Kılıçdaroğlu: Bölücü başı Erdoğan

Dün bir televizyon kanalında canlı yayında soruları yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, kasetler ve kendisi hakkında söylediği sözler için oldukça ağır ifadeler kullandı.

Kılıçdaroğlu: Bölücü başı Erdoğan
Kılıçdaroğlu: Bölücü başı Erdoğan
GİRİŞ 28.05.2011 01:32 GÜNCELLEME 28.05.2011 01:32
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Kılıçdaroğlu, Habertürk'te yayımlanan ''Türkiye'nin Nabzı'' adlı programda Didem Yılmaz'ın ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.

''Kaset skandalları''na yönelik sorular üzerine Kılıçdaroğlu, oyların MHP'ye mi, başka partiye mi gideceğini bilemeyeceğini, bunun yurttaşın tercihi olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, yasadışı yollardan elde edilen bulguların delil sayılmayacağını ilişkin kanun hükmü bulunduğunu, bunun evrensel bir kural da olduğunu ifade ederek, ''Ama siz organize bir şekilde belli insanların yatak odalarına giriyorsunuz, onlarla ilgili görüntü alıyorsunuz ve onları servis ediyorsunuz. Sonra da oturuyorsunuz, ülkenin başbakanı olarak, o görüntüleri herhalde seyrediyorsunuz ki, seçim meydanlarında konuşuyorsunuz. Bir başbakana yasadışı kasetler izlemek yakışır mı? Bir başbakan hangi yüzle bu kasetleri seyrediyor? İnsan bilmediği bir şeyi konuşabilir mi? Ben 'Başbakan bir şeyi bilmeden konuşmaz' diyorum. Eğer bir ülkenin başbakanı bu duruma düşmüşse söyleyecek bir şey yok.''

Kasetleri kimin yayımladığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Bilmiyorum. Bulması gereken hükümet. Kimin olursa olsun ortaya çıkarması gereken hükümet. Bu yasalara göre suçtur. Cinayet işlense ortaya çıkaracak olan hükümetin kendisidir. Anayasa'da özel yaşamın gizliliği diye bir kavram var. Daha Başbakan'ın kafasında özel yaşam kavramı olgunlaşmamış. Nedir özel hayat onu bile bilmiyor? Cehaletin bu kadarına pes. İnsan bir kitap okur'' dedi.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'Kişi siyaset yapıyorsa, halka mal olmuşsa özel hayattan bahsedemeyiz' diyor. Buna katılır mısınız?'' sorusunu Kılıçdaroğlu, ''Hayır, özel hayat farklı bir şeydir. Sayın Başbakan 'Özel hayat yoktur' diyorsa, çıksın söylesin 'Benim özel hayatım yoktur'. Neden yaz tatili yaparken perdeleri kapatıyorlar. Madem kamuoyuna mal olmuş, özel yaşamı yok, her tarafı açsın. Konuyu bilmiyor, bilgisi yok, yeteri kadar bilgisi olmadığı için böyle oluyor. Aslında kabahat Başbakan'da değil, etrafındaki insanlarda. Etrafı bile Başbakan'ı uyaramıyor, o cesareti kendilerinde bulamıyor. Biz iyi niyetle uyarıyoruz, 'Bunları yapmayın' diyoruz. Mehmet Ali Ağca tahliye olduğunda medya 'gündeme almayacağız' diye ortak bir karar aldı ve olay bitti. Aynı şey yapılabilir. Yasadışı bulgular siyasetin de medyanın da görmemesi gereken bir alandır'' diye yanıtladı.

''KOMPLOYU ORTAYA ÇIKAR''

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik komployu ortaya çıkarması gerektiğini ifade ederek, ''Komployu ortaya çıkarırsan sana teşekkür ederim, çıkaramazsan sen o komplonun bir parçasısın. Onun görevi, Baykal'a yönelik komployu ortaya çıkarmaktır. MİT, emniyet, istihbarat, savcılar, yargıçlar onun emrinde. 'Bunu ortaya çıkarın' diyecek. Özellikle çıkarmıyorlar. Çıkarmıyorlarsa bu işin içinde onlar var anlamına geliyor, başka türlü izah edilemez'' dedi.

