Yozgat’ın adını Hızır Peygamber koydu!

Melek Baykal’ın Yozgat ile ilgili sözleri tartışmalara neden olurken Yozgat’ın isminin Hızır Peygamber tarafından konulduğu iddia edildi.

Yozgat’ın adını Hızır Peygamber koydu!
Yozgat’ın adını Hızır Peygamber koydu!
GİRİŞ 12.11.2015 17:40 GÜNCELLEME 12.11.2015 17:44

Yazar Burhanettin Kapusuzoğlu tarafından yayınlanan “Bozoknağme” isimli kitapta Yozgat’ın adının nasıl ortaya çıktığı anlatıldı.

Ötüken Yayınları’ndan yayınlanan kitapta “Hızır Aleyhisselam ile Çapar Koca Ömer ağa’nın tahkiyesinden alındığına göre, beldenin adını  Hızır koymuştur” ifadelerine yer verildi.

‘Bozoknağme’ isimli kitapta Yozgat’ın Çamlık civarında gezerken ilginç bir olay yaşanır. Kitapta olay şöyle anlatılıyor: “Vakit böyle geçerken, ak sakallı, cemali pür-nur bir zat zuhur eder. Çapar Koca Ömer Ağa’nın yanına yaklaşır. Selamdan sonra kelama başlar ve sohbet arasında Çapar Koca Ömer Ağa’dan su ister. Çapar Koca Ömer Ağa ise terkisinde asılı su kırbasindaki soğuk sütten ikram eder gelen zata... Bu zat, ikramı alır ve bir miktar içer. Bir süre daha sohbet ederler. Ayrılacağı sırada da Çapar Koca Ömer Ağa’ya nasihatten sora ‘Hey oğul, Gönlün gani, mülkün de gani olsun. Yozuna yoz katılsın, ilin oban dahi Yozgat olsun’ diye dua edip oradan ayrılır ve sır olur”

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türk akademisyenden kanseri önleyecek büyük buluş! (27 Ocak 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)
Bakan Çavuşoğlu: Orta Afrika Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtık