İletişim Başkanlığından "Mevlid-i Şerif" kitabı... Takdim yazısını Başkan Erdoğan yazdı

İletişim Başkanlığı tarafından Süleyman Çelebi’nin "Mevlid-i Şerif" olarak da bilinen "Vesiletü’n Necat" eserine dair kapsamlı bir kitap hazırlandı. Kitabın takdim yazısını Cumhurbaşkanı Erdoğan kaleme aldı.

İletişim Başkanlığından "Mevlid-i Şerif" kitabı... Takdim yazısını Başkan Erdoğan yazdı
İletişim Başkanlığından "Mevlid-i Şerif" kitabı... Takdim yazısını Başkan Erdoğan yazdı
GİRİŞ 07.10.2022 15:17 GÜNCELLEME 07.10.2022 15:24

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre "2022 Süleyman Çelebi Yılı" kapsamında hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdim yazısını kaleme aldığı kitap, Anadolu’nun kadim değerlerinden birisi olan Süleyman Çelebi ve onun eseri Mevlid-i Şerif’i anlatıyor.

Mevlid-i Şerif kitabının ilk bölümünde İslam-Türk medeniyeti genel hatları ile tarihsel olarak aktarılıyor. Kitapta, peygamber sevgisinin Türk kültüründe nasıl tezahür ettiğine ve Türk toplumu ile diğer toplumlarda mevlit geleneğinin geçmişten bugüne nasıl yaşatıldığına örneklerle yer veriliyor.

Mevlid-i Şerif kitabının esas konusunu ele alan ikinci bölümde ise Vesiletü’n Necat’ın yazarı Süleyman Çelebi’nin yaşadığı dönemin koşulları ve hayatına dair bilgiler veriliyor. Mevlid’in kaleme alınma hikayesi ile eserin dili, üslubu, genel özellikleri ve toplum nezdinde değerinin anlatıldığı kitapta Mevlid’in pek çok dile çevrilmesine ve diğer coğrafyalardaki önemine işaret ediliyor. Kitapta Mevlid’in bölümlerinden beyitlerin gönülde uyandırdığı hislere de yer veriliyor.

MİLLET CAMİSİ'NDEKİ ETKİNLİKTE VATANDAŞLARA HEDİYE EDİLECEK

Kitap, bugün Millet Camisi'nde düzenlenecek Mevlid Gecesi Özel Programı kapsamında İletişim Başkanlığınca vatandaşlara hediye edilecek.

PEYGAMBER SEVGİSİNİN EN ÖNEMLİ NİŞANELERİNDEN BİRİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, takdim yazısında, Cenab-ı Hakk tarafından alemlere rahmet, insanlığa rehber ve müminlere örnek olarak gönderilen Hazreti Peygamber'e en yüksek derecede hürmet ve sevgi göstermenin, öteden beri Türk milletinin müstesna vasıfları arasında yer aldığını belirtti.

Türk milletinin mayasındaki Allah ve Peygamber aşkının Türk kültüründe, sanatında, edebiyatında belirgin bir şekilde kendini gösterdiğine dikkati çeken Erdoğan, müellifi Süleyman Çelebi olan Vesiletü’n Necat’ın da Hazreti Peygamber'e olan muhabbetin ifade edildiği en mümtaz eserler arasında olduğunu vurguladı.

Erdoğan, daha çok Mevlid-i Şerif ismiyle bilinen ve yazıldığı dönemden itibaren Anadolu başta olmak üzere gönül coğrafyasında mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, evlenme gibi merasimlerde ve daha birçok vesileyle okunan bu güzide eserin, milletin Peygamber sevgisinin en önemli nişanelerinden biri olduğunu kaydetti.

- 2022 YILI SÜLEYMAN ÇELEBİ YILI

Vefatının 600. yılında, eserin müellifini rahmetle yad etmek amacıyla 2022 yılını Süleyman Çelebi Yılı ilan ettiklerini ifade eden Erdoğan, ayrıca Süleyman Çelebi'nin vefatının 600. yılının UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmasını sağladıklarını bildirdi.

Bu kapsamda ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışında düzenlenecek etkinliklerle Süleyman Çelebi’yi anma ve anlatma gayretinde olacaklarına işaret eden Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Süleyman Çelebi ve onun eseri Vesiletü’n Necat hakkında kapsamlı bir eser yayınlamasını son derece kıymetli bulduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Süleyman Çelebi’nin veciz ifadelerinde yansıma bulan Peygamber aşkının ve yüce dinimiz İslam’ın hakikatlerinin mümin gönülleri aydınlatmasını ve tüm insanlığın felahına vesile olmasını temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İzmir'de sağanak faciası: 2 vatandaş sokakta akıma kapılarak hayatını kaybetti
Dünyanın en iyi turizm köyleri listesi! Türkiye'den de bir köy listeye girdi...