Derviş Zaim Sinemasına Tersten Bakmak

Barış Saydam ve Tuba Deniz'in editörlüğünde hazırlanan "Derviş Zaim Sinemasına Tersten Bakmak" kitabı Küre Yayınları'ndan çıktı.

Derviş Zaim Sinemasına Tersten Bakmak
Derviş Zaim Sinemasına Tersten Bakmak
GİRİŞ 04.03.2021 11:12 GÜNCELLEME 04.03.2021 11:12

Bu kitap, Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde faaliyetlerini yürüten Türk Sineması Araştırmaları'nın 19-26 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlediği “Dünden Bugüne Derviş Zaim Sineması” başlıklı retrospektif programına dayanmaktadır.

Kitap, Türk sinemasının hafızasını yeni kuşaklara aktarma ve günümüz sinemasını farklı zaviyelerden bakma çabasına yeni bir katkı olarak da okunabilir. Yönetmenle yapılan "ustalık sınıfı" etkinliğine de yer verilen eserde, Zaim'in, gelenekle irtibat kurmaya çalışan bir sinema dili inşa ederken modern olana da kayıtsız kalmayıp bu gerilimli etkileşim alanının imkânları üzerine nasıl kafa yorduğu gözler önüne serilir.

Ortak bir tefekkür çabasının ürünü olan bu çalışma, umarız, Zaim sinemasının Türk sinemasındaki değerinin daha çok anlaşılmasına vesile olur.

Katkıda Bulunanlar:

Aydın Çam, Barış Saydam, Cihan Aktaş, Cihat Arınç, Hilal Turan, Nil Aynalı Eğler, Niyazi Kızılyürek, Serpil Kırel, Tuba Deniz, Victoria R. Holbrook, Yavuz Demir, Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Ziya Gökçek, Zeynep Gemuhluoğlu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Yanık'dan çocuk istismarı iddiasına sert tepki: Takipçisi olacağız!
Son dakika haberi: Akaryakıta bir indirim daha: Fiyatlar geriliyor