Tek çocuklar depresyon riski altında

Tek çocuklu ailelerin yaptığı tutum yanlışlarının olumsuz sonuçları olabilmektedir. Evde çocuğu için adeta bir taht hazırlayan ve tek amacı çocuğunun mutlu olmasını isteyen ebeveynler aslında çocuklarına zarar veriyorlar.

Tek çocuklar depresyon riski altında
Tek çocuklar depresyon riski altında
GİRİŞ 05.01.2008 09:19 GÜNCELLEME 05.01.2008 09:19
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

NP GRUP Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nden uzman çocuk ergen psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan ebeveynleri uyardı ve ' Tek çocuğu olan anne babalar hem ilk kez böyle bir deneyim yaşamalarından hem de anne baba sevgisinden istemeden çocuklarına sınırları öğretmek de ve disiplinize etmekte zorluk çekmektedirler. Buna aile büyüklerinin de çocuğun her istediğini yapması da eklenince çocuk o evin kralı gibi hissetmeye başlarlar' dedi.


Alparslan, 'Tek çocuklu ailede çocuk bir nevi anne-babayı köleleştirir. Çocuğun her istediğini o mutlu olsun diye anında yaparlar' hatırlatmasında bulunarak,  'Anne babaların birde biz bunları görmedik bari çocuğumuz rahat yaşasın diye çocuğu hediye ve paraya boğarlar. Buraya kadar problem yok çünkü burada anne-baba da çocukta memnundur.
Çocuk büyüdükçe toplum içine girmeye başladıkça durumun farklı olduğunu anlar. Okula başlayınca gerçekle yüzleşir. Aslında bir kral olmadığını okulda anlamıştır ve hayal kırıklıkları yaşamaya başlar. Öteki arkadaşlarıyla anlaşmazlığa düşer. Diğer arkadaşlarda çocuğun aşırı ilgi istemesinden ve her istediğini yaptırmaya çalışmasından hoşlanmaz ve onu aralarına almayarak dışlarlar' şeklinde konuştu.


 
Alparslan, 'Dışlanan çocukta depresyon başlar ve bu durum derslerini yavaş yavaş etkilemeye başlar. Böylece çocuk asosyal bir insan olma yolunda ilk adımları atılmıştır.  Bir anne-babanın iyi niyetli başlayan davranış modeli çocuğun ileriki yaşamında kötü etkiler bırakabilir. Bu nedenle yeni anne baba olanlar muhakkak bir danışmanlık almalıdırlar. Yoksa çocuklarına nasıl davranacakları konusunda hata yapabilir ve çocuğa kalıcı zararlar verebilirler' dedi.


(Haber 7)

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • serap portakal 13 yıl önce Şikayet Et
    yapmayın. bakabileceğinizden fazla çocuk yapıpta onlarıda sefil etmeyin.eğer anne baba bilinçli davranırsa tek çocuğunuda gayet güzel yetiştirebilir.ben çok çocuk deyil bakabileceğimiz kadar çocuk doğurulsun istiyorum.
    Cevapla
  • mustafa aşığı 13 yıl önce Şikayet Et
    müslümanlık. boşuna dinimizde çok çok çocuk yapın denilmiyor...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
15 Ekim 2021 gazete manşetleri
Cem Özdemir ve Sevim Dağdelen'den hadsiz Kavala mesajı: Türk Büyükelçi sınırdışı edilmeli