Hilafet'in Hikayesi

Yazar Prof. Dr. Adnan Demircan'ın Hilafet'in Hikayesi adlı eseri raflardaki yerini aldı.

Hilafet'in Hikayesi
Hilafet'in Hikayesi
GİRİŞ 03.05.2021 23:41 GÜNCELLEME 03.05.2021 23:41

Bugüne kadar hilafet hakkında birçok kitap yazılmıştır. Söz konusu kitapların bir kısmında hilafet kurumu ya ideolojik çatışmaların konusu yapılmış ya da kurumla ilgili teorik bilgi verilmekle yetinilmiştir.

Kuşkusuz geçmişte yapılan çalışmalarla, kitabımızın konusu arasında benzerlikler olması kaçınılmazdır. Bununla birlikte biz burada halifeliği, İslâm dünyasında ortaya çıkmış önemli bir kurumun tarihini anlatmak üzere ele alacağız. Burada amacımız hilafetin meşruiyetini tartışmak değil, kurumun tarihî süreçte geçirdiği aşamaları ele almak, kısacası hikâyesini anlatmaktır.

Bu çerçevede hilafet ve saltanat kurumlarının kökenine ve gelişim sürecine inilerek kurumun yapısı tasvir edilmeye çalışılacaktır. Elinizdeki çalışmanın bir başka amacı da hilafet kurumunun tarihî gelişimini ideolojik bir saplantıya girmeden ortaya koymaktır. Temel hedef, iki uca kayma eğilimi yüksek ideolojik yaklaşım sahiplerinin iddialarını temellendirmek değil, hilafet kurumunun tarihî gelişimini tasvir etmektir. Ulaşılan sonuçların kimin görüşünü beslediği ya da kimin görüşünü reddettiği hususu bu çalışmanın konusu değildir.

KİTABIN KÜNYESİ

Stok Kodu    :    9786257188326
Boyut    :    135-210
Sayfa Sayısı    :    272
Basım Yeri    :    İstanbul
Baskı    :    1
Basım Tarihi    :    Nisan 2021
Kapak Türü    :    Karton Kapak
Kağıt Türü    :    Holmen

ETİKETLER
Hilafet'in Hikayesi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hollanda açıkladı: Türkiye PESCO için resmen başvurdu
ABD onay verdi! Türkiye'den Filipinler'e yeni ATAK satışı!