Gürcistan AB'den vize sözünü tutmasını istiyor

Gürcistan Başbakanı Kvirikashvili, vizelerin kaldırılması hakkında, "Bu vatandaşlarımızın istediği Avrupa entegrasyonu açısında acil fayda ve teşviklerden birini oluşturuyor" dedi.

Gürcistan AB'den vize sözünü tutmasını istiyor
Gürcistan AB'den vize sözünü tutmasını istiyor
GİRİŞ 03.12.2016 13:48 GÜNCELLEME 03.12.2016 13:48

AB-Gürcistan Ortaklık Konseyi Toplantısı Brüksel'de gerçekleştirildi. Toplantısı sonrası konuşan Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili, yapılan seçimlerin ardından yeniden göreve geldikten sonra ilk resmi ziyaretini Brüksel'e yapmasının, ülkesinin Batıya yöneliminin güçlü bir işareti olduğunu söyledi.

Toplantıda, vize serbestisinin yanı sıra ekonomik entegrasyon ile güvenlik meselelerini de görüştüklerini kaydeden Kvirikashvili, "Kendi adıma, Gürcistan'ın AB açısında mutemet güvenlik ortağı olmayı sürdürdüğünü yinelemek isterim. Gürcistan olarak, AB'nin kriz yönetimi operasyonlarına katılmaya devam edeceğiz ve ortak güvenlik sımaları karşısında işbirliğimizi daha da arttırmaya hazırız" dedi.

AVRUPA ENTEGRASYONU

Söz verildiği üzere vizelerin kaldırılmasını isteyen Kvirikashvili, "Bu, vatandaşlarımızın istediği Avrupa entegrasyonu açısında acil fayda ve teşviklerden birini oluşturuyor. AB Yüksek Temsilcisi ve Brüksel'deki dostlarımızın bu konuyu sonuçlandırmak ve karar sürecini hızlandırmak için gösterdiği çabaların farkındayız. Bu kararın en yakın gelecekte verileceği konusunda iyimseriz" dedi.

KONU AVRUPA PARLAMENTOSUNDA

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini ise vizelerin kaldırılmasının sadece Gürcistan vatandaşları için değil, aynı zamanda AB için de önemli olduğunu belirterek, "Bunu olumsuz yönde etkileyebilecek bir şey yoktur. Bunda eminim. Ancak bir tarih veremem. Çünkü konu, şimdi AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosunun (AP) elinde" ifadesini kullandı.

UKRAYNA’DA KAPIDA BEKLİYOR

Gürcistan'ın yanı sıra Ukrayna da vize serbestisi için tüm şartları yerine getirmişti. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko da 24 Kasım'da Brüksel'e yaptığı ziyarette, vize serbestisi için 144 kriterin tamamını yerine getirdiklerini ancak AB'nin halen vizeleri kaldırmadığını belirterek, Brüksel'i üzerine düşeni yapmaya çağırmıştı.

ALMANYA VE FRANSA’DAN VETO

Ancak AB ülkeleri, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşları için henüz vize serbestisine onay vermiş değil. Bu ülkelerin vatandaşlarının vizeden muaf tutulmasından önce, gerekli durumlarda vize serbestisinin askıya alınmasını öngören düzenlemenin hayata geçirilmesinin istendiği belirtiliyor. Ancak aslında Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya'nın vize serbestisine karşı çıktığı için adım atılamadığı kaydediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD istihbaratı itiraf etti: İlk kez Rusya'nın yanında yer aldılar
Katar tezkeresi TBMM'de kabul edildi