Muhteşem Yüzyıl'ın takılarını tasarlıyor

Trabzon'da düzenlenen kazaziye kursuna katılarak meslek sahibi olan iki çocuk annesi Yasemin Aydın, Muhteşem Yüzyıl'ın takılarının da tasarımcısı.

Muhteşem Yüzyıl'ın takılarını tasarlıyor
Muhteşem Yüzyıl'ın takılarını tasarlıyor
GİRİŞ 30.05.2011 11:02 GÜNCELLEME 30.05.2011 11:02
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Trabzon'da düzenlenen kazaziye kursuna katılarak meslek sahibi olan iki çocuk annesi Yasemin Aydın, yaklaşık 10 kişiye istihdam sağlamanın yanı sıra, bir televizyon kanalında yayımlanan dizide kullanılan takıları da tasarlıyor.

Yasemin Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 1.5 yıl önce boş vaktini değerlendirmek amacıyla Trabzon Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde mahallelerinde açılan kazaziye kursuna başladığını söyledi.

Önceleri böyle bir kursa katılmanın hiç aklına gelmediğini ancak evlerinin yakınında açılmasıyla kursa katılmaya karar verdiğini belirten Aydın, ''Kursa başladığımda ikinci çocuğum henüz 1.5 aylıktı. Bir uğraşım olsun diye annem bebeğe bakarken ben de günde birkaç saat kursa gitmeye başladım. Kursu başarıyla tamamlayarak sertifika aldım'' dedi.

Aydın, kursta kazaziye sanatı için gerekli bilgileri öğrendiğini, bilgi ve becerisini daha da pekiştirmek amacıyla Akşam Sanat Okulu'nca açılan kursa da devam ettiğini anlatarak, ''3-4 ay kadar süren ikinci kursu da başarıyla tamamladım. Evde küçük küçük işler almaya başladım. Baktım para kazanıyorum, siparişler de geliyor, eve tel çekme makinesi aldık. 1 kilo gümüş sermaye ile üretime başladım'' diye konuştu.

Siparişlerin artması üzerine kuyumculuk sektöründe çalışan eşinin de desteğiyle atölye açmaya karar verdiklerini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

''Artık üretimi evde sürdüremezdim, çünkü müşteriler iş yerimizin nerede olduğunu sormaya başladılar. Ürünleri görmek istediler. Bu vesileyle iş yerimizi de açmış olduk. Zaman zaman değişmekle birlikte iş yerimizde yaklaşık 10 kişi çalışıyor. Ayrıca evlerinde örme işi yapan kadınlara da iş imkanı sunuyoruz.''

HÜRREM SULTAN TAKILARI TALEBİ ARTIRDI

Yasemin Aydın, üretime katılmasıyla hayatında bir takım olguların değişmeye başladığını ifade ederek, ''Eş ve anne olmak yeterince sorumluluk gerektiriyordu. Bir de bu işe başlayınca sorumluluğum arttı. Zaman zaman yorulsam, çeşitli sıkıntılar yaşasam da meslek edinmek özgüvenimin daha da gelişmesini sağladı. Yani meslek edinmek çok hoşuma gitti'' dedi.

Ev hanımlarına ücretsiz olarak açılan kurslara katılmaları tavsiyesinde bulunan Yasemin Aydın, ''Bence ev hanımları bu tür fırsatları kaçırmamalı. Biz ürünlerimizin örme bölümlerinin tamamına yakınını evlerde örme işi yapan kadınlara veriyoruz. Bu şekilde yaptığı işe bağlı olarak haftada 250 lira kazanan kadınlarımız var'' diye konuştu.

Aydın, bir televizyon kanalında yayımlanan ve gündemde olan bir dizi için kendilerinden kazaziye takılar talep edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Gelen bu talep üzerine yaptığımız ürün modellerini yetkililere gösterdik. Bu ürünlerden beğendiklerini sipariş ettiler. Dizide 'Hürrem Sultan' rolünü oynayan oyuncu da dahil tüm oyuncuların kullandığı kazaziye ürünlerini biz hazırlıyoruz. İstenen ürünleri yetiştirmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Onlar bize ne istediklerini bildiriyorlar, biz de kısa sürede istenen modeli hazırlayarak kendilerine ulaştırıyoruz.''

Dizide kazaziye ürünlerinin kullanılmasıyla, bu ürünlere talepte de artış meydana geldiğini belirten Aydın, ''Dizide kullanılmasının, kazaziye işlerinin artmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Geçmişi çok eski olmasına rağmen günümüzde çok fazla tanınmayan kazaziyenin böylece bir canlılık kazanacağına inanıyorum'' dedi.

Aydın, 0.08 mikron inceliğinde bin ayar gümüş telin, pamuk ya da naylon tel üzerine özel bir yöntemle sarılmasının ardından, iğne ile çeşitli örgü modelleri verilerek hazırlandığını, daha sonra ise farklı ebatlardaki zincir, top gibi yarı mamul ürünleri birleştirerek tasarımların hazırlandığını kaydetti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
muhteşem yüzyıl
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • zuhal çevik 10 yıl önce Şikayet Et
    Tebrikler. Böyle Türk tasarımcıları görünce geleceğimiz adına seviniyorum. İnanın bana moda konusunda yabancıların bizden daha iyi becerdikleri konu reklam ve marka yönetimi. Bizde de mükemmel tasarımcılar ve güçlü markalar var. Armine gibi dünya devleriyle yarışan eşarp markamız var örneğin. Yasemin hanım sizi gönülden tebrik ederim.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bir ATAK Helikopteri daha Kara Kuvvetleri'ne teslim edildi
Korkutan açıklama! Koronadan daha tehlikeli olabilir..