Dönüşen Diplomasi ve Türkiye

Zamanımızın sosyal, siyasal, ekonomik ve teknolojik değişimlerine koşut olarak diplomasi alanında da önemli dönüşümler yaşanıyor.

Dönüşen Diplomasi ve Türkiye
Dönüşen Diplomasi ve Türkiye
GİRİŞ 30.04.2020 18:35 GÜNCELLEME 30.04.2020 18:35

Devletlerin birbirleriyle ilişkilerinin sahası olarak anlaşılagelmiş diplomaside yeni aktörler, problem alanları ve araçlar ortaya çıkıyor.

Devletlerin yanında artık çok-uluslu şirketler, uluslararası örgütler, ulus-aşırı sivil toplum örgütleri ve şiddet ağları gibi yeni aktörlerin etkilerini hissettirmesi, insani diplomasi, sağlık diplomasisi ve kamu diplomasisi gibi yeni alanların belirişi, sosyal medya ve iletişim ağları gibi yeni araçların kullanımı diplomasi sahasında yaşanan dönüşümün örnekleri.

Bu derleme kitap evrilen ve genişleyen diplomasi alanıyla alakalı tarihi ve teorik değerlendirmelerin ardından güvenlik, uluslararası hukuk, ekonomi-politik ve kültürel alanlardaki dönüşümleri mercek altına alıyor.

Kitaptaki her bir bölüm küresel planda ele aldığı diplomasi alanının Türk diplomasisi ve Türk dış politikasındaki karşılıklarını ve izdüşümlerini tartışıyor. Bu kitabın her düzeyde uluslararası ilişkiler, diplomasi ve Türk dış politikası araştırmacıları için faydalı bir kaynak olmasını ümid ediyoruz.

Katkıda bulunanlar:

Ahmet Hamdi Topal, Ali Resul Usul, Ebubekir Ceylan, Fuat Aksu, Gökhan Çetinsaya, H. Kürşad Aslan, İsmail Yaylacı, Kerem Kınık, M. Fatih Aysan, M. Fehim Paluluoğlu, Muharrem Ekşi, Mustafa Yağcı, Osman Zeki Gökçe, Talha Köse

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Messi, Barcelona'dan resmen ayrıldı!
'Manavgat'ta neden helikopter yok' diye isyan etmişti! Görüntüler provokatörü ifşa etti