Muzdarip Türk bilginiyle İslam tarihinde yolculuk: İmam Maturidi

Mürsel Gündoğdu'nun Büyük Türk bilginini anlattığı "İmam Maturidi" romanı, Ötüken Yayınları'ndan çıktı. Okurlara, İmam Maturidi ile tanışma, Semerkant'ın gizemli caddelerinde gezinme fırsatı veren roman, inanç ve tarih kültürümüze dair önemli bilgiler içeriyor.

Muzdarip Türk bilginiyle İslam tarihinde yolculuk: İmam Maturidi
Muzdarip Türk bilginiyle İslam tarihinde yolculuk: İmam Maturidi
GİRİŞ 29.02.2020 17:45 GÜNCELLEME 29.02.2020 17:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Edebiyatçı ve Haber7 Yazarı Mürsel Gündoğdu'nun kaleminden "İmam Maturidi" romanı Ötüken Yayınları'ndan okuyucuyla buluştu. 

Önemli bir Türk bilgini olan Maturidi'nin gençliğini anlatan kitap, aynı zamanda okuyucuyu Semerkant'ın gizemli caddelerinde masalsı bir yolculuğa çıkarıyor. 

Büyük Türk bilgini İmam Maturidi, milletimizin inanç sisteminin şekillenmesine öncülük etmiş önemli şahsiyetlerden birisidir.

 

Maturidi, tefekkür tarihimizin kültür havzalarında ortaya çıkan farklı İslâmî yorumlar arasında temelleri İmam-ı Azam Ebu Hanife tarafından atılan Ehl-i Sünnet inanç sisteminin temel ilkelerini belirleyerek aklın ışığında yorumlamış, yıkıcı-ayrılıkçı fikirlere karşı savunmuş ve özgün düşünceler ortaya koymayı başarmıştır.

İmam Maturidi, İslam dünyasında inançla ilgili fikrî savrulmaların yaşandığı bir dönemde akıl-vahiy dengesini kurarak dinî problemlere kalıcı çözümler üretmiş, aynı zamanda toplumun değerleriyle bütünleşen bir inanç sistemi kurarak Türk-İslam medeniyetinin oluşmasına öncülük etmiştir. Yaratılışın merkezine hikmeti yerleştiren ve onu “her şeyi yerli yerine koymak” şeklinde tanımlayan İmam Maturidi’nin iyi anlaşılmasının, yaşadığı döneme olduğu gibi günümüz dünyasının sorunlarına da hayati katkılar sunacağı muhakkaktır.

O’nun iman-amel ayrımı, inançta eşitlik, imanda şüpheye yer olmaması, bilgi nazariyesi, hikmet-adalet ve ahlakı düşünce yapısının merkezine yerleştirmesi, akıl-vahiy dengesi ve benzeri gibi çağları aşan fikirleri günümüzde mezhep çatışmaları ve terörden arınmış sağlam bir din anlayışının oluşmasına, İslam’ın evrenselliğinin pekişmesine ve belki de en önemlisi mazlum coğrafyalarda barış ve kardeşliğin yeniden tesisine çok önemli katkılar sunacaktır.

Bu romanı okurken İmam Maturidi ile tanışacak, güneş ışıklarının biteviye yıkadığı kadim Türk şehirlerimizden olan Semerkant’ın gizemli caddelerinde dolaşacak ve muzdarip bir Türk bilgininin gençliğinden itibaren çektiği tefekkür çilelerine şahit olacaksınız.

Yazar Mürsel Gündoğdu

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
imam maturidi
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • İbrahim 1 yıl önce Şikayet Et
    Çalışmanın çerçeve olarak harika, emek işi olduğu aşikâr inşaallah içerik olarakta aynı temennilerde bulunuruz. Okuyup görmek gerek. Milletimize, inançımıza destekleyici anlatıcı olacağını düşünüyorum. Şimdiden ellerinize sağlık.
    Cevapla
  • Vakkas 1 yıl önce Şikayet Et
    Harikasınız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika... 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye geldi
Azerbaycan'a askeri üs kurulmalı mı?