İslam tarihinin ilk ihtilal hareketi: Abbâsî İhtilâli

Öznur Özdemir'in kaleme aldığı "Abbâsi İhtilâli / Modern Dönem Batı Literatürü: Teoriler & Ekoller" kitabı Küre Yayınları'ndan çıktı.

İslam tarihinin ilk ihtilal hareketi: Abbâsî İhtilâli
İslam tarihinin ilk ihtilal hareketi: Abbâsî İhtilâli
GİRİŞ 09.10.2020 15:04 GÜNCELLEME 09.10.2020 15:04

Hilafetin doğu bölgesinde siyah sancakların dalgalanmaya başlaması Emevî Devleti için sonun başlangıcıydı.

Otuz yılı aşkın süren gizli yapılanma döneminin ardından Horasan’dan başlayan isyan hareketinin Suriye’ye ulaşmasıyla hilafet Emevî hanedanından Abbâsî hanedanına geçti.

Ancak bu hareketin muharrik gücü neydi? Bu bir Arap ihtilâli mi yoksa mevâlî isyanı mıydı? Şiî gruplar ne derece teşkilatlanabilmiş ve harekete ne ölçüde dâhil olmuşlardı? Aynı aileden olan Abbâsoğulları ve Ali-evladı ne kadar ortak hareket edebildi?

Abbâsî ihtilâli olarak tanımlanan İslâm tarihinin bu ilk ihtilâl hareketi, süregelen hoşnutsuzluğun zirvesiydi ve tüm dengeleri değiştiren önemli bir dönüm noktası oldu.

Bu dönüm noktası çok konuşuldu, araştırıldı, hakkında çok şey söylendi ve yazıldı. Özellikle Batı’da kaleme alınan eserler başlı başına bir literatür oluşturdu ve bu alandaki ilk isimler yirminci yüzyılda yazılacak daha birçok çalışmaya öncülük etti.

Bu kitapta Abbâsî ihtilâli gibi mühim bir hadiseye Batılı tarihçilerce yöneltilen sorular ve cevapların yanında modern dönem İslâm tarihçiliğini de bulacaksınız.

KAYNAK: HABER7
ETİKETLER
abbasi ihtilal
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çöl tozlarında virüs tehlikesi!
Darbe girişimi sonrası Rusya'dan Ermenistan'a flaş Azerbaycan uyarısı