Fenomen Seda Aydın’dan sosyal medya yorumu: “filtreler gerçek, yaşamlar sahte”

Sosyal medya fenomeni Seda Aydın, yeni nesil sosyal medya içeriklerinin, toplum ve aile yaşamındaki etkilerini değerlendirdi.

Fenomen Seda Aydın’dan sosyal medya yorumu: “filtreler gerçek, yaşamlar sahte”
Fenomen Seda Aydın’dan sosyal medya yorumu: “filtreler gerçek, yaşamlar sahte”
GİRİŞ 05.05.2021 16:29 GÜNCELLEME 05.05.2021 17:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sosyal medyada her geçen gün yeni uygulamalar çıkıyor ve yeni özellikler paylaşılıyor. Yeni trend ise kamera filtreleri oldu. Sosyal medya fenomeni Seda Aydın, son “dönemlerde yaygınlaşan yüz değişikliği filtrelerini ve topluma etkilerini değerlendirdi.  “Sosyal medyada herkes mutlu, kusursuz ve zengin gibi gözükse de arkaplanında mutsuz ve huzursuz bedenler olabiliyor.” dedi.

Seda Aydın'la Instagram sohbetleri: Hazal Pelin Aydın

“İnsanlar telefon kameralarını filtresiz kullanmıyor”

Sosyal medya uygulamalarında yer alan yüz değişikliği filtreleri toplumun güzellik anlayışını olumsuz şekilde etkilemeye başladığını belirten Aydın,  “İnsanlar telefon kameralarını değil, filtreleri kullandıkça; dış görünüşünde bir şikayet olmasa bile kendisinde kusur bulmaya başlıyor” şeklinde ifade etti. Aydın, “Bu durum sadece fotoğraflarla kalmayıp, eşlerin birbirlerini kıyaslayıp beğenmemesiyle sonuçlanabilir. Lüks bir mekanda paylaştığınız bir yemek veya lüks bir hediye sizi mutlu ederken; bir başkasının aile içi huzursuzluğuna sebep olabilir. Sosyal medyadaki bu durum ilişkileri etkilerken; kadınlar kusursuz ve güzel, erkekler zengin ve kaslı; herkes mutlu ve zengin algısına sebep oluyor ve insanlar kendilerinde var olmayan kusurlar görmeye başlıyorlar. Toplumu etkileyen sorun, estetik operasyonlarla sonuçlanıyor” dedi.

İşte #20liyaslarchallenge paylaşımlarına katılan siyasi ve ünlü isimler!

“Filtreler gerçek; mutluluklar sahte”

Aydın şunları söyledi: “Sosyal medya herkesin beğeni arzusu içerisinde olduğu bir platform. Selfie çektiğiniz fotoğrafınızdaki güzelliğiniz, seyahat ettiğiniz şehrin güzelliği insanların size yaptığı beğenilerle ölçülüyor. En güzeli ben olmalıyım, en iyisini ben yapmalıyım arzusu; anlamsız bir gösteriş ve nispet dolu hayatlara sebep oluyor. İnsanlar zengin ve mutlu gözükmek için resimlerde gülücükler dağıtırken, yaşamaya çalıştıkları hayali hayatların içerisinde mutsuzluğa hapsoluyorlar. Seyahat edilen yerler, yenilecek yemekler beğeni alabilen yerlere göre seçiliyor; hatta yeni arkadaşlar ve muhabbetler de.

Android 12 ile Instagram fotoğrafları daha kaliteli olacak

Yeni nesil sosyal medya içerikleriyle, Instagram keşfet videolarıyla öğreniyor; uyguluyor ve hatta fenomen olma arzusuyla cinsiyet bile değiştiriyor. Öyle içeriklerle karşılaşıyoruz ki toplumun örf ve adetlerinden tamamen uzak. Kolay para kazanma arzusu ve gösterişli yaşam arzusundan dolayı yeni nesil, kariyer planlamasını mesleki birikim olmaksızın sosyal medya üzerinde planlıyor. Sosyal medya fenomenleri bu konuda topluma örnek olmalı; ürettiğimiz içeriklerin insanlara ve topluma faydalı olması oldukça önemli.”                                         

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Güzel İnsan 1 ay önce Şikayet Et
    eeee kıyamet çok yakın hemde çoook yakın gercekten.. insnoğlu tamamen sapıttı işi güç hava atmak yalandan mutlu görünce onu bunu dolandırmak çakallık yapmak eşini dostunu kazıklamak menfati için her türlü pisliği yapmak.daha ne bekliyorsunuz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son görüntüler dehşete düşürdü! 'Müsilaj canlıları boğmuş, resmen öldürmüş'
Azerbaycan Meclisi'nde Erdoğan'dan son dakika tarihi rest: Bütün dünya bilsin ki...