''MHP yeniden mi dizayn ediliyor?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, iddialarla yola çıkmanın doğru olmadığını, savcıların, emniyetin, MİT'in, hükümetin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de yürekli savcılar, iyi niyetle çalışan emniyet ve MİT görevlileri bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, hükümetin bunların önünü açması halinde ortaya çıkacağını, internete düşen şeyin parmak izi gibi olduğunu ve sorumlunun bulunabileceğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, MHP seçmeninin bilinçli, partisine bağlı bir seçmen olduğunu ifade ederek, MHP oylarının CHP'ye veya başka bir partiye gidip gitmeyeceği konusunda bilgisi olmadığını dile getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın olayını takip etmediğini belirterek, ''Gazete okumuyorum, arkadaşlarım bana özetler'' dedi.

''ERDOĞAN BÖLÜCÜLÜK YAPIYOR''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Başbakan'ın miting meydanlarında sizin Aleviliğinizi ifade etmesinden rahatsızlık duyuyor musunuz?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Erdoğan, bölücülük yapıyor. Açıkça söylüyorum, Erdoğan bölücüdür, bölücü başıdır. Siyasetçiler bir toplumu ayrıştırmazlar, kaynaştırırlar, görevleri budur. Eğer siz insanları inançları, kimlikleri nedeniyle bölerseniz, siz zaten bölücü olursunuz. Buradan oy toplayacağını sanıyor. Ama ben insanımızın sağduyusuna güveniyorum. Halkımız temiz, düzgün, kul hakkı yemeyen insan istiyor. Sayın Erdoğan'ın bir vatandaşın derdini dert ettiğini sanmıyorum. Bunlar için insan değil, para önemli. Hayatlarını zenginliğe, paraya adamışlar. Şatafatlı bir hayat sürüyorlar, bunu anlamak mümkün değil. Neden mütevazı olmuyorsun, ne var yani? Öbür dünyaya mı götüreceksin bu kadar malı, mülkü? Ben sade yaşıyorum ve bunu seviyorum. Bir çocuğun yatağa aç girmesini istemiyorum.''

Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i bugün gerçekleştirdiği cemevi ziyareti dolayısıyla kutlayarak, halkı kaynaştırmak, ayrıştırmamak gerektiğini belirtti.

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Hakkari mitingine her partiden insan geldiğini belirterek, ''BDP'li de AKP'li de başka partiden de insanlar vardı. Benim 'Hangi partidensin?' diye sorma hakkım var mı?'' dedi.

Toplumsal Mutabakat ve Milli Bütünleşme Projesi'ni 31 Mayısta Diyarbakır'da açıklayacağını anımsatan Kılıçdaroğlu, adına ister Kürt, ister Doğu, Güneydoğu sorunu denilsin, Türkiye'de yaşanan bir sorun olduğunu belirterek, bu sorunun çözümü için CHP dışında hiçbir siyaset kurumunun bir şey üretmediğini söyledi.

Evrensel anlamda yerel yönetimlerin güçlü olmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, üniversitelerin de mali ve bilimsel özerkliğini istediklerini kaydetti.

