevapla
 • nanik yanciyan 13 yıl önce Şikayet Et
  dele dele öbür taraftan çıkacak.ha gayret.. kritik dönem madenleri vardır.fışkırmak için böyle zamanları bekler.fakat bu biraz katıymış.herkeslerin ağzı sulanıyormuş.daha yeraltında sömürgecilerin üzerimize gelmesine neden olacak nice değerli maden yatakları var.tehlike geçince kazma kürek tez çıkarılacak.çıkar.
  Cevapla
 • Şiran 13 yıl önce Şikayet Et
  Kılçdaroğlu o yüzden özerklik dedi dmekki!. Amerikaya yaranmak herhalde maksat. Bunların babaları da musulu ve kerküğü vermişti ya. Hani misakı milli sınırları içindeki musul ve kerkük!! Hey gidi heyy. Bir de vatan satılıyor edebiyatı yaparlar.
  Cevapla
 • Şiran 13 yıl önce Şikayet Et
  Tabii bu durumda PKK ve BDP ABD nin gözdesi olur. Belki de çoktaan olmuştur. Yani 30 yıldır öyledir mesela :) Üç beş sokak serserisine, 2-3 militana küçük bir devlet yapar teslim edersin, sonra da petrolü istediğin gibi hortumlarsın. Tıpkı arap ülkelerinde olduğu gibi diktatör petrol zengini, halk petrol fakiri olacak. heeleee kürdistana bak hele laaa:))
  Cevapla
 • İBRAHİM 13 yıl önce Şikayet Et
  eğer bu oran doğru ise ne kürt kalır ne türk. Hz. Muhammed’den rivayeten “Fırat nehrinin kuruyacağı, yerinde Altındağ çıkacağı, insanların altın dağa sahip olmak için savaş yapacakları ve dünya nüfusunun 9/10’un yok olacağını” açıklayan hadis bulunduğu görüşlerine yer verilir. peygamberimiz daha öncede mekkenin altından altın çıkacak demiş bu petol rivayet olmuştu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail basını yazdı! Ateşkes anlaşmasında Türkiye detayı
Piyasaların beklediği haber! FED faiz kararını açıkladı