Düşünce Dizisinden yeni kitap: Varlık ve Zaman'ı Anlamak

Erdal Yılmaz'ın kaleme aldığı Varlık ve Zaman'ı Anlamak kitabı Küre Yayınları'ndan çıktı.

Düşünce Dizisinden yeni kitap: Varlık ve Zaman'ı Anlamak
Düşünce Dizisinden yeni kitap: Varlık ve Zaman'ı Anlamak
GİRİŞ 11.01.2021 13:30 GÜNCELLEME 11.01.2021 13:30

20. yüzyılın en önemli, hem felsefesi hem politik tercihleriyle halen en fazla tartışılan düşünürlerinden biri olan Heidegger ontoloji, metafizik, mantık, dil, fenomenoloji, tarih, sanat ve teknoloji alanlarıyla ilgilenen ve bu alanlarda çalışmalar yapanların uğramadan geçemeyeceği bir duraktır.

Başyapıtı olarak bilinen Varlık ve Zaman, düşünürün tüm felsefi serüveni boyunca meşgul olduğu temel problemi ortaya koyması ve onu açımlama tarzıyla sonraki eserlerinin genel karakterini belirlemesi açısından biricikliğini korumaktadır. Şüphesiz “varlığın anlamına ilişkin soru”ya önemli açılımlar getiren bu kitabın en çarpıcı katkısı, bu soruyu sorması ve onun nasıl ele alınıp analiz edilebileceğine dair takip ettiği yoldur.

Varlık ve Zaman’ı Anlamak, öncelikle Varlık ve Zaman’ın Heidegger düşüncesi içindeki yerini belirlemekle işe başlamakta; sonrasında kitabın her bir paragrafını tek tek ele alıp yorumlamaya çalışmaktadır. Bu açımlama gayretinde ise hermeneutik döngünün merkezinde yer alan metinle diyalog kurma yöntemi benimsenmiştir.

ETİKETLER
KİTAP
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Liste açıklandı! İstanbul'da ilçe ilçe pazar yerleri
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum