Diyanet'ten tuvalet kağıdı, kına ve jöle cevabı

Yurttaşların "dini" sorularını yanıtlayan Diyanet, tuvalet kâğıtlarının temizlik amacıyla kullanılmalarında bir sakınca olmadığını açıkladı.

Diyanet'ten tuvalet kağıdı, kına ve jöle cevabı
Diyanet'ten tuvalet kağıdı, kına ve jöle cevabı
GİRİŞ 09.03.2015 12:47 GÜNCELLEME 09.03.2015 13:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dini Soruları Cevaplandırma Platformu vatandaşların merak ettikleri konulara yanıt vermeye devam ediyor.

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı son olarak “tuvalet kağıdı, hemoroid ve saç boyası” ile ilgili sorulara yanıt verdi.

'JÖLE BOZMAZ'

Tuvalet kağıdı ile temizlenmenin bir sakıncasının olup olmadığını soran vatandaşa yanıt veren Diyanet, “Dinimizde namazın sahih olma şartlarından biri de, insan vücudunun, elbisesinin ve namaz kılacağı yerin dinen pis sayılan şeylerden temiz olmasıdır. Aslolan bu temizliğin su ile yapılmasıdır” dedi.

Diyanet’ten “Saç boyası, abdest ve gusle engel midir?” sorusuna da cevap geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, Dini Soruları Cevaplandırma Platformu, “İçeriğinde kan gibi dinen temiz olmayan şeyler bulunmadığı sürece, el veya başa sürülen kına, boya gibi maddelerin katı atıkları iyice yıkanıp, sürüldüğü yerlerden temiz ve saf bir su akması durumunda, bunların deri ve saçlarda bıraktığı renk suyun deriye nüfuzuna engel olmaz. Dolayısıyla deri üzerinde tabaka oluşturmayan, kına, saç boyası ve jöle gibi maddeler abdest ve gusle mani değildir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 2
  • erendb 5 yıl önce Şikayet Et
    mersoyu haketmek için çok çalışıyorlar,kutlarız.
    Cevapla
  • kerim genc 5 yıl önce Şikayet Et
    cıkan haberın yalan oldugunu bıle bıle hala nasıl ustune gıdıyosunuz merak edıyorum nasıl ınsanlarsınız sız!!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 19 Eylül koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Tur teknesi böyle alabora oldu! Küçük kızın hayata tutunma çabası