Hapşırana 'Allah rahmet etsin' diyelim

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz'dan hapşırana “Çok yaşa” yerine “Allah rahmet etsin” denilmesini önerdi.

Hapşırana 'Allah rahmet etsin' diyelim
Hapşırana 'Allah rahmet etsin' diyelim
GİRİŞ 16.04.2012 13:16 GÜNCELLEME 16.04.2012 13:16
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz, Diyanet Aylık Dergisi'nde “Kardeşlik: Üzüntü ve Sevinci Paylaşmaktır” başlıklı bir makale yazdı.

Akşam gazetesinin haberine göre, Kamil Yılmaz yazısında aksıran bir kişiye “Allah rahmet etsin” denilmesini istedi.

Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Aksırmak bazen sıhhatli olmanın alameti, bazen de hastalığın habercisi. Allah'ın verdiği bütün nimetler gibi sıhhat alameti olan aksırma için de şükredilmesi gerekir. Aksırma sırasında insana canı adeta iade edilir. İnsanın aksıran bir mümine 'Allah sana rahmet etsin' demesi aslında bir ilgi ifadesidir. Yalnızlaşan günümüz insanı aslında bugün, bu ilgiye eskisinden daha çok ihtiyaç duymaktadır.”

AKŞAM

YORUMLAR 7
 • serdar serdarlı 9 yıl önce Şikayet Et
  Şöyle demek daha makbuldür. hapşuran veya geğiren kişi eğer 'ELHAMDÜLİLLAH ALA KÜLLİ MİNEL HAL' derse 70 dertten kurtulur.
  Cevapla
 • Ahmet Özbir 9 yıl önce Şikayet Et
  DİYANET YİNE KAFANA GÖRE SIKIYORSUN !... Dün HABER7.COM'dan YORUMLA'dık, Sevgili Peygamberimizin DOĞUM GÜNÜ mü'minlerin bayramıdır ve o gün Rebiülevvel ayının 12'sidir kitaplarda böyle yazdığını dile getirdik, peki Diyanet ne yapmaya kalktı, MEVLİD KANDİLİ'ne alternatif sunmaya, yani bid'atin liderliğine soyundu, Eshab-ı kiramdan, Tabiinden ve Tebe-i tabiiden gelenler ve daha sonraki Müctehid İmamlarımız, Mezhep İmamlarımız, Halefe-i müslimin, Şeyhülislam olan büyük Ehl-i Sünnet alimlerimiz hiç bir zaman MEVLİD KANDİLİ'ni Rebiülevvel ayının dışında kutlamamışken Diyanet ben kutlarım, ONLAR BİLMEZ BEN BİLİRİM demek istedi ve Büyük Hesap Günü'ne hazırlanmayı da bilmeli! Şimdi de Bşk.Yrd. ne diyor "Allah rahmet eylesin!" deyin, ya kardeşim Sevgili Peygamberimiz aksıran "Elhamdülillah desin, yanındaki duyan da "Yerhamukellah" desin!" Peygamberimizin buyruğunu niye söylemezsin de KENDİ BUYRUĞUNU(!) dile getirirsin be adam!..
  Cevapla
 • mehmet şirin 9 yıl önce Şikayet Et
  Elhamdulillah. Aksıran kimsenin; "Elhamdulillah" "Allah'a hamd olsun" demesi, o'nu işiten kimsenin de: "Yerhamukellah" "Allah sana merhamet etsin" demesi gerekir. Aksıran kişi, yanında "Yerhamukellah" denildiğini duyunca: "Yehdina ve yehdikumullah " Allah bize ve size hidayet versin" demelidir.
  Cevapla
 • mustafa mersin 9 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar iyi misiniz siz?. Burada eğer hapşıran kişi Elhamdulillah demez ise sen o kişiye yarhemükellah diyemezsin böyle birşey yok. Çıkmış arkadaşın biri Peygamber Efendimize uyalım diyor. Tabii ki uyalım. Ama Elhamdulillah dyene yarhemükelllah diyelim. Diyanetin önerisi çok iyi aslında biri hapşırdığında çok yaşa diyeceğimize Allah rahmet eylesin desek o da Elhamdulillah dese yarhemükellah ve sonrasında o kişi yehdina ve yehdikümullah diye devam eder. Ama Elhamdulillah demezse çok yaşa dileyeceğimize rahmet dilemiş oluruz. Herşeye saldırmak için pusuya yatmış gibi görünüyorsunuz yapmayın bu hareketleri artık kimse hoş bakmıyor...
  Cevapla
 • Ahmet Özbir 9 yıl önce Şikayet Et
  . "Bir toplantıda, bir kimse aksırıp Elhamdülillah dese, oradaki biri, Yerhamükellah demezse, hepsi günah işlemiş olur. Biri derse diğerlerinin de söylemesi gerekmez. Söyleseler de zararı olmaz, iyi olur. Hadis-i şerifte, (Selamı ve teşmiti yayın!) buyuruldu. (İbni Asakir)[Teşmit; aksırıp da, "Elhamdülillah" diyene, "Yerhamükellah" diyerek hayır ve bereketle dua etmektir.] Aksırınca Elhamdülillah demeli, bunu duyan müslüman da, Yerhamükellah demeli! Daha sonra aksıran Yehdina ve yehdikümullah demeli! Oradaki başka biri de bunu söyleyebilir. Helada iken aksıran heladan çıkınca "Elhamdülillah" der veya içinden söyler. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:(Allahü teâlâ aksırmayı sever, esnemeyi sevmez.) [Buhari](Esnemek şeytandandır. Esnemeye mani olmaya çalışın. Esneyene şeytan güler.) [Buhari](Aksıran hamd etmemişse, hatırlatmak için Elhamdülillah de! Çünkü aksıranın hamd etmesi her derde devadır.) [Deylemi] (dinimizislam.com)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da onuruna verilen yemeğe katıldı
Omicron'da olağan dışı semptom (6 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)