'Mevlana'yı Leonardo di Caprio oynamasın'

Yeni çekilecek "Rumi" filminde Mevlana Celaleddin Rumi'yi Leonardo di Caprio'nun canlandırmaması için internette imza kampanyası başlatıldı.

'Mevlana'yı Leonardo di Caprio oynamasın'
'Mevlana'yı Leonardo di Caprio oynamasın'
GİRİŞ 02.07.2016 11:56 GÜNCELLEME 02.07.2016 11:56
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Care2 adlı sitede açılan dilekçeyi şimdiye kadar 13 binden fazla kişi imzaladı.

Filmin senaristleri David Franzoni ve Stephen Joel Brown, Guardian gazetesine verdikleri demeçte, Rumi rolü için Leonardo di Caprio ve Robert Downey Jr'ı istediklerini söylemişti.

Ancak dilekçede, "#RumiWasntWhite" (Rumi beyaz değildi) deniyor ve şu görüşlere yer veriliyor:

"Hollywood yine beyazlaştırıyor. 13'ncü yüzyılda yaşayan İranlı şair Celaleddin Rumi'yi Leonardo di Caprio oynayabilir. Senaristler Franzoni ve Brown, Rumi için Leonardo DiCaprio'yu oynatmak istediklerini söyledi. Bu hem gülünç hem de hakaretamiz bir seçim olur."

"Müslüman aktörler sık sık teröristleri canlandırıyorlar. Ancak bir film ne zaman pozitif bir ışıkta bir Müslümanı yansıtsa, beyazlara yer açmak için Müslüman aktörler kenara itiliyor. Franzoni ve Brown Hollywood'un kalıplarını kırmak için bir Orta Doğulu aktör seçmeli."

ETİKETLER
afganistan mevlana
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • adalet 4 yıl önce Şikayet Et
    hepsi dümen. dinimize , kültürümüze ait ne varsa batılı hemen ele alıp dejenere ediyor. amaç bozmak. para için sema gösterisi yapanları görüyoruz. sema aşk ile yapılır, tarikat mensuplarınca yapılır. şimdi ticaret olmuş, 5 kr etmez. hiçbir manevi özelliği yok düğünlerde dönüp duran tüccarların. davulcudan, zurnacıdan, para için oynayanlardan farkları yok.
    Cevapla
  • Rumi 4 yıl önce Şikayet Et
    Mevlana'ya kimse laf etmiyor ama diğer tasavvufi öğeler gibi şirke batmış biri. Hepimiz tanrıyız diyen felsefenin savunucusu bu nedenle batıda çok seviliyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika açıklamalar
Son dakika haberleri: Tarihi gelişme duyuruldu! Rusya'dan gündemi değiştiren Libya kararı