Azerbaycan: Türkiye'den resmen toprak istiyorlar!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın ordusunu işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkarması ve Türkiye'ye karşı asılsız iddalarına son vermesi gerektiğini söyledi.

Azerbaycan: Türkiye'den resmen toprak istiyorlar!
Azerbaycan: Türkiye'den resmen toprak istiyorlar!
GİRİŞ 18.12.2017 21:47 GÜNCELLEME 18.12.2017 21:48
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Hikmet Hacıyev, sürdürülebilir barış ve güvenliğin temini için Ermenistan'ın, ordusunu işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından çıkarması ve Türkiye'ye karşı asılsız iddalarına son vermesi gerektiğini söyledi.

Hacıyev, Ermenistan Dışişleri Bakanlığının, Türkiye ile Ermenistan arasında 10 Ekim 2009'da Zürih’te imzalanan protokollerin onaylanma sürecindeki gecikmenin sorumluluğunun Türkiye’ye ait olduğu yönündeki açıklamalarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

"ERMENİSTAN BU GERÇEĞİ NE KADAR ÇABUK ANLARSA O KADAR İYİ OLUR"

Hacıyev, bölgede sürdürülebilir barış ve güvenliğin temini için "Ermenistan, ordusunu işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından çıkarmalı ve Türkiye'ye karşı asılsız iddalarına son vermelidir. Ermenistan'ın komşularıyla sivil ilişkiler kurması gerekir. Erivan yönetimi bu gerçeği ne kadar çabuk anlarsa, Ermeni halkı da komşularla ilişkilerin iyileşmesinden ve ülkenin bölgesel iş birliklerine katılmasından o kadar çabuk faydalanabilir." dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından 16 Aralık'ta yapılan açıklamada, Türkiye ve Azerbaycan aleyhine asılsız iddialarda bulunulduğunu hatırlatan Hacıyev, açıklamanın, Erivan yönetiminin "komşu ülkelerle sivil ilişki kurma gücünde olmadığını ve gerici bir düşünce yapısına sahip olduğunu ortaya koyduğunu" belirtti.

"ERMENİSTAN ANAYASASINDA TÜRKİYE'YE KARŞI AÇIKÇA TOPRAK İDDİALARINDA BULUNULUYOR"

Ermenistan'ın, bağımsızlığını elde ettikten sonra komşu devletlerle iyi ilişki kurmak yerine "Büyük Ermenistan" kurma hayaliyle komşu devletlere karşı toprak iddiaları ileri sürdüğünü, savaş başlatarak Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal ettiğini anımsatan Hacıyev, "Ermenistan anayasasında Türkiye'ye karşı açıkça toprak iddialarında bulunuluyor. Ayrıca Ermenistan'ın komşu İran ve Gürcistan'a karşı da benzer iddiaları var." diye konuştu.

"ERİVAN YÖNETİMİ ERMENİ HALKINI KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR"

Hacıyev, Ermenistan'ın saldırgan politikası nedeniyle bölgede dışlanmış durumda olduğunu vurgulayarak, "Ermenistan sosyoekonomik ve demografik krizle karşı karşıya. Durum böyle iken Erivan yönetimi, Azerbaycan ve Türkiye'yi düşman olarak göstererek Ermeni halkını kandırmaya ve iktidarını sürdürmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

"ERMENİSTAN TÜRKİYE'NİN 1915 KONUSUNDAKİ ÖNERİSİNİ NEDEN KABUL ETMİYOR?"

Ermenistan Dışişleri Bakanlığının 1915'te yaşanan olaylarla ilgili iddiaları yeniden gündeme getirdiğini söyleyen Hacıyev, şöyle konuştu:

"İddialar sahte tarihçilik ve bu sahte tarihçiliğin siyasi amaçlarla kullanılmasının açık örneğidir. Ermenistan, Türkiye'nin arşivleri açma ve iki ülkenin tarihçilerinin konuyu objektif araştırma önerisini kabul etmiyor. Batı ülkelerinde rahat hayat süren bazı Ermeni diasporası da Ermenistan'ın komşu ülkelerle ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamak yerine ülkeyi komşularla düşman olmaya sevk ediyor. Sözde soykırım iddialarından bahseden Ermenistan, Ermenilerin 1. Dünya Savaşı'nda Anadolu'da yaptığı vahşetten, Bakü'de 1918'de yaptıkları katliamlardan hiç bahsetmiyor. 100 yıl önceki tarihi çarpıtan Ermeniler, bugün iktidarda olan kişilerin de doğrudan katılımıyla 1992'de yaptıkları Hocalı katliamının sorumluluğundan kaçmaya çalışıyor."

"TERÖRİSTLER ERMENİSTAN'DA MİLLİ KAHRAMAN OLARAK KABUL EDİLDİ"

ASALA terör örgütünün Türk diplomatlara karşı düzenlediği terör saldırılarından bahseden Hacıyev, o teröristlerin Ermenistan'da milli kahraman olarak kabul edildiğine işaret etti.

Türkiye-Ermenistan sınırlarının kapalı olması konusuna da değinen Hacıyev, şunları kaydetti:

"Türkiye-Ermenistan sınırlarının kapalı olmasının sorumlusu Ermenistan'dır. Kardeş Türkiye, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı saldırısı üzerine uluslararası hukuk kuralları ve BM tüzüğünü esas alarak Ermenistan'la sınırlarını kapatmıştır. Azerbaycan halkı, kardeş Türkiye'nin bu adaletli tutumuna büyük değer veriyor. Ermenistan, Türkiye'ye karşı toprak ve sözde soykırım iddialarında bulunuyor."

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından 16 Aralık'ta yapılan açıklamada, Türkiye'yi Zürih protokollerinin onaylanma sürecindeki gecikmenin sorumlusu olarak gösterilmiş, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddiaları yeniden gündeme getirilmişti.

YORUMLAR 55
 • bender bey 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah türkü korusun zalimlere lanet etsin.
  Cevapla
 • oraloğlu 4 yıl önce Şikayet Et
  nasihat: HAK tan / doğrudan ayrılmayınız. yoksa helak olursunuz. öldükten sonra o politika sizin helak olmanıza sebep olabilir.
  Cevapla
 • sereflikochisar*06* 4 yıl önce Şikayet Et
  kim ne dedi? fisiltimi duydunuz?
  Cevapla
 • Ziya 4 yıl önce Şikayet Et
  Bizi hep güneyde oyaladılar asıl saldırı kuzeyden gelecek...Rusya onayı olmadan bunlar sesini bile çıkaramaz...büyük İsrail oyun asıl mesele "Büyük Ermeniya"... buna da S400 ekle her şey meydanda... Suriye de 4 milyon ermeni nerede
  Cevapla
 • radar 4 yıl önce Şikayet Et
  osmanlı topraklarını geri alalım dedelerimiz milyonlarca kilometrekare toprakrakları neden işgal altında
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'nun metro hattı algısını Bakan Nebati çürüttü: Geçen hafta imzalandık
İBB'nin Sultanahmet'teki hipodrom projesinin bazı detayları belli oldu