AA

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • sabriye 10 yıl önce Şikayet Et
  BDP,PKKVE MHP Yİ ARKASINA ALAN CHP ŞAŞIRDIMI. BDP PKK VE MHP Yİ arkasına alan CHP APO yu DEĞİL ERDOGANI BÖLÜCÜ ilan etti.nede olsa bdp ile işbirliği yapan chp doğuda bdp lilerden de aday göstermesi ve pdp lilere samimiyetini göstermek ve kanıtlamak için apo yu ve bdp yi hedef tahtasından sildi mhp de ortağına söz söyleyemiyor.
  Cevapla
 • sinanyucel 10 yıl önce Şikayet Et
  Kel in göründü ... Takken düştü Kelin göründü gandi...Mitinginde tek TÜRK bayragı olmayışını nasıl anlatacaksın bu millete bilmem...Sana inanan senden beter olsun emi...
  Cevapla
 • Metin Yazar 10 yıl önce Şikayet Et
  Ulusalcı cephe yine meydanlarda. Kendilerine milliyetçi süsü vermeye çalışan ya da kendilerini milliyetçi zanneden bazı MHP yandaşları K.K'ya yönelik eleştiriler karşısında küplere biniyor gönüllü avukatlığa soyunuyorlar. CHP'nin militanları yok mu ki CHP ve KK'yı savunmak sözde ülkücülere kaldı? Acaba bazen boş bulunup KK'yı kendi genel başkanları mı sanıyorlar? Onun için mi savunacağız diye bu kadar çılgınlaşıyorlar? Bunlar her konuda birlikte hareket ediyorlar. Bunun adı resmen Ergenekon kardeşliğidir.Silivri ittifakıdır. Çünkü her iki parti de açık açık Ergenekoncuları savunuyor,onları büyük Türk kahramanları(!) gibi göstermeye çalışıyorlar. Referandumda CHP,MHP,TKP,DHKP-C,İP,Halkevleri,PKK,KCK,H.Baş,Ergenekon nasıl aynı cephede buluştularsa şimdi de aynı cephede buluştular.
  Cevapla
 • milletin ferdi 10 yıl önce Şikayet Et
  Lakaplarından biri de Kasettaroğlu senin KK, eğer CHP genel başkanıysan kaset sayesindedir.. Bir şeyin var olduğuna ikna olman için illa da seyretmen mi lazım? Baykal kaseti var mıydı yok muydu? Eğer yaklaşımın doğruysa ve kendi varlığını inkar etmiyorsan Baykal kasetini seyretmiş olmalısın KK. Yoksa Baykal�a haksızlık yapmış haksız yere yerini işgal etmiş durumundasındır. Olanlar Baykal�ın özel hayatıydıysa ve özel hayata saygılıysan senin o koltukta işin ne? Baykal�Ayrıca oda TV muhabiriyle yaptığın kaset muhabbeti de hafızalardan çıkmadı daha. Başbakanın MHP�lilerin ahlak dışı kasetlerini izleyecek ahlak anlayışı ve zamanı mı var da bunları izleyecek? Bir de bu yalanın üstüne yorum yapma daha da saçmala KK, millet neyin ne olduğunu senden iyi biliyor.
  Cevapla
 • Metin Yazar 10 yıl önce Şikayet Et
  Kimleri alkışlıyorlar. Referandum sürecinde Tunceli'deki PKK yandaşlarından "Hayır" oyu almak için onlara GENEL AF (PKK AFFI) sözü verenler,Hakkari'de özerklik(federasyonun bir türüdür) vaadinde bulunanlar bölücünün önde gidenleridir. Kendilerine milliyetçi ve ülkücü diyenler işte bunları alkışlıyorlar. İŞte bunlarla hükümet olma hayalleri kuruyorlar. Daha önce de bir sol partiyle hükümet kurmuşlardı.Ne oldu? Kendilerine eli kanlı katiller diyen Rahşan Ecevit'e rağmen gittiler Ecevit'i başbakan yaptılar.İdamın kaldırılmasını (sanki kafalarına silah dayamışlar gibi) meclise getirerek Apo'yu ipten aldılar. Rahşan affı denen kanunu imzalayarak katillerin,hırsızların,ırz düşmanlarının,kapkaçcıların,yankesicilerin tekrar sokaklara dönmesine sebep oldular. Şimdi de ilçelerine gelen başka muhalefet partilerinin liderlerini düşme pahasına pencere ve balkonlardan sarkarak hararetle alkışlıyorlar.Kimi alkışlıyorlar? Kimi olacak PKKya af ve özerklik sözü verip,PKK yandaşlarına hitap edenlere.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısının adı TURKOVAC oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milli aşı müjdesi