Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında çatışma

Ermeni güçlerin sivil yerleşim birimlerini top atışına tutması sonucu bir Azerbaycanlı hayatını kaybetti

Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında çatışma
Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında çatışma
GİRİŞ 02.04.2016 13:16 GÜNCELLEME 02.04.2016 13:41
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun Azerbaycan mevzilerine 82 ve 120 milimetrelik havan topları, top ve büyük çaplı silahlarla ateş açtığı bildirildi. Terter ilinin Karağacı köyünde bir eve Ermeni güçlerinin attığı top mermisi isabet etti. Evde bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin yaralandığı bildirildi.

AZERBAYCAN KARŞILIK VERDİ

Ermenistan ordusunun askeri mevzilerin yanı sıra cephe hattına yakın bölgelerdeki yerleşim birimlerini de ateşe tuttuğu, Azerbaycan ordusunun da ateşle karşılık verdiği belirtildi.

Cephe hattında Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı, olaylarla ilgili kamuoyunun bilgilendirileceği kaydedildi.

3 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle sabah saatlerinden itibaren çatışmaların yaşandığı bölgede 3 Ermeni askerin öldürüldüğü bildirildi.

PUTİN'DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ermenistan ve Azerbaycan’a itidal çağrısında bulunup, her iki taraftan da ‘bir an önce’ ateşkese gitmelerinin istedi. Putin’in mesajını ileten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus liderin şiddet olaylarının yenilenmesi nedeniyle ‘derin bir kaygı’ duyduğunu da aktardı.

Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında onyıllardır tartışma konusu. Karabağ'ın 1991'de bağımsızlığını ilan etmesi ardından bölgede üç yıllık bir savaş yaşanmıştı. Rusya'nın arabuluculuğunda Ermenistan ve Azerbaycan arasında 1994'te ateşkes anlaşmasına varıldı ancak bölgede gerilim dönem dönem yeniden tırmanıyor.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Interfax'a yaptığı açıklamada, Karabağ'daki gerilimi ‘yakından' izlediklerini söyledi.

YORUMLAR 58
 • ertuğrul 7 yıl önce Şikayet Et
  Putin seni kim ipler sizin devriniz bitti ne abd ne çin nede avrupa ,şimdi devir Müslümanların devri çekilen kenarıda meydanlar yiğitlerle dolsun
  Cevapla
 • Bu adam 7 yıl önce Şikayet Et
  Azerbaycan'a verdiğimiz anti-tank füzeleri boşa gitmemiş demek ki. Gerekirse biz de gelir gardaşlarımızla birlikte savaşarız.
  Cevapla
 • Mizah 7 yıl önce Şikayet Et
  İçerideki Ermenilerin yetmediğini anladılar , dışarıdaki Ermenileri devreye sokuyorlar. Sonuç onlar için yine hüsran.
  Cevapla
 • Yalcin 7 yıl önce Şikayet Et
  Kışkırtan Putin, suriyede yapamadığını yapmaya çalışıyor. ALLAH kardeşlerimize yardım eder işallah.
  Cevapla
 • mmed 7 yıl önce Şikayet Et
  başlamışken alın toprakları geriye, rus itleri suriye ve ukrayna ile meşgulken alın ermenilerden toprakları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm dünyayla eş zamanlı açıklandı! Türkiye damgasını vurdu
Seyircinin 'ittifak' sorusuna çok sinirlendi! Portakal'dan çirkin cevap...