Dev tatbikat başladı! Türkiye de katılıyor

ABD ordusu liderliğinde gerçekleşecek Noble Partner tatbikatı dün Gürcistan'da başladı. Tatbikata Türkiye de katılıyor.

Dev tatbikat başladı! Türkiye de katılıyor
Dev tatbikat başladı! Türkiye de katılıyor
GİRİŞ 31.07.2017 11:30 GÜNCELLEME 31.07.2017 11:34
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

ABD ordusu liderliğinde gerçekleşecek Noble Partner tatbikatı dün Gürcistan'da başladı. Tatbikata Türkiye de katılıyor.

Tatbikatın açılış töreni Tiflis'in yaklaşık 20 kilometre dışında bulunan Vaziani Askeri havaalanında yapıldı. Noble Partner 2017 çok uluslu tatbikatları Gürcistan'da 3. kez yapılıyor. Tatbikat, NATO üyesi ve ortak ülkeler arasındaki istikrar, savunma ve saldırı operasyonlarındaki becerileri geliştirme ve Nato Muharebe Gücü'nün (NRF) eğitim kapasitesinin artırılması, NRF üyesi ülkeler arasındaki iş birliğinin artırılmasını amaçlıyor. Gürcistan Savunma Gücü 1. Başkan Yardımcısı Albay Nikoloz Janjgava, tatbikatın amaç ve misyonunun Gürcistan ve ortak askeri birliklerin NATO (Kuzey Atlantik Paktı) ve ABD askeri birlikleriyle çalışabilirliğini artırmak olduğunu söyledi.

Bu yıl tatbikat 5 NATO üyesi ve 3 ortak ülkeyle gerçekleştiriliyor. Tatbikata Gürcistan, ABD, İngiltere, Almanya, Türkiye, Slovenya, Ermenistan ve Ukrayna katılıyor. Tatbikatta en az 2 bin 800 askeri hizmetli bulunuyor. Alman yapımı zırhlı savaş aracı Boxer ilk kez tatbikata katılacak ve ABD'nin Abrams Ana Savaş Tankları, Bradley Savaş Tankları, Strayker Zırhlı Savaş Uçakları ve C-130 Hercules uçakları da tatbikatta yer alacak.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • rayko 5 yıl önce Şikayet Et
  komedi komedi ko me diii :)) yaav Allah aşkına benim beynim aklım kapasitem almıyor bunu anlayan biri varsa lütfen yazsın daha bir hafta önce ermenistan rusya ilen savaş halinde ikisinden birisi saldırıya uğrarsa tek ordu gibi hareket etme anlaşması imzalamadımı yav bizim orada ne işimiz var ermenistanın orada ne işi var nato sen ne ayaksın bizim bu saçma birlikte hala ne işimiz var pesss
  Cevapla
 • Ali Kibar 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu nasil is Boyle ermeni RUS yayla tam askeri anlasmasi var AYNI zaman da nato ile harekata katiliyor TAM BIR FIRILDAK !!
  Cevapla
 • ilyas 5 yıl önce Şikayet Et
  Ne işimiz var Abd nin olduğu yerde. Darbeciler
  Cevapla
 • VatanSanaCanımFeda 5 yıl önce Şikayet Et
  biz Ermenilerle aynı tatbikata mı katılıyoruz ? hadi bizi itham ediyorlar sallamazsın olur biter de, Azerbaycan Türklerine yaptıkları ortada ilken ayıp be!!!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li belediyeden LGBT'ye destek: AK Parti grubunun oylarıyla reddedildi
Katar tezkeresi TBMM'de kabul edildi