Ramazan Kitabı

Kemal Özer'in kaleminden Ramazan'a dair önemli bir eser olan Ramazan Kitabı raflardaki yerini aldı.

Ramazan Kitabı
Ramazan Kitabı
GİRİŞ 12.06.2014 10:54 GÜNCELLEME 14.07.2014 12:17

Ramazan ayında bedeni, yemekten içmekten kesmek bir semboldür. Ramazan’ın aslı, midevi açlık üzerinden nefsin bütün açlıklarının oruca durmasıdır. Ramazan’da oruç farizasını yerine getirmeye niyet eden kul sadece açlığa ve susuzluğa değil, nefsini bilmeye ve idrak etmeye ve nefsinin tutacağı oruca niyet etmiştir.
 
O yüzden oruç; yalandan, riyadan, batıldan ve küfürden sakınmak demektir. Dahası oruç, bedenin ve nefsin susmasıyla kalbin muhabbete yaklaşması, açılması demektir. Kendini bilmeye, dostunun derdini anlamanın vereceği kalp ağrısına, hataları göğüslemekten gelecek güce ve nedametle akıtılacak olan gözyaşına niyet etmek demektir.
 
Günümüzde olduğu gibi şatafatlı sofralar, gösteriş, riya, israf, kilolarımıza kilo katmak, ürünleri fahiş fiyata satarak fırsatçılık yapmak, mutfaklara daha fazla gıda sokmak değildir Ramazan. Ramazan tefekkür etmek, arınmak, daha az yiyerek beden temizliği yapmak, daha fazla yardımlaşmak, daha yoğun ibadet, zekât, sadaka, iyilik, yetimleri daha fazla hatırlamak, yoksulu daha fazla gözetmek, teravih, sahur, iftar, sohbet, muhabbet demektir. Bu sayede ruhu ve bedeni dinlendirmektir.
 
Ramazan temiz dualarla temiz bir sayfa açmaktır...

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Taban aylıklara ve kök maaşa zam geliyor! En düşük memur ve emekli maaşı ne kadar olacak?
İsrail açıkladı: Eski Genelkurmay Başkanının oğlu öldürüldü! Öldürülen toplam asker sayısı