Evren: Bu yaşa kadar insan yaşamamalı

12 Eylül darbesinin sanığı 95 yaşındaki Kenan Evren'in duruşmalara katılıp katılamayacağına ilişkin muayeneden geçen Kenan Evren'in kendisini muayene eden hekimlere dert yandığı ortaya çıktı.

Evren: Bu yaşa kadar insan yaşamamalı
Evren: Bu yaşa kadar insan yaşamamalı
GİRİŞ 26.08.2012 12:34 GÜNCELLEME 26.08.2012 12:34
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kemal Göktaş'ın haberi

12 Eylül cuntasının lideri Kenan Evren'i muayene eden doktorlar "Duruşmaya katılırsa bayılabilir, kalp krizi geçirebilir" dedi.

12 Eylül darbe davasına bakan özel yetkili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne en yakın üniversite hastanesi olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen Evren'e psikiyatrik, nörolojik, kardiyolojik, kulak-burun-boğaz, ürolojik, solunum sistemi, sindirim sistemi ve geriatri alanlarında 8 ayrı değerlendirme yapıldı.

"Kimseye hayrım yok"

Psikiyatrik değerlendirme bölümünde Evren'le soru-cevap şeklinde yapılan görüşmedeki bazı ifadelerine de yer verildi. Rapora göre Evren, doktorlara, "1917 doğumluyum. Birkaç aydır hastanede yatıyorum. (Günlük zorunlu ihtiyaçlarını etkileyen bazı zorlanmalar) nedeniyle güçlük yaşıyorum. Her yere yardımla gidiyorum. Kendi başıma bir şey yapamıyorum. Düğmelerimi bile ilikleyemiyorum. Bu yaşa kadar insan yaşamamalı.. Kimseye hayrım yok, zararımdan başka" dedi.

Doktorlar, Evren'in bu sözlerinden "düşünce içeriğinde depresif elemanlarının belirginleştiği" sonucuna ulaştı. Raporda Evren'in çay bardağını tutamadığının gözlendiği belirtilerek psiko-motor aktivitesinin yavaşladığı ve hafif derecede apraksisi olduğu (fiziksel yeterliliği ve hareket etme arzusu olmasına rağmen, öğrenilmiş anlamlı hareketleri gerçekleştirme yeteneğinin kaybı) belirtildi.

Evren'in bilincinin açık olduğu, yer-zaman-kişi oryantasyonun tam bulunduğu, algı bozukluğu olmadığı, ancak anlık ve yakın belleğinde zayıflama saptandığına yer verilen raporda "Uzak bellek yaşına göre yeterli bulunmuştur. Zekanın kabaca normal sınırlarda olduğu izlenimi edinilmiştir. Gerçeği değerlendirmesini bozan belirgin bir psikotik belirtisi yoktur" denildi. Raporda, Evren'in düşünce içeriğinde perseveratif biçimde (sürekli takıldığı bir konudan bahsetmesi) geçmişte yaşadıklarına yönelik temaların hakim olduğu da belirtildi ancak geçmişteki hangi konulardan sürekli bahsettiği belirtilmedi. Diğer değerlendirmelerde de Evren'in ayağa kalkabildiği, yürüyebildiği ancak desteğe ihtiyacı olduğu belirtilen raporda "Kabaca bunama yok. Kendisinin uzun süre ayakta durması ve yürümesi mümkün değil" denildi.

Psikolojik durumu bozuk

Evren'in 20'den fazla ciddi akut ve kronik hastalığı, 13 adet sürekli kullandığı ilaç ve çok sayıda gerekli hallerde kullandığı ilaç olduğuna dikkat çekilen raporda "Ancak yardımla günlük aktivitelerini yerine getirebilmektedir. Gaita ve idrar problemleri, tremoru (el titremesi) sosyal, fonksiyonel ve psikolojik durumunu bozmaktadır. Bu durumları göz önüne alındığında kendisinin tıbben duruşmaya katılması uygun değildir" denildi.

"Bayılabilir, kalp krizi geçirebilir"

Evren'in hipertansiyonu olduğu, iki koroner arterine 3 stent takıldığı, kalp krizi geçirdiği belirtilen raporda, duruşmaya katılması durumunda derin ven trombozu (toplardamar içerisinde pıhtı oluşması), akciğer embolisi, ileus (bağırsak tıkanması), kalp krizi ve bayılma riski olduğu belirtilerek "belirtilen sürelerde oturarak veya ayakta ifade vermesi ve sorgulanması tıbbi açıdan uygun bulunmamıştır. Bu tıbbi bulgular hastanın mahkemeye gerektiğinde doktor ve sağlık ekipmanı ile getirtilerek ifade vermesi durumunda sağlığı yönünden hayati tehlikeyle sonuçlanabilecek bir durum yaratabilir" denildi.

VATAN

YORUMLAR 2
  • Murat Taner 7 yıl önce Şikayet Et
    zaten cezasını çekiyor en iyisi artık bundan sonrası için allah'a havale etmek.. kenan evren'in raporunu okuduğumdan sonra benim anladığım, artık yaşamak istemiyor. dolayısıyla şu anda zaten acı çekiyor. inşallah bol bol tövbe ve istiğfar ederek rabbinden af dilesin. sık sık kendisinden şikayetçi olan ailelerden de helallik istesin bir nebze olsun hakkın rahmetine daha rahat kavuşur.
    Cevapla
  • beşparasız 7 yıl önce Şikayet Et
    beşparasız. bu dava açılmasaydı acaba böyle konuşurmuydu ? allah bazı hesapları öbür dünyaya bırakmaz..bırakmaz'ki herkese ibret olsun ders alınsın ama anlayana !
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 9 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Bakan Soylu'dan Sakarya'daki patlamayla ilgili son dakika açıklama