Bir Tanzimat Paşazadesinin Gözünden Avrupa

Prof. Dr. Fikret Turan’ın yayına hazırladığı Genç Tanzimat Paşazadesi Avrupa’da Timaş Tarih etiketiyle yayımlandı. Mehmed Rauf’un 50 Avrupa şehrine dair gözlemlerini ele aldığı seyahatnamesi ilk kez eksiksiz tam metniyle raflarda.

Bir Tanzimat Paşazadesinin Gözünden Avrupa
Bir Tanzimat Paşazadesinin Gözünden Avrupa
GİRİŞ 23.07.2022 17:33 GÜNCELLEME 23.07.2022 17:33

Mehmed Rauf, çok genç yaşta devlet hizmetine girmiş üst düzey bir Osmanlı bürokratı. Osmanlı Devleti’nin pek çok ülkeyle mücadele ettiği 19. yüzyılın ikinci yarısında uluslararası müzakerelerde Osmanlı Devleti’ni temsil eden ekibin içinde yer alan Mehmed Rauf; başta Kırım Savaşı’yla ilgili müzakereler olmak üzere İngiliz ve Rus temsilcileriyle yapılan diplomatik görüşmelerde de bulundu. Mehmed Rauf, bugün Cağaloğlu’nda Babıali Caddesi üzerinde bulunan ve bir zamanlar İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan Rauf Paşa Konağı’nda yaşadı.

Prof. Dr. Fikret Turan, 19. yüzyılın ortalarında yayımlandığı hâlde sadece eksik bir tek nüshasına ulaşılabilen Seyahatname-i Avrupa ile yayımlanmamış Avrupa Lâyihası’nı eksiksiz tam metinler olarak yayına hazırladı. Seyahatnamede Mehmed Rauf, 4 ayda gezdiği 50 Avrupa şehrine dair gözlemlerini ele alıyor. Rauf'un seyahatnamesinde Malta’dan Roma’ya, Venedik’ten İsviçre’ye, Londra’dan Paris’e, Viyana’dan Berlin’e Avrupa’nın farklı ülkeleri yer alıyor. Eser, kendinden önceki seyahatnamelerde anlatılanlardan çok daha fazla sayıda bölgeyi içermesi bakımından Türk seyahat-hatıra tarihinde özgün bir yer teşkil ediyor.

Genç Tanzimat Paşazadesi Avrupa’da, seyahatname/hatırat okumayı seven, Osmanlı modernleşme tarihine ve Türk kültürüne ilgi duyan meraklı tarih okuyucusunun zevkle okuyacağı ve aynı zamanda dönemin Avrupa’sına dair birçok bilgiye ulaşacağı özgün bir eser.

Melike Kayabaşı Haber7.com - Kurumsal İletişim Sorumlusu
Haber 7 - Melike Kayabaşı
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yeni aldığı aracı ekspere götürdü hayatının şokunu yaşadı!
UEFA ülke puanı sıralamasında büyük tehlike! Şampiyonlar Ligi planları altüst olabilir