Diyanet: Nazar boncuğu takmak caiz değil

"Diyanet, yaygın olarak kullanılan nazar boncuğu konusuna açıklık getirdi. "Nazar boncuğundan medet ummak caiz değil" diyen Diyanet, Felak ve Nas Sureleri'ni önerdi.

Diyanet: Nazar boncuğu takmak caiz değil
Diyanet: Nazar boncuğu takmak caiz değil
GİRİŞ 29.10.2013 09:30 GÜNCELLEME 29.10.2013 09:46
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, İslam inancında, nihai etkiyi Allah'tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışların yasaklandığını, bu kapsamda nazar boncuğu ve benzeri şeyleri medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılmasının caiz olmadığını bildirdi. Kurul, nazar boncuğu takmak yerine Felak ve Nas Suresi okunmasını tavsiye etti.

Bir vatandaşın "Göz değmesine karşı nazar boncuğu takmak caiz midir?" sorusunu değerlendiren Yüksek Kurul, tüm tedavi ve korunma yöntem ve sebeplerine başvurduktan sonra sonucun yüce Allah'tan beklemenin İslam inancının gereği olduğunu açıkladı.

İslam inancında, nihai etkiyi Allah'tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklandığına dikkat çeken Din İşleri Yüksek Kurulu şu ifadelere yer verdi: "Nazar boncuğu ve benzeri şeylerin, bunlardan medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılması caiz değildir. Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Rasulüllah (s.a.s.), 'Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin' (Ahmet b. Hanbel, Müsned, IV, 154) buyurmuştur. Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah'a ortak koşmuş olacağını ifade edilmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 156).

Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamber'in (s.a.s.) öğrettiği duaları yapmak gerekir. Bu çerçevede Felak ve Nas sureleri yanında Hz. Peygamber'in (s.a.s.) torunlarına yaptığı şu dua da okunmalıdır: "Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah'ın eksiksiz kelimelerine sığınırım."

YORUMLAR 18
 • mantıklı 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru olmadığı belli çünkü peygamberimiz beddua etmez . Ilk başta kim nazarlik takarsa allah işini rast getirmesin demişmis yazıyor . Böyle bir şey olabilir mi allah aşkına rahmet peygamberi beddua edecek . Mantıklı olun biraz . Beyin Bedava herseye inanmayın
  Cevapla
 • isimsiz 5 yıl önce Şikayet Et
  Örtüye inanmayan'a delil olarak Nur 31'i okusun hadi bunuda inkar etsinler
  Cevapla
 • hasangulten 6 yıl önce Şikayet Et
  ÖRTÜNME ADABI. Halit Bin Velid in dediği gibi ,örtünme ALLAH ın emridir, ama bu adabıyla yapılmalı diyorum. bazılarına rastlıyorum, baş örtülü ama ,ayakta açık bir ayakkabı, parmakların aşırı ojeli, vucut hatlarını belli eden dar bir pantolon giyilmiş, üstelik bazı başörtülü kızların ağzında sakız. işte böyle olmaz,yapıldımı adabıyla yapılmalı, parmakları göstermeyen bir ayakkabı giyilmeli, vucut hatlarını belli etmeyen bol kıyafet tercih edilmeli, herkesin içinde sakız neyin çiğnenip ,kahkaha ile gülünmemeli. takılan başörtüsünün hakkı verilmeli.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 6 yıl önce Şikayet Et
  Örtünmek ALLAH,ın emridir......... ...Ve ayetlerde açıkca anlatılmıştır?..Hz peygamberimiz nasıl örtüneceğinide kendi hanımı ve kızındada örnek olarak göstermiştir?..başörtüsü konusunda hala aksi yorum yapanlar inkar edenler tek kelime ile KAFİR,dir.
  Cevapla
 • hasangulten 6 yıl önce Şikayet Et
  DİYANET E SORUYORUM. Vergi vermeyen,doğmamış çocuğun hakkını yer sözüne göre... mahalle ve sokaklarda ,birçok bakkal türünde dükkan müşterilere FİŞ VERMİYOR,fiş vermeden satış yapıyor,yani vergi kaçırmaya bakıyor,hatta müşterisine göre fiat söyleyen bakkallar bile var. peki vergi kaçıran ,fiş vermeyen bu gibi yerlerden alışveriş yapmakcaiz midir, fiş vermeyip,vergi kaçırdıklarına göre bu gibi yerlerden alışveriş yapan kişide ,buna ortak olduğu için suçlu sayılmaz,haram yemiş olmaz mı. camilerde bununla ilgili fetva verilmesi de lazım gelmiyor mu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 30 Eylül koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Aliyev 'tek bir şartımız var' deyip resti çekti: Artık bu topraklardan bizi kimse çıkartamaz