Anne baba kavgası çocuğu nasıl etkiler?

Anne karnında bile evdeki gerilimi hisseden bebeklerin evde yaşanan aile içi kavgalardan nasıl etkileceğini biliyor musunuz?

Anne baba kavgası çocuğu nasıl etkiler?
Anne baba kavgası çocuğu nasıl etkiler?
GİRİŞ 04.02.2008 11:38 GÜNCELLEME 04.02.2008 11:38

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi, Uzman Çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan, Anne baba arasındaki kavgalar çocukların kendine güvenini azalttığını söyledi.

"Aile çocuk için gelecek hayatını şekillendiren en önemli kurumdur. Bütün dünyada da çocuklar için ilk gördükleri-gözlerini açtıkları sosyal ortam ailedir." diyen Dr. Alpaslan, Anne karnından itibaren annenin yaşadığı kaygıyı hissedebilen bebeğin ev içindeki gerilimi ve kendi için en önemli varlık olan annenin sıkıntılarını da hissettiğini hatırlattı.


Dr. Serdar Alparslan,  bu durumun çocukların gelecekteki hayatını da etkileyeceğini hatırlatarak, "Çocuk için gelecekteki kendini güveni verecek olan şey ev içindeki güvendir" dedi.


Alpaslan, haber7'ye yaptığı açıklamada, "Çocuk geleceğinden emin olmak ister. Aç açıkta kalmayacağını anne babasının devamlı onunla ilgilenip bakacağına emin olmak kendine güveni arttırır. Fakat devamlı kavga eden anne babanın ayrılma riski çocukta bana kim bakacak diye kaygı yaratabilir. Bu da gitgide kendine olan güveni azaltır. Devamlı kaygı içindeki çocukta çökkünlük görülür. Bu yüzden anne baba kendi arasındaki problemleri çocuk önünde ya da onun  üzerinden çözmeye kalkışmamalıdır. Çocuk burada kendinin anne babanın arasını bozduğunu ya da anne babanın kendini sevmediğini düşünebilir. Bu durumlarda çocuğun şu andaki ve gelecekteki ruhsal sağlığı için anne babanın muhakkak aile terapisi alması gerekir. Yoksa kendi ilişkileri bozulduğu gibi çocuğunda ruhsal sağlığını bozacaklardır" şeklinde konuştu.


(Haber 7)

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Türkiye'ye ambargolar uygulanıyor' dedi ve hedefi açıkladı: 10 milyar dolar...
Bakan Özer müjdeyi duyurdu: Bursa'da liseler Kovid-19 antijen test kiti üretti