İslam Siyaset Düşüncesinde Siyasetnameler

Yazar Yüksel Kanar'ın 'İKTİDAR VE ADALET İslam Siyaset Düşüncesinde Siyasetnameler' eseri raflardaki yerini aldı.

İslam Siyaset Düşüncesinde Siyasetnameler
İslam Siyaset Düşüncesinde Siyasetnameler
GİRİŞ 12.11.2019 17:12 GÜNCELLEME 12.11.2019 17:12

Siyaset düşüncesinin farklı boyutlarıyla ele alındığı siyaset edebiyatı türlerinden biri olan siyasetnameler, daha çok adalet kavramı etrafında şekillenen eserlerdir.

Başta devlet başkanı olmak üzere, devletin yönetici kadrosu içinde yer alan herkese hitap eden bu nasihat kitaplarında, en başta adalet duygu ve düşüncesinin yerleştirilip pekiştirilmesine yönelik tavsiyeler yer alır ve bu anlayış “adalet çemberi” denen bir kalıpla formülleştirilir.

İktidar ve Adalet, İslam siyaset düşüncesinde felsefe, fıkıh ve kelâm gibi disiplinler yanında önemli bir tür oluşturan siyasetnamelerin temelinde yer alan ve genel olarak iktidarın sürekliliği için vazgeçilmez ilke olan adaleti merkeze alarak yapılmış bir çalışmadır. Giriş ve siyasetnamelerin genel özelliğini gösteren bölümlerinden sonra kitapta İslam’ın ilk dönemlerinden Osmanlı Devleti’nin son zamanlarına kadar yazılmış siyasetnamelerden ellisine yer verilmiştir. Böylece, tespit edilen çok sayıdaki siyasetname kitabının belli başlı örnekleri verilmek suretiyle okuyucunun bu tür hakkında genel bilgi sahibi olması amaçlanmıştır. Dolayısıyla, İslam düşünce dünyasının her konuda gösterdiği düşünce zenginliğinin siyaset düşüncesi konusunda da çok geniş bir literatür oluşturduğu gösterilmiş olmaktadır. Bunun, Müslümanlar devlet kurup yönetmişler, ama siyaset konusunda düşünce üretememişler şeklindeki yanlış kanının düzeltilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

KİTABIN KÜNYESİ

Barkod-ISBN    9786055222796
Kitap Adı    İKTİDAR VE ADALET
İslam Siyaset Düşüncesinde
Siyasetnameler

Yayınevi    Mahya Yayıncılık
Editörler    Yüksel Kanar

Baskı Tarihi    Ekim 2019
Kaçıncı Baskı    1.
Sayfa    664
Ebat    16 x 23 cm
Kağıt    Ivory
Kapak    Kuşe Kapak
Fiyat    75,00TL

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Esed güçleri İdlib'e sızmaya çalıştı: Ağır kayıp verdiler!
Trump'tan ilginç yorum: ABD halkı Çince öğrenmek zorunda kalır