Diyanet'ten fetvalar: Süs köpeği beslemek caiz mi?

Diyanet, 2015 takviminde, erkeklerin küpe takmasından, köpek beslemeye kadar güncel sorunlarla ilgili fetvalara yer verdi.

Diyanet'ten fetvalar: Süs köpeği beslemek caiz mi?
Diyanet'ten fetvalar: Süs köpeği beslemek caiz mi?
GİRİŞ 04.01.2015 14:04 GÜNCELLEME 04.01.2015 14:04
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tirajı 3 milyonu aşan Diyanet Takvimi’nde güncel dini tartışmalara açıklık getirildi.

Diyanet, erkeklerin küpe takmasından, bireysel emeklilik, yarışma ödülleri, kısırlaştırma, internetten program indirme gibi birçok konuda kararlarını bildirdi.

- ERKEKLERİN KÜPE TAKMASINA ONAY YOK:

 Müslüman erkeklerin kadınlara has süs eşyalarını kullanmaktan uzak durmaları gerekir. Zira Peygamberimiz ‘kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun’ buyurmuştur. Bu ve benzeri uyarılar sebebiyle İslam alimleri ereklerin kadınlara özgü takıları takmalarını tahrimen  (harama yakın) mekruh sayılmışlardır.

- BES’E ŞARTLI ONAY:

Kar payı esasına dayalı olarak çalışan birikimli hayat sigortası ile bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi yatırılan primlerin dinen helal olan alanlarda değerlendirilmesi durumunda caizdir. Aksi takdirde caiz değildir.

- ZİYNET ASİL İHTİYAÇ:

Altın ve gümüş dışındaki şeylerden mamul ziynet eşyası zekata tabi değildir. Şafii, Maliki ve Hanbeli bilginlerine göre ise kadının normal olarak takıp kullandığı ziynet eşyası asil ihtiyacı sayıldığından bunlardan zekat verilmez.

- KÜRTAJIN TAZMİNATI VAR :

Ana rahmindeki ceninin annenin hayatını doğrudan etkileyecek bir tıbbi zaruret olmadan aldırılması veya kasıt olarak düşürülmesi ya da müessir bir fiil, tehdit veya korkutma ile düşmesi durumunda gurre adı verilen tazminat ödenir.

- İZİNSİZ PROGRAM İNDİRMEK CAİZ DEĞİL:

Başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş tutum ve davranış kul hakkı gerektirir. Birer emek mahsulü olarak internet ortamında aktarılmış olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb ürünleri ilgililerin izni olmada elde edip kullanmak caiz değildir.

- SÜS KÖPEĞİ BESLEMEK  UYGUN DEĞİL:

Başka hayvan sürüleri olmak üzere evlerin, ekinleri, eşyaların korunması, görme engelliler için kılavuzluğundan yararlanılması, sivil savunma ve polisiye amaçlarla koku alma yahut sezgilerinden istifade edilmesi gibi maksat ve amaç olmaksızın sırf süs için evde köpek beslenmesi uygun değildir. Nitemim Hz. Peygamber (Melekler içinde köpek ve resimler bulunan eve girmezler” demiştir.

- KISIRLAŞTIRMA CAİZ DEĞİL:

Çocuk doğurma, çocuk sayısının sınırlandırılması, iki gebelik arasındaki sürenin ayarlanması, kısırlığın tedavi ettirilmesi gibi konularda karı kocanın ortak isteğine göre meşru çarelere başvurulması caiz olmakla birlikte, devamlı kısırlığa yol açan ilaç ve aletlerin kullanılması yani kadın veya erkeğin devamlı kısırlaştırılması, sıhhi bakımdan kesin bir zorunluluk olmadığı müddetçe caiz değildir.

- EMLAKÇI KOMİSYONU HELAL:

Dinen helal olan bir malın veya hizmetin alım satımında aracı olan kişinin yaptığı hizmetin karşılığında alıcı veya satıcıdan yahut her ikisinden tespit edilen oranda ücret alması caizdir. Ücretin önceden belirlenmemiş olması halinde ise mevcut uygulama ve örfe göre hareket edilir. Bu itibarla emlakçının alacağı komisyon ücreti helaldir.

KAYNAK: NEVİN BİLGİN - STAR
YORUMLAR 9
 • MUHSİN afşar 2 yıl önce Şikayet Et
  Bütün canlılar kendilerine has doğal yaşam ortamlarında yaşamaya hakları vardır.
  Cevapla
 • ceren 3 yıl önce Şikayet Et
  Varsın günah olsun kimin umrunda ? Bombalar patlayıp insanlar duraklarda ölürken küçük çocuklar tacizlere maruz kalırken hergun bir kişi birini katdelerken tek konu hayvan beslemek mi? Bunca günahtan sonra gerçekten hayvan besledik diye mi yargılanıcaz bırakın allah aşkına
  Cevapla
 • Ahmet guney 1 yıl önce Şikayet Et
  Varsin günah olsun dersen olmaz kime rest çektiğine dikkat bunuda senin için söylüyoruz tıpkı onunda zararı olduğu için men ettikleri gibi
  Cevapla
 • Aslı 4 yıl önce Şikayet Et
  Ben 3 yıl baktım halen bakıyor um onun yokluğuna nasıl alisirim
  Cevapla
 • Seher 4 yıl önce Şikayet Et
  Evimizde ust katta kucuk boş bi odamız var ama merdivende kapi var arada bi assagiya indiriyoruz bu sekilde kopek beslemek gunahmi
  Cevapla
 • ??????? 5 yıl önce Şikayet Et
  Nihat Hatipoğlu program oyun vb. için abartmadan indirebilirsiniz dedi canlı yayında. Bu kadar göreceli bir şey mi program ve oyun indirmek ? Ya haram deyin ya da indirebilirsiniz deyin. Tabi yasalara karşı gelmemek içinde böyle diyor olabilir diyanet işleri. Mp3 indirin derse devletin kurallarına karşı gelmiş olur.Tüm şarkıcılar ayaklanır :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyayı şoke eden kareler! Mezarların hepsi yeni kazılmış...
CHP'den Muharrem İnce'yi kızdıracak yeni açıklama! Karpuz benzetmesi