Bosna Hersek Savaşının Kalıntıları Tomaşitsa - Toplu Mezarı

Prof. Dr. Muyo Begiç’in, Bosna Hersek Savaşının Kalıntıları Tomaşitsa - Toplu Mezarı isimli eseri raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Bosna Hersek Savaşının Kalıntıları Tomaşitsa - Toplu Mezarı
Bosna Hersek Savaşının Kalıntıları Tomaşitsa - Toplu Mezarı
GİRİŞ 23.06.2021 17:05 GÜNCELLEME 24.06.2021 10:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bu monografi bir toplu mezarını tanımlayan dünyada ilk ve tek monografi örneğidir. Bosna-Hersek Cumhuriyeti'ne yapılan saldırıda benzersiz olan; Sırp hükümeti, asker ve polislerinin Priyedor bölgesi Boşnaklarına karşı davranışlarıdır. Priyedor şehrinde bulunan en büyük ilkel toplu mezarı Tomaşitsa toplu mezarıdır.

Görünümleri genel olarak taraflarınca yapılan suçları küçültme, minimalize etme ve sahte bir imaj oluşturma çalışmalarına dayanmaktadır. Maalesef, uluslararası hukukta insanlığa karşı yapılan bu suçu kutlayanlar da bulunmaktadır.

Bölgesel ve Küresel Sorunlar Üzerine Bir DerkenarBölgesel ve Küresel Sorunlar Üzerine Bir Derkenar

Amacımız sadece Tomaşitsa'yı hatırlatmak değildir. Masum mağdurların ceset kalıntılarını bulma, çıkartma, tanımlama ve gömme; işlemlerin aktif katılımcılar olarak şimdiye kadar Tomaşitsa toplu mezarı hakkında bulunup işlenen bilgilerini eksiksiz bir şekilde sistematize etme ve yayınlama borcumuzu ödemek istedik.

Bu monografi vasıtasıyla mağdurların öldürülmesinden, mezarların ortaya çıkmasından, mezarların gizlemesinden ve yerinin değiştirilmesinden, bulunmasından, mezarın kazılmasından, mağdurların tanımasından, mağdurların öldürme şekillerinden ve mağdurların ceset kalıntılarının gömülmesi de dahil tam bir şekilde Tomaşitsa toplu mezarını irdelemek istedik.

Boşnaklarının trajedisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu monografi aracılığıyla kamuyu Priyedor bölgesindeki yaşanan savaş dehşetini ve Boşnaklara yapılan soykırımı dünya kamuoyuna tanıtmak istiyoruz.

Osmanlı sadrazamı Said Halim Paşa'nın düşünce hayatı kitaplaştırıldıSaid Halim Paşa'nın düşünce hayatı kitaplaştırıldı

Yayınevi: Okur Kitaplığı

Kitap ismi: Tomaşitsa – Toplu Mezarı

Yazarı: Prof. Dr. Muyo Begiç

Çeviri: Benjamin Hindija, Sanja Krehiç, Adna Abdukiç Kaymakçı, Naida Tabak

Tashih: Prof. Mr. Fahrudin Memiç

Teknik hazırlık: Dizgi&Mizanpaj

Yayın Dili: Türkçe

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 1
  • Hüdavendigar 1 yıl önce Şikayet Et
    Sırplarda özellikle askerleri soykırım için kışkırtan insan oldukları şüpheli sapkın papazlarında deve kini var, hala 1389 kosova savaşının kuyruk acısı var, avrupada Müslüman ile Türk eş anlamlı olduğu için akıllarınca kadın çoluk çocuk savunmasız insanlardan intikam aldılar, biz de hala sırbistan diye tutturuyoruz pis katil gavurlarda ne halt varsa !..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Altın fiyatları bir anda fırladı: Gram altın 1000 TL'nin üstüne çıktı
Bir günde 1 trilyon 421 milyar liralık işlem: Borsada manipülasyon patladı